Skip to main content

Defibrylator Orkiestry uratował życie!!!

Autor: |
(foto: www.wosp.org.pl)
(foto: www.wosp.org.pl)

W niedzielę, 22 października b.r., jeden z defibrylatorów zakupionych przez Fundację Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy w ramach akcji „1% podatku – defibrylator” uratował życie turysty w Bieszczadach.

Ratownicy Grupy Bieszczadzkiej Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego skutecznie udzielili pomocy turyście, który zasłabł podczas wejścia na Połoninę Caryńską. Ratownicy z Bieszczad, tak jak wszyscy ratownicy GOPR w Polsce, są wyposażeni w automatyczne defibrylatory AED przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy, w ramach akcji „1% podatku – defibrylator”. Ze 160 urządzeń, przekazanych przez Orkiestrę w ramach tej akcji, jest pierwszy przypadek skutecznego użycia defibrylatora.

Fundacja od dwóch lat prowadzi akcję 1% podatku-defibrylator, kupując półautomatyczne defibrylatory AED za pieniądze otrzymane w ramach 1% podatku od społeczeństwa. Urządzenia te są m.in. w największych polskich muzeach, bibliotekach uniwersyteckich, siedzibach władz samorządowych i ośrodkach administracji publicznej, a także są na wyposażeniu Policji, Straży Pożarnej, Straży Granicznej, a także ratowników WOPR.

W najbliższym czasie Fundacja przekaże defibrylatory, wraz ze szkoleniem, największym halom sportowym, gdzie odgrywane są chociażby mistrzowskie mecze koszykówki i siatkówki.

Przypomnijmy, defibrylator to urządzenie, które bardzo skutecznie potrafi przywrócić normalną pracę serca osobie, która uległa jakiemuś wypadkowi i której serce przestało bić. W Stanach Zjednoczonych, czy w krajach Europy Zachodniej, użycie defibrylatora to standardowy element udzielania pierwszej pomocy. Same urządzenia są udostępnione w wielu miejscach publicznych, można je znaleźć na lotniskach, dworcach kolejowych, w hipermarketach czy chociażby na przystankach autobusowych przy największych skrzyżowaniach. Zdecydowanie podnosi to skuteczność udzielania pierwszej pomocy i pozwala ratować życie u osób poszkodowanych, u których nastąpi nagłe zatrzymanie krążenia.

Przebieg zdarzenia

O godzinie 11:40 do stacji GOPR w Ustrzykach Górnych wpłynęło zgłoszenie zasłabnięcia turysty na szlaku wiodącym na Połoninę Caryńską. Trójka ratowników: Jerzy Godawski, Arkadiusz Kawalec oraz Michał Klażyński, wyposażona w defibrylator AED typu Medtronic Lifepak CR+, dotarła do poszkodowanego, 50-letniego mężczyzny, w ciągu 10 minut od zgłoszenia. W chwilę po dotarciu ratowników na miejsce, poszkodowany stracił przytomność, zanikły jego funkcje życiowe. Dwójka ratowników rozpoczęła natychmiastową resuscytację krążeniowo-oddechową, trzeci w tym czasie przygotował do pracy i podłączył defibrylator. Urządzenie po krótkiej diagnozie stwierdziło zatrzymanie akcji serca i zaleciło wstrząs. Po dwukrotnym wstrząsie elektrycznym ratownikom udało się przywrócić normalną pracę serca oraz funkcje życiowe poszkodowanemu, który został odtransportowany śmigłowcem do szpitala w Sanoku, gdzie podjęto dalszą, skuteczną pomoc.

Więcej informacji na temat akcji znajdziecie na naszych stronach internetowych poświęconych Akcji "1% podatku - defibrylator": http://www.wosp.org.pl/uniwersytet/index.php/15/2. 

(foto: www.wosp.org.pl) (foto: www.wosp.org.pl)