Skip to main content
umpa

Cieńków - Wisła relacja z "wiosennego" wypadu

Autor: |
Cieńków - Wisła (fot. P. Tomczyk)
Cieńków - Wisła (fot. P. Tomczyk)

Podczas całej mojej kariery narciarskiej przyzwyczaiłem się, że na długość sezonu ma wpływ przede wszystkim pogoda. Ostatnio przypomniałem sobie sytuację, że wpływ na długość sezonu mogą mieć również rządzący. Przyczyny ograniczeń były i są różne, kiedyś to walka z narodem spragnionym wolności, dziś walka z pandemią. Uważam, że należy ograniczać możliwości zarażenia się wirusem i zmniejszać możliwość roznoszenia się pandemii. Jednak decyzje podejmowane przez rządzących niestety niekoniecznie są poparte potrzebami zdrowotnymi.

Wobec czego, wybierając moment wyjazdu na narty, nie tylko sprawdzam prognozę pogody, ale i szukam także informacji od rządzących.

Analizując „tak skomplikowaną” sytuację, wybrałem stację narciarską Cieńków w WiśleMalince. Ostatnimi czasy było o niej głośno, gdyż odwiedził ją Prezydent RP Andrzej Duda. Przyłapany przez dziennikarzy, na zadane pytanie niepochlebnie wypowiedział się o warunkach narciarskich.

Cieńków wielokrotnie odwiedzałem, pamiętam orczyk na samą górę i  zawsze miło tam spędzałem czas. Na warunki narciarskie ma wpływ wiele czynników. Pogoda, ilość śniegu i przygotowanie. Na pewno ekipa, która zarządza przygotowaniem tras, działa profesjonalnie.   Dzisiaj 23.02.2021 trafiłem na rewelacyjne warunki narciarskie.  Na stoku byłem tuż, tuż przed otwarciem, czyli przed 8:00, był lekki mróz, a stok wieczorem został przygotowany przez ratraki. Pierwsze zjazdy były po dość twardym szybkim śniegu. Po 40 minutach stok trochę został rozjeżdżony, a słońce zrobiło swoje, już jak na moje umiejętności był bardziej przyjazny. Trasa nr 1 rozpoczyna się dość stromym zjazdem.

O klasie przygotowania stoku, świadczy stan takiego zjazdu po kilku godzinach. Jeździłem dzisiaj do godziny 11:30, na trasach czułem się bezpiecznie, nie było lodu i nie było kamieni. Dzisiaj czynne były 4 trasy, wszystkie i tak mają wspólny dość duży fragment. Trasa o numerze 5 była nieczynna ze względu na małą ilość śniegu. Jest to trasa objazdowa przez las. Bardzo ją lubiliśmy z dziećmi, jak były małymi narciarzami. Moją faworytką jest trasa nr 1, poprowadzona jest wzdłuż czteroosobowego wyciągu krzesełkowego.

Do południa na trasach narciarskich tłoku nie było, przy dolnej stacji kolejki mignęła mi tablica z licznikiem ilości narciarzy, przed południem było ich trochę ponad 800. Przy takiej liczbie narciarzy praktycznie jeździ się na okrągło. Pełna runda zajmuje około 12 minut, w tym dwie minuty zjazdu a 10 minut na górę.

Galeria zdjęć:

Przy wiosennej pogodzie, jaką mamy  tej zimy, bardzo dobrym jest pomysł porannego skipassu na dwie i pół godziny. Jazda kończy się po 10:30.

Cieńków należy do Wiślańskiego Skipass-a, który zrzesza poza stacjami w Wiśle stacje takie jak Mała Palenica, Palenica, Poniwiec w Ustroniu i Złoty Groń w Istebnej.

Tak jak wcześniej napisałem w Cieńkowie można kupić jeszcze skipassy godzinowe.

Cennik luty 2021

Rodzaj karnetuNormalnyUlgowy*
Poranny (8.00-10.30)6555
Wieczorny (17.00-21.00)
w wybrane piątki do 23.00
WIŚLAŃSKI SKIPASS
7060
2 h. (od pierwszego użycia)6555
4 h. (od pierwszego użycia)8070

Na stoku możemy skorzystać z kilku miejsc małej gastronomii. Obecnie wszystkie proponują tylko dania i  napoje na wynos. Przy stacji działają szkółki narciarskie i wypożyczalnia sprzętu.

Od czasu kiedy po raz pierwszy odwiedziłem Cieńków, zarządzający nie tracili czasu, dziś mamy czteroosobową kanapę, bardzo dobrze przygotowane stoki, stacja należy do globalnego  skipassu obsługującego wiele stoków, możemy wypożyczyć przy wyciągu dobry sprzęt narciarski. Wisła posiada również dobrą bazę noclegową, a zaraz przy stoku mamy Hotel ***NAT Wisła Ogrodzisko. Nie muszę pisać o korzyściach takiego zakwaterowania, są one dla każdego narciarza oczywiste.

Nagrodą dla wytrwałych jest jazda wieczorna.

Ciąg dalszy pod galerią
Cieńków - Wisła (fot. P. Tomczyk) Cieńków - Wisła (fot. P. Tomczyk)

Cieńków zaprasza na narty

fot. Tomasz Derwich.

Doskonałe warunki Cieńków luty 2021