Skip to main content

Jazda po muldach

Autor: |

Jazda bezpieczna i nie męcząca po stoku bardzo zamuldzonym wymaga opanowania pewnych umiejętności :

Jazda z garbu na garb (niebieska ).

Polega to na tym aby wjeżdżając na szczyt muldy zaplanować trasę do szczytu następnej po skosie . Coś takiego pozwala nam wczuć się w rytm stoku i odruchem bezwarunkowym pokonywać kolejne muldy . (Muldy- zagłębienia terenu pomiędzy wyniesieniami ze śniegu-to dla uściślenia)

Jazda po szczytach muld z wykorzystaniem skoków . 
Polega to na tym aby zjeżdżając ze szczytu na drugi rozpędzić się i wskoczyć na następny garb. Zanim zaczniemy zjeżdżać warto przyjrzeć się (np. z wyciągu) rozkładowi muld i zaplanować trasę łatwą lub tą trudniejszą ze skokami . (trasa czerwona , zaznaczono miejsce startu i lądowania ,zwróć uwagę na kształt muld) Jeżeli technikę tę opanujemy na znanym nam stoku, na innych będziemy automatycznie wybierać drogę i jazda po muldach będzie przyjemnością i będzie zawierać kilka efektownych skoków . Należy pamiętać że nie wolno zgubić rytmu bo skończy się to wypadnięciem z zaplanowanej trasy i nieprzyjemnym wytrzęsieniu na szczytach muldach.
 
Innym, mniej efektownym sposobem jazdy po zmuldzonym stoku jest jazda muldami. 
Jedziemy w tedy pomiędzy szczytami  muld , przed wykonaniem zakrętu należy wjechać trochę na dół muldy ,zapobiegnie to odbiciu nart od jej krawędzi . Zaniechanie tej czynności w większości przypadków kończy się zachwianiem równowagi i upadkiem

Jazda po muldach
Jazda po muldach
Jazda po muldach