Skip to main content

Tyrolia Cyber D8 SX

Autor: |
Tyrolia Cyber D8 SX
Tyrolia Cyber D8 SX

Dziś test wiązań, zalecanych spacjalnie dla funcarvingowców.

Wiązania do nowoczesnych nart carvingowych spełniające najwyższe wymagania obecnego narciarstwa.
Wiązanie przeznaczone dla osób jeżdżących dynamicznie przy mocnych ustawieniach siły wypięcia. Cały szereg nowoczesnych rozwiązań technicznych sprawia, że można o nogi być spokojnym. Przód wiązania wyposażony jest w system ABS (Anti Blocking System). Wygląda to trochę jak gąsiennica od czołgu, w rzeczywistości jest to polimerowy pasek, przesuwający się po teflonie, na którym opiera się but. Układ ren ogranicza do minimum możliwość zaklinowania się buta w wiązaniu. Tył wiązania to system Full Diagonal, zapobiegający przypadkowym wypięciom na nierównościach, natomiast bardzo skutecznie działający przy upadkach do przodu. Obie części łączy mostek Free Flex, pozwalający narcie na niemal naturalne wygięcie w skrętach. Całość wykończona jest techniką Dura Coating, polegającą na galwanicznym powlekaniu barwnikiem spieków ceramicznych i włókien.

Co to oznacza w praktyce?
Dużą odporność mechaniczną powierzchni na uderzenia i zadrapania. D8 SX wyglądają ciągle jak nowe. Ze względu na przeznaczenie tych wiązań głównie do extremalnej jazdy funcarvingowej, co wiąże się ze współpracą z wysokimi płytami, zastosowano w D8 SX hamulce (ski stopery) Dragon Breake o zwiększonej o 20% w stosunku do innych modeli długości ramion i z mocniejszymi sprężynami, pozwalającymi długim hamulcom skutecznie zatrzymać bezpańsko zsuwającą się ze stoku nartę. Żeby ułatwić bezkijkowcom "ręczne" wypinanie się z nart tylne ramię wiązania zostało wydłużone. W praktyce nic to nie daje, bo żeby odpiąć to wiązanie nieźle się trzeba napocić. To najciężej odpinające się wiązania z jakimi miałem kiedykolwiek do czynienia. Nawet słynne Polsport 130 odpinały się lżej.To ewidentna, ale przy tym jedyna wada D8 SX.

<font size="1">Dane techniczne</font>
<font size="1">Zakres regulacji: 3 - 11<br>Podwyższenie: około 30mm <br>Zastosowane technologie:<br>Przód wiązania: ABS (Anti Blocking System) <br>Tył wiązania: Full Diagonal Mostek: Free Flex <br>Wykończenie: Dura-Coating </font>


Swoją drogą Tyrolia w ramach udzielania pomocy funcarvingowcom powinna przypomnieć sobie produkowane przez siebie wiązania słynnej serii 90, w których odpinanie odbywało się przez podnoszenie ramienia w gorę a nie przyciskanie do dołu. Lepszego rozwiązania dla ludzi nie używających kijków nie potrafię sobie wyobrazić.

 

Tyrolia Cyber D8 SX Tyrolia Cyber D8 SX
Tyrolia Cyber D8 SX Tyrolia Cyber D8 SX
Tyrolia Cyber D8 SX Tyrolia Cyber D8 SX