Skip to main content

La Plagne walczy o pozostanie w klubie 3000+

Autor: |
Plan tras Bellecote La Plagne (źródło: la-plagne.com)
Plan tras Bellecote La Plagne (źródło: la-plagne.com)

La Plagne zamierza zlikwidować dwa wyciągi krzesełkowe na lodowcu, zainstalowane w czasach, gdy możliwa była jazda na nartach latem! Od tego czasu lodowce praktyczne zniknęły. Gra nie toczy się już o miano ośrodka z letnią ofertą dla narciarzy, tylko o pozostanie w coraz mniej licznej grupie ośrodków z trasami powyżej 3000 m n.p.m.

Zima 20222/23 jest ostatnią chwilą na zjazdy po lodowcach Chiaupe i Bellecôte. Lodowce stały się tak niestabilne, że dalsze użytkowania krzesełek może być niebezpieczne. "Linia wyciągu krzesełkowego ma tendencję do przesuwania się, jesteśmy pewni, że w krótkiej lub średniej perspektywie czasowej te wyciągi nie będą już mogły działać" - wyjaśnia Alexandre Bouet, zastępca dyrektora generalnego terenu narciarskiego (zobacz wideo poniżej - w jezyku francuskimj).

Pozostać w elitarnym klubie 3000+

Po likwidacji 21 podpór wyciągów krzesełkowych i 14 słupów elektrycznych nie zakończy się możliwość uprawiania narciarstwa na wysokości powyżej 3000 m n.p.m.

By zachować tę możliwość, przedłużona zostanie trasa gondoli umożliwiającej wjazd na lodowiec. Górna stacja zostanie przeniesiona wyżej (jednak nie tak wysoko, jak demontowane krzesełka). Nowa gondola ma zostać oddana do użytku w grudniu 2023 roku. Dzięki tej inwestycji, pomimo kurczących się lodowców La Plagne zostanie w „topniejącym klubie ośrodków 3000+.

Na jak długo? Na to pytanie dziś chyba nikt nie zna odpowiedzi.

Ciąg dalszy pod galerią
Plan tras Bellecote La Plagne (źródło: la-plagne.com) Plan tras Bellecote La Plagne (źródło: la-plagne.com)

La Plagne walczy z ociepleniem klimatu

Télécabine des Glaciers - Déc 2023 from Société d'Aménagement La Plagne on Vimeo.