Skip to main content
umpa

Elan uzyskuje certyfikat Green Star

Autor: |
ELAN używa drewna pochodzącego ze zrównoważonych źródeł z kontrolowanym pochodzeniem
ELAN używa drewna pochodzącego ze zrównoważonych źródeł z kontrolowanym pochodzeniem

Elan, jedyny globalny producent nart, który wytwarza narty w 100 procentach z zielonej energii i w 100 procentach w słoweńskich Alpach, zdobywa pożądany certyfikat GREEN STAR za integrację odpowiedzialności społecznej i planów zrównoważonego rozwoju firmy do 2030 roku i dalej.

Jako marka dziedzictwa, głęboko związana ze swoją lokalną społecznością i środowiskiem, zrównoważony rozwój zawsze był częścią tożsamości Elan. Obecnie Elan jest jedyną globalną firmą produkującą narty, działającą w 100 procentach na zielonej energii, która może twierdzić, że wszystkie produkty są wykonywane ręcznie w jednym miejscu w Alpach, z naciskiem na zrównoważony łańcuch dostaw deklarując, że 99 procent surowców używanych do produkcji nart pochodzi z Unii Europejskiej, a prawie 70 procent pochodzi z obszaru 400 kilometrów od fabryki Elan. Ponadto firma używa drewna pochodzącego ze zrównoważonych źródeł z kontrolowanym pochodzeniem i możliwością śledzenia.

Rok 2022 był dla Elan przełomowy dzięki wybudowaniu elektrowni słonecznej w siedzibie firmy, dzięki czemu jej produkcja będzie zasilana energią elektryczną generowaną w 100 procentach ze zrównoważonych odnawialnych źródeł energii (OZE) i pracy na rzecz przyszłości wolnej od emisji. Jest to następstwem różnych działań firmy w zakresie zrównoważonego rozwoju w ciągu ostatniej dekady, takich jak pionierski nowy standard w branży dla technologii druku cyfrowego, oszczędzając ponad 32 tony odpadów lotnych związków organicznych (VOC) tylko w Elan, od 2016 roku.

Działania firmy zostały niedawno docenione przez GREEN STAR, pierwszy tego typu certyfikat za wkład w neutralność klimatyczną i bardziej zieloną przyszłość. CER Sustainable Business Network - ocena trzeciej strony z siedzibą w Słowenii wykorzystuje oparte na nauce metryki i dane, aby wyznaczyć strategiczne priorytety i podkreślić obszary poprawy, aby pomóc w osiągnięciu zielonej transformacji i drogi do zera netto, dając Elan uznanie "zdecydowanego challengera".

"Kiedy umieszczasz zrównoważony rozwój w kontekście bilansu biznesowego i wykorzystujesz go jako kamień węgielny etosu biznesowego, przekształca się on w okazję do kierowania strategicznym kierunkiem firmy i wykorzystania jej innowacyjnego potencjału" - mówi Dyrektor Oddziału Zimowego Elan, Leon Korošec. "Kiedy twoja praca jest tak ściśle spleciona z naturą, granice między osobistym zaangażowaniem w przyszłość środowiska i biznesowym zaangażowaniem w zrównoważony wzrost stają się niewyraźne. Ale właśnie dlatego jesteśmy z natury zrównoważeni".

Elan czerpie inspirację dla zrównoważonej przyszłości ze swojego środowiska, lokalnych Alp Słoweńskich i swoich ludzi, wielopokoleniowych pracowników zaangażowanych w projektowanie nart przyszłości, ale także przyszłości narciarstwa przy jednoczesnej ochronie zakładu.

ELAN używa drewna pochodzącego ze zrównoważonych źródeł z kontrolowanym pochodzeniem ELAN używa drewna pochodzącego ze zrównoważonych źródeł z kontrolowanym pochodzeniem