Skip to main content

Tatrzańska Łomnica

Wyciągi: 11
Wyciąg orczykowyWyciąg krzeselkowyGondolkiGondoleGondole
3 4 3 1 -
Trasy: 15 (11 km)
5
1

Trasy od
888
m n.p.m.

Trasy do
2634
m n.p.m.

km
Trasy biegowe

km
Szlaki piesze

Mapa tras

°C   - 

Ciśnienie: hPa, Opad: mm Dane dostarcza yr.no Norwegian Meteorological Institute and NRK

 
Tatrzańska Łomnica
Vysoké Tatry
 Tatrzańska Łomnica 7
Słowacja
TATRASPORT ZAMPA, s.r.o. - Tatranská Lomnica
Noclegi
Booking.com

Ośrodek narciarski Tatrzańska Łomnica jest najwyżej położonym kurortem narciarskim na Słowacji. Goście mają gwarancję idealnie przygotowanych i zróżnicowanych pod względem stopnia trudności tras. Zapewnia on doskonałe warunki zarówno dla początkujących jak i doświadczonych narciarzy. Tylko tu można zjechać z wysokości 2196 m n.p.m., w przepięknym otoczeniu Tatr Wysokich, trasą o długości 6 km, pokonując ponad 1300 metrów różnicy poziomów!

Dzięki – rozpoczętym kilka lat temu – olbrzymim inwestycjom (ok. 50 milionów Euro), skupionym na budowie i modernizacji infrastruktury narciarskiej oraz bazy noclegowej, alpejski standard zyskały całe Wysokie Tatry. Największą inwestycją i nowością w tym sezonie  będzie otwarcie nowej 15-osobowej kolejki gondolowej ze stacji START do stacji Łomnicki Staw. Nowa kolejka linową zastąpi już wysłużoną 4-osobową kolej gondolową, która kursowała w tym miejscu od 1995 roku. Nowe gondole, identyczne z tymi jakie zamontowano na południowych stokach Chopoka (od stacji Kosodrevina) będą bardziej odporne na podmuchy wiatru, znacząco poprawi się więc komfort i bezpieczeństwo narciarzy. Kolejka umożliwi jazdę przy wietrze o prędkości do 90 km/godz. Przy okazji wyremontowano też restaurację przy łomnickim Stawie.

Druga zmiana to dwie nowe trasy. Narciarzy na pewno ucieszy poszerzenie i przeprofilowanie trasy od Łomnickiego Stawu na Čučoriedky. Trasa o kolorze czerwonym będzie na całej długości sztucznie naśnieżana, co na pewno cieszy, biorąc pod uwagę, że na tym odcinku śniegu nie zawsze było pod dostatkiem. Druga nowa trasa, niebieska, również sztucznie naśnieżana powstanie przy niedawno oddanej do użytku kolejce Buková Hora. Tym samym Tatrzańska Łomnica będzie w tym sezonie dysponować ponad 11 km tras zjazdowych, w tym najdłuższą na Słowacji, licząca ponad 6 km, zaś łączna przepustowość kolejek i wyciągów wyniesie prawie 10 tys. osób na godzinę.

Duży, bezpłatny parking SKI IN – SKI OUT umożliwia parkowanie tuż przy stoku narciarskim i „wskoczenia“ w narty zaraz po wyjściu z auta. Pojemność parkingu wynosi 400 samochodów osobowych i 10 autobusów. Po Tatrach kursuje także ekologiczny elektryczny skibus. Wypożyczalnie i przechowalnie sprzętu narciarskiego bezpośrednio przy stacjach kolejek,  szkoły narciarskie z profesjonalnymi instruktorami czy specjalny park dziecięcy Maxiland, w którym dzieci mogą korzystać z wygodnego ruchomego pasa do nauki jazdy – to kolejne niezbędne elementy komfortowego narciarskiego wypoczynku.

Rodziny z dziećmi najprzyjemniej spędzają czas w okolicy Čučoriedki. Dzieci mogą tam szusować na naśnieżonych niebieskich trasach. Rodzice mogą w tym czasie odpocząć w barze àpres ski, skąd mogą obserwować swoje pociechy zjeżdżające po szerokim stoku. Warto wspomnieć, że dzieci do 6-go roku życia jeżdżą za darmo.

Miłośnicy ekstremalnych przeżyć doceniają najwyżej położoną i najbardziej stromą trasę narciarską na Słowacji, ale także inne atrakcje kurortu, jak jazda na sankach z Hrebienka (również nocna), skifom czy snowscoot. Niezapomniany przejazd wiszącą kolejką linową na Łomnicki Szczyt, skąd rozciąga się widok na monumentalną panoramę całych Tatr oraz możliwość uchwycenia najpiękniejszych chwil podczas pełnej atrakcji nocy na „dachu Słowacji” to kolejne obowiązkowe punkty programu łowców wrażeń.

Bezpośrednio na stokach czekają na narciarzy, snowboardzistów, jak i zwykłych turystów 2 stylowe restauracje górskie na stacji Start (1357 m n.p.m.) i Łomnickim Stawie (1751 m n.p.m.), Kawiarnia Dziadek (Kaviareň Dedo) na wysokości 2634 m n.p.m. i nowoczesne snow- i snack-bary. Wielką atrakcją w Tatrach jest Humno Pub, znajdujący się w pobliżu stacji 6-osobowej kanapy. Głównym atutem tej miejscówki, łączącej w sobie ofertę baru apres ski, restauracji, coctail baru i dyskoteki, jest niespotykany i awangardowy wygląd. Wewnątrz z pewnością przykuje uwagę zawieszony u stropu czarny Cadillac, którym jeździła Madonna, oraz prawdziwy ratrak będący unikalną i jedyną w swoim rodzaju DJ-ką.

Wyciągi narciarskie – 7

  • kolejka linowa – 1
  • gondola 15-osobowa – 3
  • kolej krzesełkowa 6-osobowa – 1
  • kolej krzesełkowa 4-osobowa – 2
  • kolej krzesełkowa 2-osobowa – 1
  • przepustowość ponad 10 000 os./godz.

Trasy zjazdowe – 12

  • długość 11 km
  • nowoczesny system naśnieżania