Skip to main content
umpa

Trzy warstwy stroju na narty

Autor: |
Trzy warstwy
Trzy warstwy

Zapomnij o włóknach naturalnych. Czasy bawełnianych podkoszulek, flanelowych koszul i mocno impregnowanych anoraków minęły już bezpowrotnie. W chwili obecnej do akcji wkroczyły tworzywa sztuczne. Od bielizny po zewnętrzną kurtkę, ubiór współczesnego narciarza oparty jest na najnowszych zdobyczach techniki, z technologiami kosmicznymi włącznie. Przebojem tego sezonu pewnie będzie GoreTex XCR i nowa tkanina OUTLAST.

Dlaczego nastąpiło tak powszechne odejście od produktów naturalnych? Nowe sztuczne włókna po prosu lepiej chronią i zapewniają większy komfort. Podkoszulki z tkanin typu "druga skóra", w przeciwieństwie do bawełny,  ewakuują pot na zewnątrz, dzięki czemu nie nasiąkają potem i bardzo szybko wysychają. Z kolei polar doskonale chroni termicznie, a warstwy zewnętrzne z tkanin membranowych oddychają, ewakuując wilgoć na zewnątrz, chroniąc jednocześnie przed deszczem i wiatrem.

3 Warstwy:

  1. bielizna z materiału syntetycznego ewakuującego pot na zewnątrz, szybko schnąca nazywana "drugą skórą".
  2. warstwa izolacji termicznej z włókien typu "polar".
  3.  oddychająca, warstwa ochronna przed wiatrem i deszczem.

Stosując się  do zasady trzech warstw możemy w zależności od warunków atmosferycznych regulować temperaturę w jakiej czujemy się komfortowo. Gdy jest ciepło możemy zrezygnować z warstwy drugiej lub trzeciej. 
Jednak nie polecam nawet w największe upały jazdy tylko w warstwie pierwszej (podkoszulku) jakikolwiek najdrobniejszy nawet upadek może skończyć się wtedy bolesnymi obtarciami.

Rady dla kupujących:

Wybór odpowiedniego stroju jest bardzo ważny, kolor, model i wygląd są istotne ale najważniejsza jest funkcjonalność. Dobry ubiór powinien chronić przed zimnem, wiatrem i zapewniać że, nasza skóra będzie sucha.
Warstwa zewnętrzna powinna być również odporna na rozdarcia.

Polecam kupno ubiorów znanych firm i UWAGA wykonanych z znanych i uznanych materiałów. Ta druga uwaga jest o tyle istotna że, nawet znani producenci wypuszczają czasami tańsze modele z materiałów nie zawsze "odpowiednich".

Materiały którym można zaufać to na pewno  Cordura ®, Goretex ®, MP+ ®, GoreTex XCR®, Polartec®, Hydrotex® i jeszcze kilka innych.

Jak działa polar:
tkanina ta wykonana jest z tysięcy syntetycznych rurek (włókna mają taki przekrój). Dzięki takiej budowie ,tkanina  dzięki powietrzu w włóknach, doskonale izoluje termicznie.

Jak działa membrana: 
w przeciwieństwie do innych tkanin przeciwdeszczowych membrany nie są impregnowane. Membrany dzięki splotowi włókien przepuszczają na zewnątrz parę wodną ale nie przepuszczają do środka wody. Chronią jednocześnie przed wiatrem. Droższe modele kurtek z tkanin membranowych mają dodatkowo klejone szwy (szew przebija membrane i w tym miejscu tkanina traci swoje właściwości).

Trzy warstwy Trzy warstwy
Trzy warstwy Trzy warstwy
Trzy warstwy Trzy warstwy