Ubezpieczenie narciarskie na wyjazd za granicę — co powinno zawierać
Planujesz wyjazd na narty? Do walizki, oprócz niezbędnego sprzętu i ciepłej odzieży, musisz koniecznie spakować odpowiednią polisę turystyczną. Ważne, aby gwarantowała m.in. zwrot kosztów leczenia, transportu medycznego, ratownictwa i hospitalizacji, a także NNW i OC. Sprawdź, jak skomponować dobre ubezpieczenie narciarskie!

Ubezpieczenie narciarskie: polisa turystyczna na zimowy wyjazd
Ubezpieczenie narciarskie to nic innego jak zwykła polisa turystyczna rozszerzona o ryzyka związane z uprawianiem sportów zimowych. Samo jeżdżenie na nartach czy snowboardzie po wyznaczonych trasach i tak jest przez większość towarzystw uwzględniane jako amatorskie uprawianie sportu, co oznacza, że wlicza się do aktywności fizycznych objętych ochroną ubezpieczeniową. Teoretycznie można więc wyjść z założenia, że nie ma potrzeby dobierania żadnych dodatków do bazowej polisy turystycznej.
Mimo to warto wiedzieć, że wiele firm ubezpieczeniowych wychodzi naprzeciw potrzebom miłośników białego szaleństwa i oferuje im specjalne pakiety stworzone właśnie z myślą o wyjazdach nastawionych na uprawianie sportów zimowych. Np. w firmie AXA wariant NARTY stanowi opcjonalne rozszerzenie polisy Daleko od Domu. Gwarantuje zwiększenie sumy gwarantowanej ubezpieczenia sprzętu sportowego, a także zwrot kosztów karnetu narciarskiego w razie doznania uszczerbku na zdrowiu uniemożliwiającego kontynuowanie aktywności zimowych.
Ważne! To, czy dany ubezpieczyciel obejmuje sporty zimowe ochroną ubezpieczeniową, zależy od warunków umowy. Przed wyborem jakiegokolwiek pakietu zapoznaj się z warunkami opisanymi w OWU.
Ubezpieczenie kosztów leczenia, czyli podstawa każdej zagranicznej podróży
Podstawą polisy narciarskiej jest ubezpieczenie kosztów leczenia, które gwarantuje zwrot pieniędzy wydanych na wizyty lekarskie, hospitalizację, badania diagnostyczne, leki, transport medyczny i ratownictwo. Ważne, aby jego suma opiewała na odpowiednio wysoką kwotę. Im wyższe wydatki na usługi medyczne w danym kraju, tym wyższa powinna być suma ubezpieczenia kosztów leczenia.
Ważne!Karta EKUZ nie może stanowić alternatywy dla ubezpieczenia turystycznego, bo gwarantuje dostęp do usług medycznych w bardzo ograniczonym zakresie.
Ubezpieczenie NNW i OC: dodatkowe wsparcie w razie wypadku na stoku
Narciarstwo i snowboard to najpopularniejsze dyscypliny sportów zimowych. Choć ich uprawianie niesie za sobą wiele korzyści zdrowotnych, to wiąże się też ze znacznym ryzykiem kontuzji. Na stokach narciarskich stłuczenia, skręcenia i złamania zdarzają się naprawdę często, a pracujący tam ratownicy medyczni raczej nie narzekają na nudę. Aby zabezpieczyć się przed konsekwencjami nieprzyjemnych sytuacji, warto wybrać polisę turystyczną zawierającą poniższe elementy.
- Ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków
Dzięki NNW możesz uzyskać odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu poniesiony w trakcie pobytu na nartach. Jeśli masz taką polisę i np. złamiesz rękę, dostaniesz rekompensatę finansową na kwotę określoną w OWU. Zadośćuczynienie stanowi zawsze określony procent sumy gwarantowanej. Np. w firmie AXA za złamanie pojedynczej kości możesz liczyć na odszkodowanie w wysokości 3% SU. Przy polisie NNW na kwotę 50 tys. zł będzie to więc 1 500 zł.
- OC w życiu prywatnym
Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej pozwala uniknąć finansowych konsekwencji szkód wyrządzonych osobom trzecim i ich mieniu. Gdy masz taką polisę, wjedziesz w innego narciarza i złamiesz mu rękę, obowiązek zwrotu pieniędzy za poniesione przez niego straty spoczywa na ubezpieczycielu.
NNW i OC chronią Twoje finanse przed następstwami różnych niespodziewanych sytuacji na stoku — zarówno wtedy, gdy znajdujesz się w roli ofiary, jak i gdy jesteś sprawcą całego zdarzenia.
Ubezpieczenie bagażu i sprzętu sportowego
Ubezpieczenie bagażu i sprzętu sportowego to często dobierane rozszerzenie polisy turystycznej. Cieszy się dużym zainteresowaniem zwłaszcza wśród miłośników zimowego szaleństwa, bo warunki panujące na stoku sprzyjają uszkodzeniom poszczególnych elementów wyposażenia narciarskiego. Jeśli masz takie ubezpieczenie i na skutek zdarzenia losowego (np. zderzenia z przeszkodą) zniszczysz swoje narty, kije, buty, deskę, kask czy gogle, możesz liczyć na zadośćuczynienie za poniesione straty. Wysokość odszkodowania zmienia się w zależności od warunków umowy, a jego górny limit zawsze określa suma gwarantowana podana w OWU. Osobom objętym polisą turystyczną z dodatkową ochroną sprzętu sportowego przysługuje też wsparcie finansowe na wypadek utraty akcesoriów narciarskich, np. na skutek kradzieży.
Wiesz już, jakich elementów nie może zabraknąć w Twojej polisie turystycznej na narty. Wejdź na stronę https://rankomat.pl/ubezpieczenie-narciarskie i porównaj propozycje ubezpieczeń od różnych towarzystw, aby znaleźć tanią ofertę dopasowaną do specyfiki Twojej podróży.
artykuł sponsorowany, zawiera linki do strony zleceniodawcy