Skip to main content
umpa

Włochy: stan wyjątkowy przedłużony do 30 kwietnia 2021

Autor: |
Kronplatz Południowy Tyrol (foto: Narty.pl PB)
Kronplatz Południowy Tyrol (foto: Narty.pl PB)

Rada Ministrów, na wniosek prezydenta Giuseppe Conte, uwzględniając notę ministra zdrowia i opinię Komitetu Techniczno-Naukowego, postanowiła przedłożyć projekt nowego dekretu.

Najważniejsze zmiany:

  • stan wyjątkowy zostaje przedłużony do 30 kwietnia 2020,
  • ośrodki narciarskie pozostaną zamknięte (trwają jeszcze rozmowy z regionami),
  • Według Corriere della Sera, projekt nowego dpcm, który wejdzie w życie od 16 stycznia, przewiduje zamknięcie wyciągów narciarskich do 15 lutego.
  • wyjątkiem będzie Południowy Tyrol - wyciągi zostaną otwarte 18 stycznia dla mieszkańców regionu.
  • Aktualizacja 13:00 14 01 2021 - zakaz podróżowania między regionami być może będzie skrócony do 15 02 2021 a nie jak podano wczoraj do 5 marca.

Połowa Włoch może od najbliższej niedzieli znaleźć się w najwyższych strefach zagrożenia: 9 regionów i autonomicznych prowincji może zostać uznane za strefy pomarańczowe, a trzy nawet za czerwone. Ten ostatni kolor, przy zastosowaniu najbardziej rygorystycznych środków, może zostać nadany Lombardii, Emilii Romanii i Sycylii.

Jaki wpływ będzie miał nowy dekret na ośrodki narciarskie? Sprawa nie jest do końca jasna.

Władze Południowego Tyrolu zapowiadają otwarcie stoków od poniedziałku 18 stycznia. Niestety z powodu zakazu przemieszczania się będą z nich mogli korzystać jedynie mieszkańcy regionu.
„Lepiej mieć wiele otwartych stoków niż kilka bardzo zatłoczonych torów saneczkowych w dzisiejszych czasach”, powiedział Arno Kompatscher gubernator Południowego Tyrolu.
Właściciele ośrodków będą decydowali o otwarciu wyciągów. Regionalne rozporządzenie rządu w Bolzano ogłoszone zostanie w sobotę 16 stycznia 2021.

Aktualizacja 2021 01 14 11:30 - Jak podaje agencja AGI, Południowy Tyrol nie otworzy wyciągów 18 stycznia.

Jaki wpływ może nowy dekret na możliwość podróżowania po terytorium Włoch?

Dekret ten przedłuża do 15 lutego 2021 r., obowiązujący już zakaz jakiegokolwiek przemieszczania się między różnymi regionami lub autonomicznymi prowincjami, z wyjątkiem tych, które są motywowane udowodnionymi wymogami pracy, sytuacjami konieczności lub względami zdrowotnymi. Powrót do miejsca zamieszkania, zamieszkania lub domu jest nadal dozwolony.
Ponadto od dnia 16 stycznia 2021 r. do dnia 5 marca 2021 r. na terenie całego kraju stosuje się następujące środki:

  • Dozwolone jest, raz dziennie, przemieszczanie się do innego zamieszkanego domu prywatnego, w godzinach od 5.00 do 22.00, maksymalnie do dwóch osób, oprócz osób już mieszkających w domu docelowym. Osoba lub dwie osoby przemieszczające się mogą nadal przyprowadzać ze sobą dzieci poniżej 14 roku życia (lub inne dzieci poniżej 14 roku życia, nad którymi te same osoby sprawują władzę rodzicielską) oraz osoby niepełnosprawne lub pozostające na ich utrzymaniu.
  • Przemieszczanie się takie może odbywać się w obrębie tego samego Regionu, na obszarze żółtym oraz w obrębie tej samej Gminy, na obszarze pomarańczowym i czerwonym.

Opinie przedstawicieli włoskiej branży narciarskiej:

Krajowe stowarzyszenie operatorów kolei linowych nie ukrywa swoich obaw: "Niestety, ryzyko odwołania całego sezonu jest bardziej realne niż kiedykolwiek", mówi Valeria Ghezzi, prezes ANEF.

 Źródła:

 

Kronplatz Południowy Tyrol (foto: Narty.pl PB) Kronplatz Południowy Tyrol (foto: Narty.pl PB)