Skip to main content

Odkrywamy mniej znane narciarskie regiony Polski

Autor: |
Niestachów (foto: PB Narty.pl)
Niestachów (foto: PB Narty.pl)

Jest na mapie narciarskiej Polski miejsce mało jeszcze znane narciarskiej braci. Miejsce, do którego z Łodzi, Warszawy, Lublina dojechać można w mniej niż 2 godziny. Miejsce, gdzie po nartach można, podobnie jak w Południowym Tyrolu, czy innych włoskich ośrodkach, posmakować regionalnych win. Miejsce, gdzie po zakończeniu narciarskiego dnia można pójść do teatru, kina i na slow-food`ową ucztę. Miejsce, gdzie można nauczyć dzieci jazdy na nartach, a samemu rozjeździć się przed wyjazdem w wyższe góry. W końcu, miejsce gdzie można potrenować jazdę na tyczkach na stoku, z którego roztacza się widok na stolicę Regionu

Pora odsłonić kurtynę. Wiele osób zapewne wie, o jaki region kraju chodzi, niezorientowani mogą się jednak - podobnie jak autor całkiem niedawno – zdziwić. Innymi słowy zapraszamy na narty w województwie Świętokrzyskim.

<content>19112</content>

Góry Świętokrzyskie wysokością może nie grzeszą(Łysica, najwyższy szczyt ma zaledwie 612 m.n.p.m.), są jednak po Sudetach najstarszymi górami w Polsce. Góry te bardziej przypominają łagodne wzniesienia, niż widoki, do których przyzwyczajeni są mieszkańcy południa kraju. Tutejszy mikroklimat sprzyja jednak narciarzom, na których oczekują tu dwie koleje krzesełkowe i prawie 20 wyciągów orczykowych.

Podczas niedawnej wizyty (styczeń 2017 – zima obfita w śnieg) mieliśmy okazję poznać trzy wiodące w regionie ośrodki narciarskie: Telegraf, Niestachów i Sabat Krajno , i to na nich się skupimy. Kolejność jest subiektywna i wynika z chęci podziału ze względu na trudność stoków.

Niestachów

Idealny na start sezonu, na pierwsze kroki na nartach zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Położony jest w odległości niespełna 15 km od centrum Kielc, na stoku góry Otrocz, można dojechać do niego autobusem komunikacji miejskiej (linia nr 14), posiada wszelkie atrybuty małej stacji rodzinnej. Wygodny dojazd, duży, utwardzony parking przy samum stoku, szkoła narciarska, restauracja i prawie 4ha stoku wręcz zachęcają na spędzenie tu całego dnia. Na narciarzy czekają trzy orczyki, wyciąg przedszkola narciarskiego i wyciąg zaczepowy.

Na terenie ośrodka wydzielony jest teren przedszkola narciarskiego, gdzie najmłodsze pociechy pod okiem instruktorów poznają podstawowe tajniki nowej umiejętności J. Na starszych „pierwszaków” również oczekują instruktorzy. Stoki oczywiście są doskonale przegotowane i oświetlone do późnych godzin wieczornych.

Ciąg dalszy pod galerią
Niestachów (foto: PB Narty.pl) Niestachów (foto: PB Narty.pl)
Niestachów (foto: PB Narty.pl) Niestachów (foto: PB Narty.pl)
Telegraf Kielce (foto: PB Narty.pl) Telegraf Kielce (foto: PB Narty.pl)
Telegraf Kielce (foto: PB Narty.pl) Telegraf Kielce (foto: PB Narty.pl)
Sabat Krajno (foto: PB Narty.pl) Sabat Krajno (foto: PB Narty.pl)
Oops, an error occurred! Code: 202405290519506ddc105f

Sabat Krajno

Najdalej od Kielc położony ośrodek z naszej trójki. Od centrum miasta dzieli go „aż” 25km, znajduje się tuż przy Świętokrzyskim Parku Narodowym. Czego tu nie ma:

  • Park miniatur
  • Park Rozrywki
  • Stacja narciarska
  • Apartamenty wakacyjne położone na samym stoku
  • Restauracja Magia Sabatu (naszym zdaniem jedna z najlepszych restauracji na stoku w Polsce)

Obszerny, utwardzony parking położony tuż przy stoku na pewno zachęca do odwiedzin, a dalej jest jeszcze lepiej i ciekawiej. Wyobraźcie sobie, drodzy czytelnicy, jazdę na nartach  w otoczeniu wież WTC, wieży Eiffla, czy tez Bazyliki Św. Piotra – tu jest to możliwe. Sabat Krajno to najdłuższe w województwie wyciągi i trasy narciarskie (najdłuższa trasa nr 2 ma 850m długości).

Ośrodek w pełni pasuje do określenia „rodzinny”, śmiało można tu przyjechać z dziećmi lub początkującymi, dorosłymi narciarzami. Na dzieci czeka przedszkole narciarskie, na początkujących -wydzielone pole do nauki. Lepiej jeżdżący narciarze mają do dyspozycji trasy nr 1 i 2, na których można odczuć frajdę prawdziwej jazdy. Właściciele ośrodka nie zapomnieli o przygotowaniu snowparku, który jest położony przy górnej stacji wyciągów orczykowych obsługujących trasy nr 1 i 2.

Trasy są ratrakowane i oświetlone do późnych godzin wieczornych.

Będąc w Krajnie koniecznie należy odwiedzić restaurację Magia Sabatu, znajdującą się w głównym budynku stacji. Obszerne sale na dwóch poziomach pozwalają znaleźć wolne miejsca nawet w „godzinach szczytu”. Restauracja oferuje dania regionalne i pizzę z pieca opalanego drewnem. Jedne i drugie warte polecenia.

Oops, an error occurred! Code: 2024052905195057957ac5

Telegraf Kielce

Stoku narciarskiego, położonego w odległości niecałych 4 km od ścisłego centrum miasta, pozazdrościć mogą Kielczanom mieszkańcy właściwie większości polskich miast. Telegraf, stok o długości 500m i różnicy poziomów 90m, obsługiwany jest przez 4-osobową kolej krzesełkową, przeznaczony jest dla średnio i dobrze jeżdżących narciarzy i snowboarderów. Na stoku, często w godzinach rannych (7:30 – 9:30), rozstawiane są tyczki i można zobaczyć trenujących zawodników. Stok jest oświetlony i czynny do sezonie od 10:00 do 22:00.

O telegrafie krążyły i krążą nadal legendy, że jest bardzo trudny, że na górze wąski… To przeszłość, aktualna trasa na Telegrafie nadaje się spokojnie dla średnio jeżdżących narciarzy, a dobrze jeżdżący mogą tu potrenować alpejską jazdę przed dłuższym wyjazdem w odległe góry.

Na Telegraf można dostać się zarówno komunikacją miejską, jak i własnym samochodem, na który oczekuje całkiem spory parking przy samym  stoku.

Podczas jazdy, lub po jej zakończeniu, warto odwiedzić tutejszą karczmę serwującą kuchnię polską i typowy narciarski fastfood.

Galeria zdjęć Telegraf

Narty na ziemi Świętokrzyskiej

Gorąco polecamy, szczególnie mieszkańcom ościennych województw, wizytę na świętokrzyskich stokach. Warto również odwiedzić stolice regionu, Kielce. Na narty do dużego miasta? Pomysł może wydawać się co najmniej dziwny. Po zastanowieniu staje się całkiem ciekawym sposobem na spędzenie weekendu(a może nawet i dłuższego czasu).

Atutami na pewno są: bogata baza noclegowa, wielość restauracji, atrakcje „po nartach” trudne do zrealizowania w mniejszych miejscowościach: Teatr, Kino, nie zapominając o tutejszych winach (o winach i gastronomi napiszemy wkrótce).

Za pomoc dziękujemy:

  • Projekt Świętokrzyskie
  • Hotel Binkowski
  • Restauracja Monte Carlo