Skip to main content
umpa

Kolejne gwiazdki Michelin w Południowym Tyrolu

Autor: |
Pasta (foto: suedtirol.info)
Pasta (foto: suedtirol.info)

Na niedawno opublikowanej nowej liście restauracji odznaczonych gwiazdką Michelin, znalazło się 20 restauracji z Południowego Tyrolu/Südtirolu. Razem zgromadziły 23 gwiazdki., co jest kolejnym rekordem regionu! Do grupy wyróżnionych miejsc dołączyły dwie nowe restauracje: Tilia w Dobbiaco oraz Alpes w Sarentino.

Najnowsze wydanie przewodnika Michelin
W najnowszym wydaniu cenionego na całym świecie przewodnika gastronomicznego Michelin 2013 znajdziemy aż 20 restauracji z Południowego Tyrolu, którym w sumie przyznano 23 gwiazdki. Co roku regularnie rośnie liczba odznaczonych miejsc oraz samych gwiazdek. Dzięki temu Południowy Tyrol to region, który pod względem ilości gwiazdek, nie ma sobie równego w całych Włoszech.

Tegoroczny przewodnik przyznał gwiazdkę  dwóm nowym restauracjom:

  • Tilia (w Dobbiaco/Toblach, w dolinie Alta Pusteria, szef kuchni: Chris Oberhammer)
  • Alpes (w hotelu Bad Schörgau w Sarentino/Sarnthein, okolice Bolzano, szef kuchni: Egon Heiss)

Zostały także potwierdzone dotychczasowe południowotyrolskie gwiazdki, w tym restauracje, mogące się poszczycić dwiema gwiazdkami Michelin:

  • St. Hubertus (hotel Rosa Alpina w San Cassiano/St. Kassian w regionie Alta Badia, szef kuchni: Norbert Niederkofler),
  • Trenkerstube (hotel Castel w miejscowości Tirolo/Tirol okolice Merano, szef kuchni: Gerhard Wieser)
  • Jasmin (w miejscowości Chiusa/Klausen, szef kuchni: Martin Obermarzoner).

Włoska kultura jedzenia
Podobnie do wszystkich Włochów, mieszkańcy Południowego Tyrolu bardzo poważnie pod-chodzą do kultury jedzenia. Kuchnia Południowego Tyrolu w wyjątkowy sposób łączy i odzwierciedla różnorodność smaków włoskich, tyrolskich i ladyńskich. W rezultacie tą alpejsko - śródziemnomorską różnorodność widać w menu miejscowych restauracji, gdzie wszystkim posiłkom towarzyszy serdeczna atmosfera, niezależnie czy jest to przytulne górskie schronisko czy elegancka restauracja.

<content>19112</content>

Smaki Południowego TyroluMieszanka smaków włoskich i alpejskich, którą tworzą lokalne przysmaki, to m.in. “Schlützkrapfen” (pierożki ravioli z ricottą i szpinakiem), knedle (ze speckiem, ze szpinakiem lub serem), pieczona dziczyzna z polentą (włoska potrawa z mąki kukurydzianej), Tirtlan (smażone w głębokim tłuszczu chrupkie ciasta faszerowane szpinakiem) oraz włoskie pasty.

Nieodzownym elementem południowo tyrolskiej kuchni są lokalne wina. Jest to jeden z najmniejszych regionów Włoch produkujących wino, jednak aż 98% z nich jest wyróżnionych znakiem jakości DOC (Denominazione di Origine Controllata). Dumą regionu są trzy auto-chtoniczne szczepy: Lagrein, Gewürztraminer i Schiava, regularnie nagradzanych “Trzema kieliszkami” (wł. “Tre Bicchieri” – nagroda przyznawana przez prestiżowy włoski przewodnik win "I vini d'Italia", wydawany przez Gambero Rosso oraz organizację Slow Food).

Pasta (foto: suedtirol.info) Pasta (foto: suedtirol.info)
Kucharze w kuchni (foto: suedtirol.info) Kucharze w kuchni (foto: suedtirol.info)
Przygotowywanie potraw (foto: suedtirol.info) Przygotowywanie potraw (foto: suedtirol.info)