Skip to main content
umpa

Nad autostradą Brenner zobaczymy nową kolej gondolową

Autor: |
Wizualizacja nowej stacji Neue Rosskopf
Wizualizacja nowej stacji Neue Rosskopf

W połudiowotyrolskim Sterzing zapowiada się nowa era! Kolejka linowa na górę Rosskopf, która ma już 35 lat i została zbudowana w 1987 r., zostanie w najbliższych miesiącach zastąpiona nową, dziesięcioosobową gondolą.

Budowa zostanie zakończona przed sezonem zimowym w 2022 roku. Oprócz nowej 10-osobowej kolejki gondolowej firmy Leitner (jej siedzibą jest Sterzing), odnowiona zostanie także stacja dolna w północnej części miasta oraz stacja górska na wysokości 1860 m n.p.m. Całkowite koszty wyniosą około 18 milionów euro.

Finansowanie zostało zapewnione dzięki staraniom prezesa Neue Rosskopf GmbH, zarządu i innych udziałowców. Oprócz gminy Vipiteno również okoliczne gminy Wiesen/Pfitsch i Freienfeld zainwestują w ten projekt.

Kolejka Rosskopf Bergbahn jest jedyną we Włoszech kolejką linową biegnącą nad autostradą i prawdopodobnie dlatego jest ona szczególnym symbolem dla całego regionu. Dla Sterzing, miasteczka Fugger, kolejka Rosskopf, której stacja dolna znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie centrum, stanowi ważny lokalny teren rekreacyjny zarówno dla mieszkańców, jak i gości. Bezpośrednia bliskość między miastem a kolejką górską jest wyjątkowa w Południowym Tyrolu. Można tu optymalnie połączyć zakupy, rozrywkę i sport.

Dzięki nowemu letniemu torowi saneczkowemu, który został zbudowany w ubiegłym roku, podjęto ważny krok w kierunku rozszerzenia działalności letniej. Oprócz narciarstwa, które w 2019 r. zostało wzmocnione dzięki renowacji Panoramabahn, na Rosskopf nadal budowany jest najdłuższy oświetlony i naśnieżany tor saneczkowy we Włoszech. Dzięki nowej kolejce górskiej Sterzing i Rosskopf konsekwentnie podążają w kierunku modernizacji i dalszego rozwoju.

Wizualizacja nowej stacji Neue Rosskopf Wizualizacja nowej stacji Neue Rosskopf