Skip to main content

Ski World Championships 2013 w Schladming

Autor: |
Klaus Kröll na trasach w Planai (foto: planai.at)
Klaus Kröll na trasach w Planai (foto: planai.at)

W dniach od 4 do 17 lutego 2013 roku odbędzie się FIS Alpine Ski World Championships – Mistrzostwa Świata w Narciarstwie Alpejskim w Schladming, czyli stolicy regionu narciarskiego Styria. Ten jeden z najlepszych austriackich regionów sportów zimowych będzie gościł u siebie ponad 650 zawodników z 70 krajów. Sportowcy będą walczyli o medale w 11 konkurencjach. Po zakończeniu imprezy, narciarze i snowboardziści będą mogli korzystać z wszelkich innowacji i inwestycji, które były poczynione na całym terenie w związku z tym wydarzeniem.

Planai – serce Mistrzostw Świata  
Najważniejsze wiadomości dla wszystkich wczasowiczów to: ograniczenia na stokach narciarskich podczas Mistrzostw Świata 2013 będą niewielkie, natomiast cztery górskie obszary narciarskie - Hauser Kaibling, Planai, Hochwurzen, Reiteralm – będą otwarte podczas wszystkich imprez.   
Góra Planai jest jednym z centralnych miejsc podczas wyścigów w tej prestiżowej imprezie. Zawodnicy będą przejeżdżać przez „Voestalpine Sky Gate”, aż do WM Park, gdzie przywita ich tłum kibiców.

 W „Planet Planai” Valley Station został otwarty „One-stop shop”, czyli raj dla sportowców zimowych, którzy mogą tutaj znaleźć wszelkie potrzebne im akcesoria, ubrania, itp. W „Service Deck”, bezpośrednio pod WM Park znajduje się najbardziej nowoczesny podziemny parking, który może pomieścić 300 samochodów, podczas gdy podziemny parking w Planai ma dodatkowe miejsce dla 500 pojazdów.

<content>19112</content>

Znajdziemy tutaj dwa 8-osobowe wyciągi krzesełkowe: “Mitterhaus” i “Märchenwiese”, dzięki którym będziemy mogli się świetnie bawić na nartach czy snowboardzie. Zostały poszerzone stoki, zbudowano trzy nowe mosty i tunele, utworzono zbiorniki retencyjne. Jeżeli chodzi o warunki śniegowe to wzrosły one do tego stopnia, że przy odpowiednich temperaturach, utworzenie podstawowej warstwy śniegu trwa tylko 50 godzin.

Rozgrzewka na Hauser Kaibling i pociągiem do Reiteralm
W czterech górskich obszarach narciarskich – Planai, Reiteralm, Hauser Kaibling, Riesneralm - rozbudowa, modernizacja i tworzenie nowych projektów miało na celu zapewnienie sportowcom uczestniczącym w Mistrzostwach Świata jak najlepszych warunków.
W Hauser Kaibling poczyniono dodatkowe inwestycje związane ze stokami, które służą zawodnikom do rozgrzewki przed zawodami, naśnieżaniem oraz niezbędną infrastrukturą, a w Reiteralm zapewniono optymalne stoki treningowe z możliwością naśnieżania.

Meta wyścigów znajduje się w Schladming, niedaleko „Medal Plaza” i głównego placu miasta. Z obiektów sportowych można od razu udać się na jakąś imprezę albo spacer. Autobusy, taksówki, dworzec kolejowy, jak i hotel mają dogodną lokalizację.
„Medal Plaza”: ratusz, czyli dawny dom myśliwski zbudowany w 1884 roku przez Prince’a Augusta Herzoga of Sachsen-Coburg-Gotha jest wspaniałym tłem dla uroczystości wręczania medali.

“Congress Schladming”( www.congress-schladming.com): pokoje są wyposażone w najnowocześniejszą technologię medialną i pomagają reporterom z całego świata zobaczyć wszystko w jak najlepszym ustawieniu.

“Athletic Area”: położona w Untere Klaus, podczas Mistrzostw Świata będzie służyć jako centrum dla wolontariuszy i bezpieczeństwa oraz jako centrum kontroli ruchu. Z tego nowego wielofunkcyjnego centrum skorzysta cały region Schladming-Dachstein przez wiele lat.
Budynek, parking i otwarte przestrzenie będą dostępne na długo przed inauguracją Mistrzostw.

Technologia World-Class
Jako “IT Pilot Region”, Schladming-Dachstein jest w stanie zaoferować zasięg do sieci szerokopasmowej. Turyści, jak i mieszkańcy mają bezpłatny dostęp do WLAN zarówno w zimie, jak i w lecie; wystarczy że się raz zalogują. Na całym obszarze narciarskim jest około 350 hotspotów WLAN. To oznacza, że można się np. dzielić wszelkimi zdjęciami, filmami informacjami ze swoimi przyjaciółmi. Dodatkowo mamy do dyspozycji: Gogle Earth, dostęp do bazy danych, Open Street Map, mapy tras narciarskich, informacje o hotelach.

Pociągi i drogi podczas Mistrzostw Świata
Stacja kolejowa w Schladming została unowocześniona i zmodernizowana, m.in. poprzez: wiele udogodnień dla pasażerów, łatwiejszy dostęp dla osób niepełnosprawnych do peronów poprzez poszerzenie tuneli pasażerskich, nowe windy, bezstopniowe wchodzenie / wychodzenie do / z pociągów, nowe ławki dla pasażerów. Dodatkowo jest miejsce parkingowe dla 100 samochodów i miejsce dla 30 rowerów. Ochronę akustyczną dla gości i mieszkańców mają zapewnić zbudowane ekrany wzdłuż linii kolejowej. 

Klaus Kröll na trasach w Planai (foto: planai.at) Klaus Kröll na trasach w Planai (foto: planai.at)