Skip to main content
umpa

Nowosći firmy Voelkl na sezon 2008/09

Autor: |
Kolekcja 08/09
Kolekcja 08/09

Co będzie słychać w sezonie 2008/09 w niezmiennie charakteryzującej się wysoką jakością firmie Volkl? Niemiecki producent najlepsze modele w swojej kolekcji oparł na zeszłorocznej, rewelacyjnej technologii Power Switch (o tej technologii możesz przeczytać w artykule Rafała – link poniżej tekstu).

Grupa, w której po raz pierwszy zaprezentowano tą technologię – Tigershark nie została przebudowana. Poszerzono ją jedynie o najniższy model, 8 FEET, przeznaczony dla zorientowanych na zabawę na stoku, silnych narciarzy o niezłej technice.

Technologia Power Switch występuje nadal w dwóch najwyższych modelach, 12 FEET Power Switch, przeznaczonym do jazdy dłuższymi łukami, oraz w odchudzonych i usportowionych 10 FEET Power Switch. Warto dodać, że w tym sezonie przełącznik Power Switch ma już trzy pozycje pozwalające na szerszą ingerencję we właściwości nart.


Power Swich wtargnął nawet do odpornej na rewolucje grupy race. Do zeszłorocznego, nieco odmłodzonego składu dołączyły dwa modele z przełącznikiem: Racetiger GS Racing Power Switch i Racetiger SL Racing Power Switch.


Nowością w kolekcji Volkl jest jednoelementowa grupa The Grizzly reprezentowana przez narty o tej samej nazwie. Grizzly to piękne narty allmountain. Sprzęt praktycznie całkowicie uniwersalny. Potężne wymiary tych nart 131 / 89 / 114 gwarantują znakomite zachowanie w trudnych warunkach a trzypozycyjny Power Switch pozwala w znacznym stopniu wpływać na przystosowanie nart do zmiennych warunków na stoku. Spory promień skrętu predysponuje Grizzly do cruisingu i szybkiej jazdy.


Zeszłoroczna grupa Unlimited została wzmocniona o najwyższy obecnie model AC 50. AC to oczywiście skrót od All Conditions. Narty te, bliskie idei allmountain nieco bardziej zorientowane są na jazdę po przygotowanych trasach niż Grizzly, nie mniej jednak godne są polecenia na wszelkie warunki śniegowe, zwłaszcza takie, przy których narty z innych grup stają się bezużyteczne.


Allroundowa grupa Tiger zawierająca modele dla nieco mniej zaawansowanych narciarzy nie doczekała się w tym sezonie rewolucji. Odświeżono jedynie modele z poprzedniego sezonu. Grupa ta w pełni zaspokaja potrzeby narciarzy rekreacyjnych, zarówno, tych bardziej ambitnych jak i tych szukających relaksu na nartach.


Attiva – grupa przeznaczona dla płci pięknej uzupełniona została o wspaniały model allmountain o pięknej nazwie Aurora. Rzeczywiście wymiary tych nart są godne pancernika 128 / 85 / 112 co pozwala sądzić, że rządzą w trudnych warunkach i poza trasami. Średniej długości promień skrętu (14,7m dla długości 163) sprawia, że pomimo pozornej ociężałości znakomicie sprawują się również w typowym carvingu na ubitej trasie. Produkt przeznaczony dla kobiet o wysokim stopniu narciarskiego zaawansowania.


Oczywiście cała kolekcja Volkl uzbrajana jest w wiązania produkowane przez firmę Marker. Efektem współpracy tych firm był niegdyś pionierski system integralny o nazwie Motion, (o tej technologii możesz przeczytać w artykule Rafała – link poniżej tekstu) stosowany do dziś w różnych formach nie tylko w produktach Volkl – Marker.

W sezonie 2008/09 pojawia się kolejna nowość w dziedzinie systemów integralnych. System nazywa się iPT Wideride i jest sygnowany przez duet Marker – Volkl jako pierwszy system integralny przeznaczony do nart o talii powyżej 80mm. System bazuje na znanym już systemie iPT i jest kolejną hybrydą szynowego systemu Motion.

Na potrzeby tego systemu zaprojektowano całkowicie nowe wiązania o podstawie około 30% szerszej niż w systemie iPT. Zintegrowanie szerokich wiązań ze strukturami wewnętrznymi narty gwarantuje znakomity transfer energii na krawędzie, co pozwoliło na zmniejszenie wysokości wiązania, zmniejszenie sił działających na kolana narciarza i podniesienie bezpieczeństwa.

Warto dodać, że obniżenie elewacji wiązania nie przekłada się bezpośrednio na pogorszenie pracy krawędzi, ponieważ iPT Wideride stosowany jest w nartach, których przeznaczeniem są trudne warunki i jazda poza trasami a tam, jak wiadomo, wysokie podniesienie jest niepożądane.

W sezonie 2008/09 w system iPT Wideride uzbrojono najwyższe modele allmountain: The Grizzly; AC 50 i damskie Aurora.

Kolekcja 08/09 Kolekcja 08/09
IPT IPT