Skip to main content
umpa

Tyrol wprowadza „Pakiet dla bezpiecznej turystyki zimowej”.

Autor: |
Narty w Tyrolu (foto: Tirol Werbung)
Narty w Tyrolu (foto: Tirol Werbung)

Bezpieczny wypoczynek jest najważniejszy, by zagwarantować bezpieczeństwo turystom, pracownikom i miejscowej ludności austriacki rząd przygotował szereg reguł i zaleceń na sezon zimowy 2020 / 2021.
Wprowadzone środki bezpieczeństwa można z grubsza podzielić na 3 kategorie.

  • Środki bezpieczeństwa na wyciągach narciarskich.
  • Środki bezpieczeństwa podczas nauki jazdy w szkółkach narciarskich.
  • Zasady zachowania w restauracjach, punktach gastronomicznych barach i apres ski.

Środki bezpieczeństwa w kolejach górskich i wyciągach

W Tyrolu koleje górskie i wyciągi podlegają regulacją, które obowiązują we wszystkich środkach transportu publicznego w Austrii – nakaz noszenia maseczek obowiązuje wszystkich, zarówno gości, jak i pracowników obsługi.

Nos i usta muszą być osłonięte w gondolach, w kolejce go wyciągu, w okolicy kas biletowych i innych zamkniętych pomieszczeniach publicznych. W tych miejscach należy zachować bezpieczny dystans, który w Tyrolu wynosi minimum 1 metr.

Tylko w wyjątkowych sytuacjach będzie wprowadzane ograniczenie przepustowości wyciągów. Również w wyjątkowych sytuacjach będzie można odejść od zasady „bezpiecznego dystansu”.

Dezynfekcja: gondole, stacje wyciągów, szafki na narty, łazienki i inne pomieszczenia w obrębie stacji są codziennie dezynfekowane. Przyjęto, że najbezpieczniejszą metodą dezynfekcji będzie zamgławianie na zimno.

Ważne informacje ten temat:

Pracownicy ośrodków będą poddawani podczas sezonu regularnym testom na obecność koronawirusa COVID-1.

Wiele ośrodków zachęca do kupowania karnetu online, kupując skipass przez internet, czasami można zaoszczędzić kilka euro, zawsze czas spędzony w kolejce do kas. Dla naszego wspólnego bezpieczeństwa polecamy zakupy online.

Środki bezpieczeństwa podczas nauki jazdy w szkółkach narciarskich

Austriacki Związek Szkół Narciarskich – opracował wytyczne obowiązujące w podlegających mu ośrodkach nauczania jazdy na nartach. Jedną z ważniejszych reguł, jest ograniczenie liczebności grupy. Wraz z instruktorem grupa może liczyć maksymalnie 10 osób.

Ważna informacja dla instruktorów przyjeżdżających do Austrii z zagranicy, przed rozpoczęciem pracy muszą przedstawić pracodawcy wynik testu na COVID-19, wynik oczywiście negatywny.

Zasady zachowania w restauracjach i innych punktach gastronomicznych

Tu podobnie jak w przypadku gondoli i wyciągów narciarskich obowiązuje NAKAZ zasłaniania nosa i ust przez gości i pracowników. Goście mogą odkryć usta i nos dopiero po zajęciu miejsca przy stoliku. Grupy gości nie mogą przekraczać 10 osób dorosłych – niepełnoletni nie są liczeni. Jedzenie i picie możliwe jest tylko przy stoliku, który wcześniej przydzieli obsługa. W restauracjach, barach i lokalach apres ski te zasady obowiązują również na zewnętrznych tarasach.

Niektóre lokale wprowadzają możliwość rejestracji gości, rejestracja jest całkowicie dobrowolna i ma na celu ewentualną szybką identyfikację osób, które mogły mieć kontakt z osobą zakażoną.

Pod czas bardzo popularnych w Austrii Jarmarków świątecznych i bożonarodzeniowych należy zachować bezpieczny dystans. Organizatorzy dostosowali odległości między straganami tak by przedświąteczne zakupy były tak bezpieczne, jak tylko to możliwe.

Jak przygotowują się pracownicy ośrodków narciarskich do sezonu?

Duża część środków bezpieczeństwa wprowadzonych na sezon 2020 2021 sprawdziła się już podczas sezonu letniego. Od lata 2020 pracownicy turystyki objęci są programem „Bezpieczna gościnność”, w ramach którego mogą regularnie i bezpłatnie poddać się testom na obecność COVID-19. Na sezon zimowy program został rozszerzony na instruktorów narciarskich i przewodników górskich. Programem objęci są pracownicy firm zarejestrowanych na terenie Austrii.

Pamiętajmy, my goście jesteśmy jednym z elementów systemu bezpieczeństwa. Dbajmy o siebie i o innych – wtedy sezon 2020 2021 będzie dla wszystkich bezpieczny.

Narty w Tyrolu (foto: Tirol Werbung) Narty w Tyrolu (foto: Tirol Werbung)