Skip to main content
Covid-19

COVID-19: aktualna sytuacja na polskich i zagranicznych stokach

Polskie stacje narciarskie nie poddają się i walczą o przetrwanie. Jak wygląda sytuacja na polskich i zagranicznych stokach. Jakie są perspektywy uruchomienia wyciągów w lutym 2021?

Narty.pl/PB
Piękno gór zachwyca (foto: P. Burda)
Piękno gór zachwyca (foto: P. Burda)

Ośrodki narciarskie w Polsce

Wiele ośrodków działa mimo obostrzeń, kolejne przygotowują się do otwarcia od 1 lutego. W ubiegły weekend szusować można było między innymi w:

Od 1 lutego planowany jest start części ośrodków należących do Wiślański Skipass.

Francja: wakacje zimowe od 6 02 do 08 03 wielce prawdopodobnie bez nart

Podczas gdy sekretarz stanu ds. turystyki Jean-Baptiste Lemoyne ogłosił, że "nie będzie otwarcia wyciągów narciarskich 1 lutego ze względu na sytuację zdrowotną", minister zdrowia Olivier Véran dodał w wiadomościach o godz. 20.00 w TF1 21 stycznia, że "jest niestety mała szansa, że będą czynne" podczas ferii zimowych. Decyzja ta została podjęta w celu uniknięcia zgromadzeń, ale także w celu uniknięcia wypadków narciarskich, które mogą pogorszyć sytuację w szpitalach.

Włochy - przewidywany restart sezonu 15 02 2021

21 stycznia, został zatwierdzony protokół bezpieczeństwa pracy wyciągów narciarskich.  Jest to ważny krok w kierunku otwarcia długo oczekiwanego sezonu narciarskiego. Dolomiti Superski gotowe do startu w połowie lutego. Karuzela narciarska Dolomiti Superski deklaruje gotowość do startu 15 lutego, czyli w terminie, który obecnie jest przewidziany na ewentualne uruchomienie wyciągów.

"W Dolomitach cała branża turystyczna była gotowa do działania, zarówno w grudniu, jak i po święcie Trzech Króli, a jeszcze bardziej 18 stycznia. Niestety, rozwój zakażeń pokazał wyraźnie, że nie było warunków do uzyskania zielonego światła od rządu. Przyjęliśmy to do wiadomości z poczuciem odpowiedzialności, nawet jeśli z wielkim żalem",komentuje prezes Dolomiti Superski, Andy Varallo.

Austria - mimo pandemii wyciągi są czynne

Kraj zamknięty prawie całkowicie przez 3 lockdown, w którym nadal działają wyciągi narciarskie. Jak to możliwe? Kto może korzystać ze stoków?

Granice są zamknięte, hotele nie przyjmują gości – przyjemność i przywilej jazdy na nartach mają jedynie miejscowi i szczęśliwi obcokrajowcy mieszkający na stałe w Austrii.

Wyciągi działają z ograniczeniem 50% dopuszczalnej  ilości pasażerów, dbają o to pracownicy wyciągów i sami narciarze, pilnując by w jednej gondoli lub na jednym krzesełku jechała jedna rodzina. Tam, gdzie tworzą się kolejki, ośrodki regulują porządek przez budowę istnych labiryntów z lin. Takie postępowanie wymusza zachowanie dystansu. Obsługa pilnuje by wszyscy w kolejce zasłaniali usta i nos maseczkami i buffami. Restauracje są zamknięte, niektóre oferują posiłki na wynos. Miejscowi narciarze maja na posiłki dwa sposoby: przywożą własny lunch, kupują karnet na pół dnia i bądź szusują do południa, bądź już po południowym posiłku. Hotele i restauracje prawdopodobnie pozostaną zamknięte do końca lutego.

Niemcy

Wyciągi i hotele zamknięte

Szwajcaria - wyciągi i hotele są czynne

Ośrodki narciarskie i hotele pozostają otwarte, nie działają szkoły narciarskie a restauracje na stokach serwują posiłki tylko na wynos.

UWAGA: czynne są tylko sklepy spożywcze, drogerie i apteki.

Władze szwajcarskie tłumaczą, że nie można porównywać liczby odwiedzających sklepy z liczbą odwiedzających stoki narciarskie, gdzie przebywa się na świeżym powietrzu, z bezpieczną odległością pomiędzy poszczególnymi osobami. Rząd przyznaje jednak, że czasami pojawiał się problem przy wyciągach. Widzieliśmy na przykład, na początku sezonu, narciarzy tłoczących się przed wyciągami gondolowymi w kurorcie Verbier. Od tego czasu operatorzy wzięli sprawy w swoje ręce. Władze lokalne uważają, że przepisy dotyczące odległości są bardzo dobrze przestrzegane przez narciarzy. Jak dotąd nie wykryto żadnych ognisk zakażeń związanych ze sportami zimowymi.

Czechy

Stan wyjątkowy został przedłużony do 14 lutego. Być może po tym terminie ruszą ośrodki narciarskie.

Czarnogóra

Ośrodki narciarskie działają.

Słowacja - prawdopodobnie w lutym będzie można szusować

„Druga fala w końcu została przełamana. Sytuacja się poprawia. Prawdopodobnie będziemy mogli stopniowo luzować ograniczenia” - powiedział minister zdrowia Krajczi. Jeśli sytuacja się nie zmieni to od początku lutego rozpocznie się znoszenie obostrzeń i dzieci będą mogły wrócić do szkół. Otwieranie sklepów i być może ośrodków narciarskich spodziewane jest tydzień później.



    Zobacz również

    Trasy narciarskie znikają z map google

    Z map google zniknęły wyciągi i trasy narciarskie

    Narty.pl / PB

    Region wakacyjny Pyhrn-Priel - ukryty zimowy raj w Górnej Austrii

    mat. prasowe / narty.pl /PB
    Paradice music concerti di ghiaccio / fot. MARIOTTI MAURO PONTEDILEGNO-TONALE

    Zaproszenie na Parad-ice Music Festival w Trentino

    mat. prasowe / Narty.pl /PB
    Alpbach ośrodek narciarski w Tyrolu / fot. TV

    Zimowa magia w Alpbachtal: rozpoczęcie sezonu narciarskiego 2024

    mat. prasowe / Narty.pl
    Zieleniec początek grudnia 2024 roku / fot. mat. prasowe

    Zielniec rozpoczyna sezon zimowy.

    mat. prasowe / Piotr Burda
    Kasprowy wchodzi do Tatry Super Ski - podpisanie umowy / fot. mat. prasowe

    Kasprowy Wierch wzmacnia ofertę skipassu Tatry Super Ski

    mat. prasowe / Narty.pl / PB