Poszukiwanie osoby zasypanej przez lawinę FILM
Ostatnie opady śniegu w Tatrach w połączeniu z silnym wiatrem utworzyły w wielu miejscach depozyty przewianego śniegu, zamaskowane dodatkowo kolejnymi, nawianymi warstwami. Według prognoz czekają nas kolejne opady śniegu, którym także towarzyszył będzie silny wiatr. Dodatkowo w ciągu weekendu nastąpi znaczny wzrost temperatury.

Czynniki te złożą się na pogorszenie warunków do uprawiania turystyki górskiej i wzrost zagrożenia lawinowego. Znajduje to potwierdzenie w komunikacie lawinowym TOPR, w którym prognozowane jest ogłoszenie jutro 3 stopnia zagrożenia lawinowego.
<content>43787</content>
Jak widać w Tatrach do typowo wiosennych warunków, a tym bardziej końca zimy jeszcze daleko. Dlatego organizatorzy akcji kursylawinowe.pl przygotowali przy wsparciu PZU film, w którym Jan Krzysztof, Naczelnik TOPR omawia 3 fazy poszukiwań osoby zasypanej przez lawinę:
- Lokalizowanie zasypanego przy użyciu detektora lawinowego
- Określanie dokładnej pozycji zasypanego przy użyciu sondy lawinowej
- Odkopanie osoby zasypanej przez lawinę
Film ten pozwala odświeżyć wiedzę osobom, które brały już udział w kursach lawinowych. Tym, którzy taki kurs mają jeszcze przed sobą, pokazuje dlaczego tak istotne jest posiadanie i umiejętność obsługi Lawinowego ABC (detektora, sondy i łopatki).
Najnowszy odcinek edukacyjnej serii #poradylawinowe, w której znaleźć można cenne porady związane z bezpiecznym i odpowiedzialnym uprawianiem turystyki górskiej, dostępny jest pod tekstem.
Wszystkie odcinki znaleźć można na kanale: www.youtube.com/kursylawinowepl
Więcej informacji: www.kursylawinowe.pl i www.facebook.com/lawiny
Ciąg dalszy pod zdjęciami i reklamą
Poszukiwanie osoby zasypanej przez lawinę
Poszukiwanie osoby zasypanej przez lawinę