Skip to main content
umpa

Uparty Brytyjczyk ułatwi pracę instruktorom narciarskim we Francji

Autor: |
Megeve (foto: MegeveTourisme)
Megeve (foto: MegeveTourisme)

Czy upór Brytyjczyka uwolni rynek pracy dla instruktorów narciarskich? Wszystko jest na dobrej drodze po wyroku francuskiego sądu.

Historia Simona Butlera rozpoczęła się w latach 90 tych ubiegłego wieku, gdy założył w Megève biuro podróży oferujące Brytyjczykom luksusowe wakacje w  Górnej Sabaudii. Goście jego hotelu od lat korzystali też z jego usług szkoleniowych. Simon jest instruktorem narciarskim, instruktorem z pełnymi uprawnieniami brytyjskimi. Od początku nie podobało się to miejscowym szkołom narciarskim, które już lata temu zaczęły go oskarżać o prowadzenie zajęć bez stosownych uprawnień. Choć Simona wielokrotnie skazywano na grzywny, w sumie uzbierało się ich na kilkadziesiąt tysięcy euro, to zawsze wracał on do swojej pracy przekonany, że ma do niej prawo na terenie Francji. 

Simon Butler jest wykwalifikowanym brytyjskim instruktorem narciarstwa. Zawsze uważał, że w związku z nadrzędnością prawa europejskiego nad lokalnym jest upoważniony do nauczania jazdy na nartach we Francji. W 2014 r. został skazany na karę więzienia w zawieszeniu. Władze Francji pozostawały nieugięte: chcesz wykonywać zawód instruktora musisz zdać dodatkowy egzamin. 

Prawo europejskie skutecznie wyjaśnia, że obywatele kraju, których zawód jest regulowany w ich kraju pochodzenia, są uznawani za wykwalifikowanych do pracy w innych krajach. Jednak większość brytyjskich instruktorów pracujących we Francji  posiada dodatkowy dyplom uznawany za granicami Wielkiej Brytanii.

Happy-End, który może stworzyć precedens...

Po latach sporów sądowych Sąd Apelacyjny w Lyonie orzekł na korzyść Simona Butlera. Przejęcie europejskiej dyrektywy 2005/36/WE w sprawie domniemania kwalifikacji, transponowanej do francuskiego kodeksu sportowego na mocy art. R212-90. Argument ten przez lata był wysuwany przez Brytyjczyków, na próżno. Decyzja sądu w Lyonie dotyczy również pięciu członków jego zespołu.

Simon Butler, obecnie 57 lat, wykazał się wielką zaciętością przed francuskimi sądami. W przyszłości będzie mógł legalnie uczyć jazdy na nartach we Francji, co według niego robi od pierwszego dnia. Orzeczenie sądu, które może stworzyć precedens i wstrząsnąć obecnym-wysoce regulowanym — funkcjonowaniem szkół narciarskich we Francji.

"Organizacje zawodowe, zwłaszcza w Wielkiej Brytanii i w całej Europie, a także administracja francuska, będą musiały wyciągnąć wszelkie konsekwencje prawne z tych wyroków, które obecnie tworzą bardzo mocne orzecznictwo", wyjaśniła Europejska Konfederacja Pracodawców Outdoor.

Megeve (foto: MegeveTourisme) Megeve (foto: MegeveTourisme)