Skip to main content
umpa

Rossignol przedstawia najbardziej przyjazne środowisku narty na świecie

Autor: |

W  Dzień Ziemi Rossignol zaprezentował swoją najbardziej przetwarzalną nartę: Essential, wszechstronną nartę carvingową wykonaną z materiałów nadających się do recyclingu

Narta Essential o talii 69 mm jest wykonana głównie z aluminium (35%), drewna (35%) i stali (7%), a 62% użytych surowców pochodzi z recyklingu lub posiada certyfikat "naturalny i bio-źródłowy". Narty wyposażono w prosty, niezawierający rozpuszczalników ani wody materiał wierzchni, a wyprodukowano je w fabryce Rossignola w Sallanche we Francji, która wykorzystuje energię odnawialną.

"Poprawa zarządzania zużyciem produktu oznacza lepsze projektowanie od samego początku" - powiedział David Bouvier, starszy dyrektor ds. marketingu w grupie sportów górskich Rossignol. "W porównaniu z tradycyjnymi nartami, w przypadku których średni wskaźnik recyklingu wynosi zaledwie 10 procent, jesteśmy podekscytowani mogąc ogłosić, że ponad 75 procent nart Essential może zostać poddanych recyklingowi. Naszym celem jest, aby do 2028 roku jedna trzecia naszej kolekcji nart powstała w oparciu o to samo podejście i etos."

Nie jest idealnie - Essential nadal zawiera 12 procent plastiku i 5 procent drewna, które nie są materiałami zrównoważonymi - ale według Nicka Castagnoli, dyrektora marketingu marki Rossignol na Amerykę Północną, jest to ekscytujący postęp.

Niektórzy chcą  oskarżać organizacje o "greenwashing", kiedy próbują czegoś takiego, ale niestety nie ma tu magicznego przełącznika" - mówi Castagnoli. "Musimy skupić się na postępie, a nie na doskonałości. To jest krok we właściwym kierunku. Niekoniecznie jest to coś, co można zrobić z dnia na dzień. Trzeba mieć dowód słuszności koncepcji. Teraz wiemy, że jesteśmy w stanie to zrobić".

Według Rossignola, Essential nie jest tylko nartą nadającą się do recyklingu czy nowinką marketingową, ale prawdziwą nartą wyczynową, godną 115-letniej marki i jej reputacji. "Musieliśmy być pewni, że przyczyniamy się do rozwoju gospodarki cyrkularnej, świadomej ekologicznie, a jednocześnie budujemy narty all mountain, które są wydajne" - powiedział Castagnoli. Wąski kształt narty wykorzystuje mniejszą ilość materiałów, ale dzięki temu narta jest zrównoważona i dobrze zachowuje się na trasach.

Obchodząc 115-lecie istnienia w 2022 roku, Rossignol podkreśla swoje zaangażowanie w bardziej zrównoważony rozwój produktów, ekologiczny design, cykl życia produktu i rozwiązania recyklingowe. Działania te rozpoczęły się w 2020 roku od formalnego uruchomienia programu RESPECT: szeroko zakrojonej inicjatywy społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR), której celem jest zmniejszenie emisji dwutlenku węgla o 30% do 2030 roku oraz ilości odpadów przemysłowych o 40% do 2025 roku.

Fabryki należące do Rossignola są już zasilane energią odnawialną, a do stycznia 2023 r. wszystkie zakłady produkcyjne grupy będą działać w oparciu o energię odnawialną. Jednak produkowanie rzeczy z wykorzystaniem energii odnawialnej nie ma większego znaczenia, jeśli to, co produkujesz, nadal jest szkodliwe dla środowiska.

Narty Rossignol Essential będą dostępne w limitowanych ilościach u wybranych sprzedawców jesienią 2022 roku. Zapisz się tutaj, aby być poinformowanym, gdzie i kiedy będziesz mógł znaleźć te narty jesienią.


  • Redaktor naczelny Piotr Burda