Skip to main content
umpa

Wyjazdy na narty do Livigno - mekka zimowego szaleństwa!

Autor: |

Chcąc wybrać się na zimowy wyjazd w Alpy, zwykle szukamy miejsca, w którym warunki narciarskie są optymalne, ale też szukamy miejsca gdzie najwięcej się dzieje.  Zastanawialiście się kiedyś, gdzie na wyjeździe w Alpach można spotkać goryla za konsolą grającego na wysięgniku dźwigowym? W której miejscowości w całym roku kalendarzowym, ponad 80% dni jest słonecznych? Które miasteczko nazywane jest królestwem aktywności na świeżym powietrzu? O którym ośrodku prezes Fundacji Integra, organizatora wyjazdów narciarskich sNOw LIMITS powiedział: “nasze polska enklawa zimowego szaleństwa, kraina mlekiem, miodem... i tanim alkoholem płynąca.”?  No właśnie, bo gdzie w Alpach, a nawet w całej Europie można najtaniej kupić alkohol? Lub gdzie znajdziemy najwięcej genialnych apres ski, dających porządny wycisk przy energetycznej zabawie wśród płatków śniegu i słońca? - na te i wiele innych pytań znajdziecie odpowiedzi w tym artykule - miłej lektury!

“Livigno - Zimowy raj w Alpach!”- takie jak i wiele podobnych porównań można znaleźć w sieci na temat miejscowości Livigno. Czy rzeczywiście Livingo można określać zimowym rajem w Alpach? - sprawdźmy to! Przeszukując oferty zimowych wyjazdów do Livigno natrafiamy na Integra sNOw LIMITS, jednego z wielu organizatorów, który, w swojej ofercie ma m.in. wyjazdy dla singli oraz szeroko rozumiane wyjazdy studenckie (20-40 lat).

Zaczniemy od przedstawienia uroków i położenia tej alpejskiej wioski. Można by, rzec zwykłe włoskie miasteczko - ale byłoby się w sporym błędzie! Jest to jedno z najbardziej urokliwych miejscowości w jakich można się znaleźć, ze swoimi typowymi dla tego regionu drewnianymi domami zwanymi Baita. Położona jest na skraju dwóch parków narodowych włoskiego Italian Stelvio oraz szwajcarskiego Engadin. Jest częścią pasma górskiego zaliczanego do Alp Centralnych. Otoczone wzniesieniami Alta-Valtellina i szwajcarskimi Alpami nazywane jest przez wielu Małym Tybetem.

Ciąg dalszy pod galerią

Piękno natury, wspaniałe warunki klimatyczne i specyficzny klimat tworzą niepowtarzalną atmosferę wypoczynku, z którego ten region słynie. Ponad 320 dni słoneczne w roku oraz śnieg utrzymujący się od grudnia do końca kwietnia zapewniają idealne warunki na  wyjazdy narciarskie. Raj dla oczu, raj dla ducha - a czy także raj dla narciarzy i snowboardzistów? Przekonajmy się!

Wyjazdy na narty - jakie trasy czekają na miłośników białego szaleństwa?

115 km utwardzonego śniegu z sezonem zimowym trwającym od listopada do maja. Narciarze, snowboardziści i freeriderzy, którzy wybierają Livigno, naprawdę nie mogą się tutaj nudzić: ponad 30 nowoczesnych wyciągów naziemnych, wyciągów krzesełkowych i kolejek gondolowych zapewnia szybki transport na dużą wysokość po obu stronach doliny Livigno, oferując możliwość jazdy na nartach po stokach o wszystkich stopniach trudności (łatwe, średnie, zaawansowane).

W Livigno jest łącznie 12 trudnych tras oznaczonych kolorem czarnym. Tak więc, nawet najbardziej zaawansowani narciarze również znajdą coś dla siebie. Najdłuższa z nich i najwyżej położona to "Scoiattolo". Jej start leży na wysokości 2700 m. Zjazd nią dodaje sporej dawki adrenaliny nawet dla bardzo doświadczonych narciarzy i stanowi prawdziwe wyzwanie!

Średnio doświadczeni narciarze mają do dyspozycji 37 tras czerwonych o długości do 2600 m. Dzięki swojej dużej szerokości  są rajem dla narciarzy preferujących carving. 

Dla początkujących przygotowano 29 łatwych tras. Trasy wyznaczone zostały na zboczach po obu stronach doliny. Największy ich wybór znajduje się po stronie szczytów Vetta Blesaccia i Carosello 3000.

Leżący po drugiej stronie szczyt Monte della Neve jest mekką miłośników puchu z czym Livigno kojarzy się jednoznacznie. Miękki i biały śnieg pokrywający zbocza otaczających gór to idealne miejsce na wyjazd narciarski  dla każdego, kto chce poczuć narciarską wolność. W tym miasteczku powstał projekt o nazwie „Freeride Project”, dzięki któremu każdego ranka dostępny jest raport lawinowy i informacja o jakości śniegu, dzięki którym można wybrać najlepsze miejsce do jazdy.

115 km różnorodnych tras w porównaniu z innymi europejskimi ośrodkami narciarskimi może nie powala na kolana, ale wyjazdy na narty do Livigno nadrabiają w obszarach freestyle.

Jak już ustaliliśmy atmosfera i klimat uzupełniają teren narciarski i musi to być jeden z najfajniejszych kurortów w Alpach, jakie znamy. Więc pytamy dalej: - Co Livigno ma do zaoferowania w zakresie obszarów freestyle?

Wyjazdy narciarskie do Livigno - krainy freestyle’u

W Livigno odnajdą się wszyscy: zajawkowicze, rekreacyjni narciarze i snowboardziści, jak również miłośnicy freestyle’u. Ci ostatni mają do dyspozycji dwa wspaniałe snowparki. Wśród nich Mottolino. Jeden z najlepszych snowparków w Alpach i miejsce treningowe zespołu GB park and pipe. Jeśli to wystarczy im i wielu innym narodowym drużynom treningowym, to musisz odwiedzić i zobaczyć Livigno, o co to całe zamieszanie. Co roku można spotkać na nim fanatyków białego szaleństwa, a odbywające się tam zawody przyprawiają o zachwyt widownię. Snowpark Posiada 4 linie – SM, L i XL o długości 800m. Wyciąg krzesełkowy Trepalle zabierze Cię tuż nad park, dzięki czemu zobaczysz z lotu ptaka wszystkich zawodowców wykonujących duże skoki i wykonujących swoje sztuczki. Linia XL jest dedykowana profesjonalistom w parku, ale oprócz skoczni jest tam ponad 50 torów, skrzynek i przeszkód, w które możesz spróbować uderzyć. W tym snowparku odbywają się niektóre z dużych europejskich konkursów, takie jak Puchar Europy, a w przeszłości był też gospodarzem kilku dużych imprez.

Oprócz dużego snowparku Mottolino Fun Mountain obejmuje również strefę Yepi, która jest idealna przy wyjeździe na narty  dla rodzin lub początkujących, dzięki małej linii skoczni i przeszkód do wypróbowania. Świetnie nadaje się do ćwiczeń przed wejściem na duży park.

Ponadto otwarty w sezonie 2018/19 The Beach Funslope był najdłuższym funslope w Europie z kilkoma szalonymi zakrętami i tunelami i ma 1700 metrów długości.

Najwięksi wirtuozi zimowych zabaw w jednym miejscu, samo patrzenie na nich może przyprawić o zawrót głowy. Możliwości są tam ogromne, kto wie, może właśnie tam uda Wam się zrobić życiówkę, albo pobić rekord w wysokości wyskoku. Idealne miejsce na przełamywanie własnych możliwości. Zróżnicowane trasy, snowparki, funslopy, tereny freeridowe - zbierając te wszystkie dane o ośrodku narciarskim możemy uznać go “Zimowym Rajem” - zdecydowanie TAK!

Niezapomniane wyjazdy studenckie w Alpy - szalone Apres ski na których znów poczujesz się jak student

Organizowane przez fundację Integra sNOw LIMITS wyjazdy studenckie  to nie tylko narty dla studentów, ale przede wszystkim wyjazdy do Livigno dla osób po trzydziestce, którzy nie wyobrażają sobie zimowego szaleństwa bez nart lub snowboardu.

Zjazdy, zjazdami, ale jakby urozmaicić jeszcze bardziej pobyt na stoku lub czas po ostatnich zjazdach? Jadąc do Livigno przeżyjecie niezapomniane, najbardziej obłędne, a przede wszystkim niekończące się apres ski na jakim byliście.  Najlepsi DJ, najlepsza muzyka, najlepsza zabawa!  Na zimowych “party” dla najlepszej zabawy przejmuje się nie tylko parkiety. Co powiedzie o tupaniu butem narciarskim po stole w rytm “We will, we will rock you”? Stoły są przecież idealnym miejscem na szalone tańce i to w pełnym narciarskim rynsztunku. Zabawie do ostatniego tchu, sprzyja nie tylko aura tego miejsca ale też centymetry białego puchu. Restauracje, puby, kluby prześcigają się w pomysłach jak przyciągnąć do siebie turystów po zjazdach - DJ przebrany za goryla grający z wysięgnika dźwigowego? A może przebrany za Boba Marley’a z wielkim metrowym skrętem, puszczający odpowiednie rytmy dla gości? Impreza na samym szczycie 3000 m góry z darmowym grzanym winem dla tańczących? Trzy metrowy tort podany na środek imprezy by pierwszym kawałkiem zapoczątkować “wojnę na żarcie!” - to wszystko dzieje się na Waszych oczach! Ciekawą ofertą “kokietuje” swoich gości niewielka restauracja Bait dal ghet, która wszystkim czekającym za stolikiem serwuje nieprzerwanie darmowe alkoholowe shoty. Jak się możecie domyślać, kolejka jest tam praktycznie zawsze, co nikomu nie przeszkadza, bo czas tam płynie o wiele szybciej wraz z następnymi kieliszkami podawanymi przez kelnerów.

Kolejnym nierozłącznym elementem są przebrania, w których turyści licznie pojawiają się na wszystkich apres ski! Piżamowe zwierzaki, stroje postaci filmowych, dmuchane przebrania dinozaurów, sumo czy UFO porywającego człowieka to tylko niektóre z kompilacji wszystkich wymyślnych kostiumów.  Beztroski klimat trwa tam do późnych godzin nocnych - kiedy iść spać? Energię czerpie się z atmosfery panującej w tym miejscu - z pewnością jadąc tam sami się o tym przekonacie!

Jak już opisujemy wspaniałe imprezy to nie można zapomnieć o corocznym festiwalu SNOWLAND, który odbywa się w Livigno w kwietniu (w 2022 roku festiwal będzie trwał od 23 do 29 kwietnia).  Przyglądając się specyfice tego wydarzenia, można odnieść wrażenie, że tworzone jest specjalnie dla Polaków! Przez 6 dni ulubione, włoskie miasteczko przepełnione jest jeszcze większą niż zwykle ilością słońca, śniegu, zabawy i głośnej muzyki. To wyjątkowy czas, kiedy każda pora dnia po brzegi wypełniona jest ekscytującymi atrakcjami: od różnorodnych wyzwań dla narciarzy i snowboardzistów (jak basen z wodą na śniegu by rozpędzonym na nartach lub snowboardzie “przepłynąć” jego szerokość czy wielka poduszka powietrzna), przez popołudniowe, energetyczne apres ski z muzyką na żywo, aż do koncertów wysokiej klasy DJ’ów w najlepszych klubach Livigno. W roku 2022 na muzycznej scenie na żywo wystąpi m.in. znany na całym świecie Bob Sinclar, który niejednokrotnie latem gości na Ibizie jako rezydent muzyczny czy znany polski artysta szeroko rozpoznawany poza granicami naszego kraju C-BooL. Na przestrzeni lat w Livigno można było się bawić na koncertach m.in. Kamila Bednarka, Sarsy, Cleo i Donatana, Ewy Farnej, K.A.S.A., Meza, Norbiego, Afromental.  Czy i tym razem możemy powiedzieć, że to zimowy raj, w szczególności dla osób lubujących się dobrym brzmieniem? - pozostawmy to pytanie retorycznym!

Pozostając ciągle w porównaniu Livigno do raju, nie możemy przejść obojętnie wobec “raju podatkowego” czym z pewnością się wyróżnia na tle pozostałych narciarskich miejscowości. Chodzi tu oczywiście o strefę bezcłową. Cofając się nieco ponad 100 lat dostaniemy możemy zapytać:

Wyjazdy w Alpy - dlaczego Livigno jest strefą bezcłową?

W całej okolicy panuje typowo alpejski klimat. Lata są rześkie i trwają krótko, zimy są srogie i długie. To sprawia, że wyjazdy w Alpy  są idealne w każdej porze roku. Do połowy ubiegłego wieku ze względu na położenie geograficzne i ogromne opady śniegu, które utrzymywały się przez długi czas Livigno było odcięte od świata przez 9 miesięcy w roku. Naturalnie miało to ogromny wpływ na możliwości rozwój ekonomiczny i kulturalny jego mieszkańców, których zawsze bardziej ciągnęło w stronę szwajcarskiej, aniżeli włoskiej. Żeby zachęcić ubogą ludność do pozostania w trudno dostępnej miejscowości i żeby mieć podstawę do utrzymania roszczeń terytorialnych do gminy Hrabstwa Bormio, od którego Livigno było zależne, nadało miasteczku pewne przywileje. . W kolejnych wiekach każda nowa władza te przywileje potwierdzała, dzisiaj – na mocy prawa sięgającego 1910 roku – towary sprzedawane w Livigno nie są obciążone podatkiem VAT ani akcyzą, natomiast niewielkie miasteczko jest pełne luksusowych sklepów.

Co to oznacza dla przeciętnego turysty? Ceny, które powalą nie jednego amatora wysokoprocentowych alkoholi na głowę - Whisky Grant's 6,60€ za 1 litr, a wódka Danzka, Finlandia czy rum Captain Morgan można wyhaczyć poniżej 6,00€, oczywiście w nie innej niż litrowej butelce. Paczki papierosów można nabyć od 3,00€. Z kolei dla Pań istną sielanką są ceny perfum cz kosmetów, za które zapłacimy dużo mniej niż gdziekolwiek indziej. W obecnej sytuacji nie możemy nie wspomnieć o cenach paliwa, które jeszcze do niedawna można było nabyć poniżej 1,00€ za litr, a obecnie cena ta oscyluje niewiele powyżej 1,00€.  Oczywiście sprzęt narciarski, elektronika czy odzież sprzedawane są w świetnych cenach z zerowym podatkiem VAT.

No i po raz kolejny trzeba potwierdzić, że Livigno to swoisty raj - w szczególności dla zakupoholików!

Wyjazdy w Alpy w ekstremalnej odsłonie! sNOw LIMITS!

Tak można przeczytać na oficjalnej stronie ośrodka narciarskiego Livigno: “Witamy w Livigno, królestwie aktywności na świeżym powietrzu, w sercu włoskich Alp” - przyglądamy się temu bliżej. Co oferuje nam “królestwo aktywności”? Z pewnością sporą dawkę mocnych wrażeń. Ekstremalna jazda na śniegu i lodzie sportowym samochodem, lodowa wspinaczka z profesjonalnym sprzętem alpinistycznym, helibording z freeridem organizowany z zawodowym przewodnikiem, lot paralotnią nad samym Livigno - to tylko część ekstremalnych wrażeń jakie można przeżyć. Dokładając do tego wycieczkę elektrycznymi rowerami typu Fatbike z turbo napędem, skutery śnieżne, jazdę saniami ciągniętymi przez husky, wycieczki do lokalnych winiarni czy mleczarni miasteczko Livigno niezaprzeczalnie  można nazwać zimowym rajem!

Nic dziwnego, że Livigno cieszy się niesłabnącą popularnością wśród Polaków (i nie tylko!), a organizatorzy wyjazdów Alpejskich rokrocznie oferują wyjazdy do tego miejsca.W samym kwietniu dwukrotnie wybiera się ze swoimi uczestnikami do tego miejsca. Pytając bezpośrednio prezesa Integry “dlaczego Livigno?” - dostajemy szybką odpowiedź:

“Wyjazdy narciarskie przestają wiać nudą, gdy jedziesz z ekipą, albo poznajesz ją w trakcie. Wybierając miejscówkę, staramy się sprawdzić ją wcześniej. W przypadku Livigno możemy powiedzieć “dużo wcześniej”, bo pierwszy raz pojechaliśmy tam dokładnie 11 lat temu. To miejsce daje najbardziej niezapomniane przeżycia. Przełamujemy wszelkie standardy i zaginamy rzeczywistość. Z nami w Livigno, ani przez chwilę nie poczujesz się jak na nudnym wyjeździe dla seniorów. Gwarantujemy niezapomnianą zabawę i wspomnienia, które zostaną na długo."

"Ponadto w tym roku pod koniec kwietnia (23-30.04) przejmujemy kompleks hotelowy organizatora Snowland Music Festival. Nie wypinając nart, ani deski, można zjechać do niego bezpośrednio z trasy, gdyż leży u samych podnóży stoków.  Luksusowy hotel do jakiego jeszcze żadna polska grupa nie dotarła, oferować będzie chwilę relaksu i wytchnienia po całym dniu wrażeń. Czekać będzie gorąca kąpiel w basenie, relaks w jacuzzi, aromatyczna sauna i całe zaplecze SPA. Wyjazd do Włoch kojarzy Wam się z aneksami i żmudnym gotowaniem? Nie tym razem! Podczas całego wyjazdu na narty zapewniamy pełne wyżywienie! Czyż nie brzmi to jak plan idealny? Można zapomnieć o gotowaniu, które zajmuje mnóstwo czasu. Zamiast stania przy kuchni proponujemy udanie się na wieczorne animacje przygotowane przez naszych najlepszych ludzi. Z naszą kadrą poznacie tajniki serwisowania sprzętu zimowego i przygotujecie go na kolejne dni szusowania po stokach. Zagacie w planszówki, stawicie czoło rywalom przy stole do pokera. Wszyscy razem zintegrujemy się podczas wspólnych gier, a poznamy dzięki speed-datingu. Wieczorne atrakcje będą stanowić idealny before przed wyjściem do największej dyskoteki w Livigno – Space. Grają tam główne gwiazdy Snowland Festiwal. Biorąc pod uwagę, że znajduje się ona 3 minuty od naszego hotelu – lekko nie będzie! 

Pamiętajcie! Livigno to nie miejsce – to styl życia! Tego się nie da zobaczyć, to trzeba przeżyć!”