Skip to main content

Nowości w stajni Voelkl`a.

Autor: |

Prezentacja nowej technologii i linii nart na sezon 2003/2004

Minął kolejny z już 80 lat nieustającej pracy specjalistów Völkla nad rozwojem technologii konstruowania najlepszych nart. Czas ten upłynął na poszukiwaniu innowacyjnych rozwiązań, testach nowych materiałów i powstałych na ich bazie produktów.

Czołowym efektem tych działań jest powstanie:
Double Grip Technology - technologii która w wielkim skrócie "podwajając rozmiar, podwaja trzymanie".

W tej szczególnej konstrukcji drewniany rdzeń narty wykonany w technologii Sensor WoodCore otrzymał dodatkowo na swojej górnej powierzchni dwie nakładki z precyzyjnie obrobionego laminatu drewnianego. Całość znalazła się w kokonie z włókna szklanego tworząc monolit. Działanie Double Grip jest bezpośrednio związane z systemem Motion: nakładki znajdujące się bezpośrednio nad krawędziami są przedłużeniem dwóch szyn systemu Motion, z którymi połączone są za pomocą polimerowych tłumików. W efekcie podwojenie wysokości nart nad krawędziami, podwaja przenoszoną na nie energię.

 

Konstrukcja Double Grip otrzymała potężne wsparcie technologiczne od samego Porsche 911. Specjalny, ultralekki stop aluminium i technologia jego obróbki zastosowany w szynach Motion sprawdził się już jako materiał użyty do produkcji skrzyni biegów najnowszego wydania tego super sportowego auta. Teraz doda on kolejnych 100 koni mocy do już i tak potężnego potencjału systemu Motion.

Podsumowując:
1. Konstrukcja Double Grip zapewnia narcie niezwykłe trzymanie na twardym, zmrożonym śniegu bez względu na szybkość i promień skrętu.
2. Tłumi drgania, które powodują zmniejszenie kontaktu krawędzi narty z powierzchnią i w efekcie powoduje utratę przyczepności
3. Potęguje zdolność transmisji sił sterujących nartą na jej krawędzie
4. Na wyposażeniu trzech najbardziej wymagających modeli nart w kolekcji:
- P 60 SC Racing
- P 60 GC Racing
- Supersport 6 *

<font size="4"><b>Linie nart Voelk, przeznaczenie poszczególnych grup</b></font>

Linia P60
W 1960 roku w Bawarii było 90 producentów nart. Dziś Völkl jest ich jedynym niemieckim producentem. Produkuje je od 80 lat. W tym roku niemiecka marka nart stała się numer 1 w sprzedaży na największym rynku narciarskim świata - w USA. Takie są fakty. Trudno odmówić takiej firmie kompetencji w konstrukcji nart. Linia P60 uosabia całą sztukę, jaką posiadł Völkl w tej dziedzinie. Jej poprzednicy - serie P9, P10, P20, P30, P40 i P50 to kamienie milowe w produkcji nart. Choć numery serii się zmieniały to narty grupy P zawsze znaczyły jedno: najbardziej zaawansowane technologie i najwyższa jakość - prosto z Pucharu Świata. Dwa sztandarowe modele tej linii: GC Racing i SC Racing wyposażono w technologię Double Grip i nowe prosto od Porsche aluminiowe szyny Motion. Precyzja prowadzenia, niesamowite trzymanie krawędzi i duże szybkości - sprzęt dla ludzi, którzy poszukują najlepszych nart wyścigowych na rynku.

Linia SUPERSPORT
Żadnych ograniczeń! Powiedziane już w zeszłym roku - jeszcze mocniej powtórzone w tym. Völkl stworzył nową kategorię, dedykowaną najlepszym - "królom stoków". Stabilność narty zawodniczej, agresywne taliowanie (niedozwolone przez FIS) i szersza talia to cechy Supersport. Wszystkie warunki terenowo-śniegowe, jakie można spotkać we wszystkich górach świata są dla tych nart warunkami idealnymi. Materiały do budowy i technologie jak w najwyższych modelach kolekcji z Double Grip i Aluminium Motion Rails włącznie, plus niespotykana gdzie indziej w kolekcji szorstka - odporna na uszkodzenia zewnętrzne powierzchnia narty.

Nowa linia 7 24
"7 dni w tygodniu, 24 godziny na dobę -7 gór w roku, 24 zjazdy dziennie" -nowa linia prawdziwie wszechstronnych nart na każde warunki. Są bardzo dobrze wyważone i niezbyt agresywne, przez co nadają się dla każdego dobrego narciarza. Są szersze pod butem. Im szersza narta, tym większa jej powierzchnia. Używając tenisowego porównania posiadają większy sweet spot. Daje to wybaczające błędy, nie męczące narty bez znaczenia w jakich warunkach będziesz z nich korzystał: na nartostradzie czy na pokrytych puchem bezdrożach. Model AX1 gamma przeznaczony jest dla lżejszych narciarzy.

Linia v-ski
Świat freestyle się rozrasta i coraz więcej młodych narciarzy zaczyna "inne narciarstwo" w snowparkach, na halfpipe czy w ekstremalnie głębokim puchu. Zabawa, dziwaczne skoki i tym podobne stają się możliwe dzięki linii v-ski. Völkl szczególnie zaangażował się w ten rodzaj narciarstwa nie tylko poprzez narty linii v-ski, ale także stronę web (www.v-ski.com). Powstał także międzynarodowy v-ski team dla najlepszych. To narty ulubieńców Bogów, którzy cały czas (tak sądzimy) mają ich pod swoją opieką.

Linia junior
" Wszystko co najlepsze" dla następnego pokolenia. Bardzo starannie wykonana grupa nart z szatą graficzną najwyższych modeli nart dla dorosłych. W linii Junior znajdziemy modele dla dziecka, które niedawno nauczyło się chodzić, jak również dla pretendenta na przyszłego mistrza.

Linia V-ski
Tylko najwyższa jakość satysfakcjonuje firmę Völkl i dotyczy to również tej linii nart. Grupa narciarzy poszukujących wrażeń, podobnych do tych towarzyszących dotąd głównie snowboardzistom, stale rośnie. Sczególnie młodzi ludzie próbują ewolucji w rynnach, fun-parkach czy jazdy w śnieżnym puchu poza przygotowanymi trasami. Właśnie im dedykowana jest linia v-ski, która w tym sezonie obejmuje trzy modele nart. Oprócz znanych już V-Pro i V-Expression zupełną nowość stanowi flagowy model: Gotama - narty o solidnej budowie "sandwicha", których zalety docenia się szczególnie podczas jazdy w puszystym, głebokim śniegu.

Linia MOUNTAIN
Dla znajdujących największą radość w indywidualnym kontakcie z górami, często podczas wycieczek po trudnych trasach czy nieoznakowanych szlakach, dedykowane są modele Mountain i Outback. Obok drewnianego rdzenia i bardzo uniwersalnego taliowania, dwie cechy czynią nartę Mountain idealnym towarzyszem takich przygód: jest nadzwyczajnie lekka - tylko 1180 gram przy 170 cm i wyposażona w rewolucyjny system SkinClip. Wynaleziony przez Völkla patent umożliwia błyskawiczne wpięcie "fok" w znajdujący się w dziobie narty otwór, co eliminuje odwieczny problem ich przemieszczania się w okolicach dziobów.

Narty typu RENTAL
Składają się na nią dwa modele: Energy Rental i 7 24 Rental. Oprócz uznanej jakości i wysokich parametrów wszystkich wyrobów Völkla, narty z tej linii otrzymały trzy kolejne cechy, które czynią je doskonałym produktem dla wypożyczalni. Ślizg o grubośći ponad 1.6 mm, krawędzie o szerokości około 2.2 mm (umożliwiają wielokrotne renowacje) oraz wyjątkowo odporna na uszkodzenia górna powłoka narty ProtecTop.

Linia energy
Energia - która poruszyła narciarstwo. Karwingowa rewolucja, którą współtworzył Völkl, rozkręciła branżę narciarską na wiele lat. Każdy chciał, chce a jeszcze wielu będzie chcieć mieć "karwingi" - narty lekkie, łatwe i przyjemne. Linia najlepiej sprzedających się nart, adresowana do najszerszej grupy użytkowników. Modele energY Motion i energY 420 posiadają konstrukcję energY xt dającą pewne prowadzenie i stały kontakt krawędzi ze śniegiem. Wyposażono je w "układ wspomagania kierownicy" - system xtp (Extended Tip Profile). xtp oznacza przesunięcie do przodu najszerszej części dziobu (przy niezmiennej długości narty), co znacznie ułatwia zapoczątkowanie skrętu, a zwiększenie czynnej długości krawędzi poprawia ich trzymanie w twardych warunkach. Modele energY 320 i energY 220 posiadają konstrukcję energY control zapewniającą spokojne prowadzenie skrętu karwingowego. Model energY 320 ma dodatkowy Carver Control System (CCS) zwiększający trzymanie krawędzi przy większej szybkości. Modele określone symbolem  (gamma) przeznaczone są dla lżejszych narciarzy.

Voelkl Energy 420 gamma.
Foto: Voelkl