Skip to main content

Rodzaje membran w strojach outdoorowcyh

Autor: |

Trzecia, zewnętrzna warstwa stroju, rodzaje membran: Gore-Tex, Hydrotex, Windstopper, Sympatex.

GORE-TEX jest bardzo cienką membraną, złożoną z dwu zespolonych a uzupełniających się warstw tworzyw sztucznych - polimerów. Jest ona rozciągnięta i napięta. Na jednym centymetrze kwadratowym tworzy się UWAGA 1,4 miliarda dziurek.
Najciekawsza właściwość tej membrany ujawnia się przy kontakcie z wodą. Otóż  każda mikroskopijna dziurka jest 20 000 razy mniejsza od zwykłej molekuły wody, jaka spada na naszą odzież w postaci deszczu czy topniejącego śniegu. Oznacza to, że cząstka wody po prostu nie mieści się w tak mały otwór i zostaje na zewnątrz. Inaczej ma się sprawa z gazową postacią wody czyli parą wodną - jej cząsteczki swobodnie przechodzą przez otworki w powłoce, które są 700 razy od nich większe. Dzięki temu pot swobodnie wydostaje się na zewnątrz, a deszcz nie dostaje się do środka.

Przedstawiamy rodzaje membrany GORE TEX

<font color="#ff0000"><b>1. TRZYWARSTWOWY LAMINAT GORE-TEX</b></font>

Laminat trzywarstwowy od strony zewnętrznej ma bardzo wytrzymałą tkaninę trwale połączoną z membraną GORE-TEX. Po stronie wewnętrznej do membrany jest przyklejona ochronna podszewka z dzianiny. Trzywarstwowe laminaty są maksymalnie trwałe w wyjątkowo trudnych warunkach użytkowania. Brak luźnej podszewki jest cechą pożądaną podczas uprawiania sportów ekstremalnych, w szczególnie trudnych warunkach atmosferycznych przez wiele dni z rzędu.




 

 

 

<font color="#ff0000">2.TRZYWARSTWOWY LAMINAT GORE-TEX XCR (Extended Comfort Rate)</font>

Ten laminat trzywarstwowy to tkanina o zwiększonym komforcie dzięki zastosowaniu membrany o nowej technologii połączonej z wyjątkowo odpornymi na rozdarcie i ścieranie tkaninami wierzchnimi. Całkowicie wodoszczelny produkt oferuje przy tym aż o 25% wyższą oddychalność od konstrukcji z klasyczną membraną. Przy silnym wydzielaniu potu podczas forsownego wysiłku fizycznego membrana XCR odprowadza znacznie więcej wilgoci na zewnątrz odzieży.

 

 

 

<font color="#ff0000">3&nbsp;. DWUWARSTWOWY LAMINAT GORE-TEX</font>

Dwuwarstwowy laminat składa ię z bardzo wytrzymałej tkaniny wierzchniej połączonej trwale z membraną GORE-TEX, którą od spodu chroni podszewka luźno połączona z laminatem. Taka konstrukcja jest miękka, lekka i odporna na czynniki pogodowe. Dobrze układa się na sylwetce. Stosuje się ją do produkcji odzieży szeroko stosowanej w warunkach outdoorowych i nie tylko.

 

 

 

 

<font color="#ff0000">4 .<font face="Tahoma" size="2">LAMINAT GORE-TEX PACLITE</font></font>

Atutem tej konstrukcji jest ekstremalnie niska waga ubioru. Konstrukcja tego laminatu składa się z tkaniny wierzchniej połączonej trwale z membraną GORE-TEX. Po stronie wewnętrznej membranę chroni wzór specjalnych kropeczek polimerowych, co pozwala wyeliminować stosowanie podszewki a tym samym wydatnie zmniejszyć wagę ubioru. Pozbawione podszewki ubiory z GORE-TEX PACLITE mają także o wiele mniejszą objętość i zajmują mniej miejsca np. po spakowaniu, niż klasyczne konstrukcje dwu- lub trzywarstwowe.

<font face="Tahoma" color="#ff0000" size="2">&lt;break&gt;</font>

<font face="Tahoma" color="#ff0000" size="2">5. KONSTRUKCJA GORE-TEX Z-LINER</font>

W tej konstrukcji membrana GORE-TEX jest luźno zawieszona pomiędzy zewnętrzną tkaniną a podszewką wewnętrzną. Powstaje dzięki temu miękki, łatwy w modelowaniu materiał do produkcji odzieży o zróżnicowanych fasonach i krojach, idealnej tylko na miejskie warunki. Konstrukcja ta nie przewiduje użytkowania ze sportową intensywnością lub w ekstremalnych warunkach pogodowych.

 

 

<font color="#ff0000"><b><font face="Tahoma" size="2"><br><br>PORÓWNANIE PRZEDSTAWIONYCH ROZWIĄZAŃ</font></b> </font>

 

<font color="#ff0000">6. Hydrotex</font>

to materiał hydrofobowy, otrzymany w wyniku powlekania tkaniny nylonowej specjalnie spienionym poliamidem. Wyroby z Hydrotexu posiadają najwyższe parametry przewidziane dla nowoczesnej odzieży przeciwdeszczowej. Są lekkie, wytrzymałe, miękkie nawet w niskich temperaturach. Tkanina ta utrzymuje przy skórze naturalny mikroklimat dzięki możliwości oddychania. Oddychalność polega na przepuszczaniu na zewnątrz ubioru pary wodnej. Odzież uszyta z Hydrotexu stanowi wartą uwagi alternatywę dla ideału za jaki uznać można Gore -Tex. Jednak zdecydowanie bardziej polecamy Gore-Tex.

Hydrotex XPower: nieprzemakalność - 15m H2O oddychalność - 10000g/m2/24h
Hydrotex Optimal: nieprzemakalność - 11m H2O oddychalność - 8000g/m2/24h
Hydrotex Light: nieprzemakalność - 8m H2O oddychalność - 5000g/m2/24h





<font color="#ff0000">7. WINDSTOPPER</font>

jest membraną, która dysponuje znakomitymi możliwościami odprowadzania wilgoci i wykazuje lepszą cyrkulację niż klasyczna membrana GORE-TEX. W sezonie letnim, przy braku opadów, odzież z membraną Windstopper może zastępować dwie warstwy (termiczną i wierzchnią) Thermal Control System. Lepsza aktywność cyrkulacyjna wynika z istnienia większych porów membrany. W połączeniu z dzianiną typu fleece, membrana WINDSTOPPER daje materiał GORE WINDSTOPPER, który jest szczególnie odporny na podmuchy nawet lodowatego wiatru. Zatrzymywanie wiatru ma ogromne znaczenie dla odczuwania ciepła przez ludzki organizm. Przy przenikaniu wiatru przez odzież ciało wychładza się i spada poczucie komfortu. Ubiory z materiału GORE WINDSTOPPER nie przepuszczają wiatru, co chroni warstwę powietrza podgrzewanego pomiędzy skórą, a bielizną przed wydmuchaniem. Jednocześnie struktura membrany WINDSTOPPER pozwala na swobodne przedostawanie się pary wodnej (potu) na zewnątrz materiału, nie dopuszczając do utrzymywania się przy skórze niemiłego zawilgocenia. Trwała, wysoka wiatroszczelność i skuteczne zatrzymywanie ciepła skłaniają do wykorzystania membrany WINDSTOPPER w odzieży outdoorowej. Kombinując taką odzież z dodatkowymi, izolującymi i ocieplajacymi elementami uzyskujemy komfortową i wydajną ochronę przy każdej aktywności outdoorowej.

Jak działa WINSTOPPER

Pozwala zachować suchą skórę.
Działa jak klasyczna membrana umożliwiając parze wodnej wydostanie się na zewnątrz.

Trwale wiatroszczelny.
Wiatr i pęd powietrza podczas jazdy już nie jest dla Ciebie groźny. Dzięki np. polarowi z Windstoperem można czasami zrezygnować z trzeciej warstwy.











<break>

<font color="#ff0000">8. Sympatex</font>

Jest cienką membraną oddychająca na zasadzie chemicznej. Jej właściwości wodolubne są efektem obecności dipoli, czyli cząstek o nierównomiernie rozmieszczonym ładunku elektrycznym. Taka budowa powoduje, że cząsteczki pary wodnej są przyciągane przez strefy wodolubne membrany, a następnie wydalane na zewnątrz, gdyż atakują Sympatex z ogromnymi prędkościami. Nieprzemakanie membrany sympatexowej wynika z różnicy w zachowaniu się deszczu i pary wodnej, której cząstki są bardziej ruchliwe. W przypadku kropli wody, pojedyncze cząsteczki silnie oddziałują między sobą, wskutek czego ich ruchliwość jest ograniczona. Ponieważ w błonie nie ma żadnych otworów i kanalików, membrana zachowuje wodoszczelność. Odstępy między pojedynczymi cząstkami Sympatex'u są rzędu kilku dziesiętnych nanometra (l nm = 0,000001 mm). Nawet najmniejszy deszczyk czy mżawka nie ma prawa przedostać się do wnętrza kurtki. Ze względu na wodolubne właściwości Sympatex' u, szczególnie ważne jest, aby kurtka od zewnątrz była dobrze zaimpregnowana.

(na podstawie materiałów firmy Alpinus)