Skip to main content
umpa

Życzmy sobie lepszego roku – gdzie na narty w Święta i po Sylwestrze

Autor: |
Photo by Tim Gouw on Unsplash
Photo by Tim Gouw on Unsplash

Od lat na dzień przed Wigilią przygotowywaliśmy materiał o nartach w okresie świąteczno noworocznym, zbieraliśmy informację o godzinach otwarcia stoków w święta, o miejscach, gdzie będzie można jeździć w Sylwestra i powitać nowy rok na stoku. Dziś możemy jedynie napisać, że nieliczne stoki będą czynne w święta, a Sylwestra na nartach nie spędzimy.

Decyzja rządu o zamknięciu ośrodków narciarskich od 28 grudnia do 17 stycznia 2021 przerwała przygotowania do sezonu, wiele stacji zaprzestało naśnieżania, zdając sobie sprawę, że pieniądze wydane na jego koszty się nie zwrócą. Pogoda też nie pomogła, wielu stacjom nie udało się utrzymać wystarczających warunków narciarskich i mimo wcześniejszych zapowiedzi musiały już zakończyć działalność. Tam, gdzie warunki atmosferyczne są bardziej przyjazne, jeździć można będzie do niedzieli 27 grudnia 2020.

W imieniu polskich ośrodków narciarskich serdecznie Was zapraszamy na ostatnie w tym roku zjazdy, warunki są różne. Warto przed wyjazdem sprawdzić kamerki online i komunikaty śniegowe.

Od poniedziałku 28 grudnia do 17 stycznia 2021 polskie stoki będą zamknięte. Pozostają ski toury i narty biegowe, oczywiście pod warunkiem, że aura pomoże i posypie śniegiem.

Nadal możliwe są wyjazdy na Słowację, gdzie co prawda obowiązuje stan wyjątkowy, dojazd  do miejsca uprawiania sportu na świeżym powietrzu jest jednym z wyjątków pozwalającym na swobodne poruszanie się po terenie kraju.

Wjeżdżając na terytorium Słowacji należy  mieć przy sobie negatywny wynik testu PCR (test wykonany do 72 godzin przed wjazdem). Warto nie kasować sms otrzymanego od swojego operatora na granicy, w razie kontroli policyjnej przyspieszy sprawdzenie informacji o przekroczeniu granicy.

Więcej na temat nart na Słowacji:

Na terenie Słowacji czynne są hotele i wyciągi narciarskie, przy zameldowaniu w hotelu należy okazać wynik testu, podobnie jest w kasach przy zakupie karnetów. Jeśli karnet kupujesz lub doładowujesz przez interenet to podczas pierwszego przejścia przez bramki na wyciągu zostaniesz poproszony o okazanie wyniku testu. Warto mieć go zawsze przy sobie.

Na Słowacji obowiązuje przepis o ważności badania tylko przez 72 godziny. Co to oznacza w praktyce? Jeśli planujesz pobyt dłuższy, to po 72 godzinach będziesz musiał wykonać kolejny test (na terenie Słowacji), twój stary wynik traci ważność. Nie musi to już być tylko test PCR, wystarczy tańszy i szybszy antygenowy. Sieć hoteli TMR wykonuje swoim gościom takie testy za darmo. Podczas pobytu goście hoteli TMR mogą skorzystać z następujących punktów pobrań:

  • Tatrzańska Łomnica (przy Hotelu Slovakia) od 17:00 do 19:00
  • Jezioro Szczyrbskie/Štrbské Pleso (rynek naprzeciwko Tatry Motion) od 17:00 do 19:00
  • Happy End Jasna od 17:00 do 19:00

Czynne są wyciągi narciarskie w Szwajcarii, jest to jedyny kraj alpejski, na którego stokach można w tej chwili bez problemu jeździć na nartach. Co prawda kilka mniejszych ośrodków w środkowej Szwajcarii zamknęło wyciągi – wszystkie duże, popularne w Polsce nadal funkcjonują.

W Austrii wyciągi ruszą w Wigilię, hotele nie wcześniej niż 7 stycznia. Również we Włoszech i we Francji wcześniej niż 7 stycznia na nartach nie pojeździmy.

Bez problemu możemy szusować w ukraińskim Bukovelu.

Wybierając się na narty za granicę musicie pamiętać o polskiej kwarantannie. Wracając z zagranicy autokarem, pociągiem czy samolotem od 28 grudnia będziecie musieli poddać się 10-dniowej kwarantannie. Kwarantannie nie podlegają ozdrowieńcy oraz osoby zaszczepione, nie podlegają też osoby wracające samochodem osobowym (takim jest też bus 9-osobowy).

Życzymy Wam udanego restartu sezonu w styczniu 2021, metra śniegu pod nartami i doskonałych warunków do maja.

Photo by Tim Gouw on Unsplash Photo by Tim Gouw on Unsplash