Skip to main content

Zimowy wyjazd na narty: jak połączyć zabawę z odpowiedzialnością?

Autor: |

Jazda na nartach to niewątpliwie jeden z najpopularniejszych zimowych sportów. Nie każdy zdaje sobie jednak sprawę z tego, jak może być ona ryzykowna. W związku z tym należy zachować odpowiednią ostrożność oraz być odpowiedzialnym, co polega między innymi na wykupieniu odpowiedniego ubezpieczenia. Co powinno ono obejmować? Na co zwrócić uwagę wybierając się na zagraniczne stoki? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Wyjazd na narty - co powinno obejmować ubezpieczenie?

Wykupienie dowolnego ubezpieczenia turystycznego przed wyjazdem na narty nie zawsze wystarcza, ponieważ ubezpieczyciele traktują tego typu aktywność jako sport wysokiego ryzyka. W efekcie brak tej klauzuli w polisie będzie skutkował odmową wypłaty odszkodowania w sytuacji, gdy do nieszczęśliwego zdarzenia dojdzie właśnie na stoku. Co jeszcze powinna zawierać taka polisa? Przede wszystkim odpowiednio wysokie sumy ubezpieczenia, ponieważ następstwa wypadków na nartach mogą być naprawdę poważne. Istotne jest także to, by w zakresie polisy znajdowało się ubezpieczenie OC w życiu prywatnym, ponieważ jeżdżąc na nartach może nie tylko samemu doznać uszczerbku na zdrowiu, ale również spowodować kolizję z innym narciarzem. W takiej sytuacji konieczne będzie pokrycie kosztów jego leczenia, które może być kosztowne i długotrwałe.

Dodatkowo warto zwrócić również uwagę na świadczenia dodatkowe w ramach polisy, ponieważ wbrew pozorom mogą okazać się one niezwykle przydatne. Przykładem może być sytuacja, w której w wyniku wypadku na nartach dana osoba nie może prowadzić auta. Posiadając dobrą polisę turystyczną ubezpieczyciel pokryje wówczas koszty wynajęcia kierowcy, który bezpiecznie przewiezie poszkodowanego oraz jego rodzinę do domu.

Ciąg dalszy pod galerią

Na co zwrócić uwagę wybierając się na zagraniczne stoki?

Na nartach można szaleć nie tylko na polskich stokach, ale również za granicą. W tym drugim przypadku posiadanie odpowiedniej polisy turystycznej jest jeszcze ważniejsze, a w niektórych krajach wręcz wymagane (we Włoszech od osób chcących korzystać z wyciągów i tras narciarskich wymaga się posiadania polisy OC). W trakcie zagranicznego wyjazdu na narty istotne jest zatem nie tylko posiadanie polisy turystycznej z rozszerzeniem o sporty zimowe, ale również odpowiednie dopasowanie sum ubezpieczenia. Warto bowiem mieć świadomość, że koszty usług medycznych za granicą będą z reguły znacznie wyższe niż w Polsce. Należy o tym pamiętać ustalając sumy ubezpieczenia, które podawane są w złotówkach i należy przeliczyć je sobie na obcą walutę (z reguły euro), by zweryfikować, czy wartość polisy będzie wystarczająca.

Przykładowe ceny usług medycznych w poszczególnych krajach można natomiast znaleźć w Internecie. Poza tym istotne są także dodatki do polisy, które nie muszą kończyć się na ubezpieczeniu Assistance. Przykładem może być Warta ubezpieczenie narciarskie, które po rozszerzeniu polisy o sporty zimowe i dokupieniu ubezpieczenia bagażu podróżnego oraz OC — Warta Travel, zawiera bezpłatny Pakiet Korzyści dla osób uprawiających narciarstwo lub snowboarding na zagranicznych stokach, gwarantujący:

  • zwrot kosztów wypożyczenia sprzętu narciarskiego/snowboardowego (80 zł dziennie, maks. 7 dni),
  • zwrot kosztów karnetu (80% wartości karnetu) ,
  • odpowiedzialność za szkody rzeczowe spowodowane w wypożyczonym sprzęcie narciarskim/snowboardowym.

Jak wybrać odpowiednie ubezpieczenie turystyczne?

Wybierając ubezpieczenie turystyczne niezależnie od kierunku podróży, czy jej celu (np. jazda na nartach lub zwiedzanie lokalnych atrakcji turystycznych) należy skupić się przede wszystkim na jego zakresie. Zalecane w tym przypadku jest zatem dokładne zapoznanie się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia, ponieważ to właśnie w OWU opisany jest szczegółowo zakres polisy oraz jej wyłączenia. Poza tym przy zakupie ubezpieczenia turystycznego warto sprawdzić opinie o danym towarzystwie ubezpieczeniowym, które bez problemu można znaleźć w Internecie. Chodzi przede wszystkim o jakość likwidacji szkód, ponieważ jest to bardzo ważne w przypadku nieszczęśliwego zdarzenia.

Podsumowując należy stwierdzić, że decydując się na zimowy wyjazd na narty obowiązkowo należy pamiętać o wykupieniu odpowiedniej polisy turystycznej. Jest to bowiem nie tylko przejaw rozsądku, ale również rozwiązanie pozwalające uniknąć ewentualnych problemów finansowych.

Artykuł sponsorowany