Skip to main content

Nowe zasady dla użytkowników ośrodków narciarskich w Południowym Tyrolu

Autor: |
We Włoszech kaski obowiązkowe dla nieletnich do 18 roku życia (fot. mat. prasowe)
We Włoszech kaski obowiązkowe dla nieletnich do 18 roku życia (fot. mat. prasowe)

1 stycznia 2022 roku we Włoszech weszło w życie rozporządzenie regulujące zasady postępowania użytkowników ośrodków narciarskich. Aby zadbać o bezpieczeństwo miłośników sportów zimowych, wprowadzono między innymi obowiązek noszenia kasków przez osoby nieletnie, doprecyzowano dopuszczalny limit alkoholu we krwi oraz zaostrzono restrykcje w związku z COVID-19.

Bezpieczeństwo na stokach

Wraz z początkiem roku we Włoszech wprowadzono nowe zasady bezpieczeństwa dla użytkowników ośrodków narciarskich. Od 1 stycznia na stokach obowiązkowe jest noszenie kasków przez wszystkich nieletnich, posiadanie ważnego ubezpieczenia OC oraz wprowadzono limit dopuszczalnego poziomu alkoholu we krwi do 1 promila dla miłośników sportów zimowych (0,5mg alkoholu na litr krwi) - 0,5 mg/l *2.1 = 1 promil.

  • Ponadto, od 10 stycznia we Włoszech zaostrzone zostaną restrykcje dotyczące COVID-19 zgodnie z zasadą 2G (tylko zaszczepieni lub ozdrowieńcy) w obiektach noclegowych i na wyciągach. Wszystko po to, aby zapewnić możliwie największe bezpieczeństwo, przy jednoczesnym utrzymaniu w jak największym stopniu życia gospodarczego w kraju.

Nowe zasady

Zatwierdzony na początku ubiegłego roku przez włoski rząd dekret nr 40/2021 wprowadza nowe zasady i restrykcje obowiązujące we włoskich ośrodkach narciarskich od 1 stycznia 2022 roku. Celem jest zwiększenie bezpieczeństwa podczas uprawiania sportów zimowych. Wśród różnych aspektów uregulowanych w nowym rozporządzeniu, w szczególności trzy mają bezpośredni wpływ na entuzjastów zimowych rozrywek i planowanie wyjazdów:

  • Rozszerzono obowiązek noszenia ochronnego kasku narciarskiego i dotyczy on teraz wszystkich osób poniżej 18 roku życia. Od 1 stycznia każdy nieletni we Włoszech musi nosić kask podczas jazdy na nartach, snowboardzie, uprawiania telemarku, freestylu bądź saneczkarstwa. Warto podkreślić, że kaski ochronne muszą spełniać aktualne wytyczne UE dotyczące certyfikacji.

Jako operator wyciągu popieram wszelkie przepisy, które zapewniają wyższy standard bezpieczeństwa miłośnikom sportów zimowych. Obowiązek noszenia kasków ochronnych przez wszystkich nieletnich to z pewnością krok w tym kierunku, mimo że bezwzględna większość dla własnego bezpieczeństwa używa już kasków niezależnie od wiekumówi Andy Varallo, prezes Dolomiti Superski, największego ośrodka narciarskiego na świecie, znajdującego się na tereniePołudniowego Tyrolu, Trentino i Belluno.

  • Wprowadzono obowiązek posiadania ważnej polisy OC, obejmującej szkody wyrządzone osobom trzecim dla wszystkich użytkowników stoków narciarskich we Włoszech. Najpopularniejsze tego typu polisy ubezpieczeniowe, w tym także rodzinne, obejmują już obszar „sportów zimowych” – niemniej jednak zaleca się, aby doprecyzować to z własnym towarzystwem ubezpieczeniowym. Operatorzy ośrodków narciarskich są zobowiązani także do zaoferowania klientom takiego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej przy zakupie skipassów.
  • Uregulowano zasady dotyczące spożywania alkoholu na stokach. Obowiązuje bezwzględny zakaz uprawiania sportów zimowych przez osoby będące pod wpływem alkoholu lub substancji toksycznych. Z uwagi na to, że nie ma konkretnej specyfikacji dotyczącej limitu alkoholu, rozsądnie jest przyjąć, że wdrożenie prawa opiera się na podobnych warunkach do przepisów ruchu drogowego. We Włoszech dopuszczającą wartością jest maksymalnie 0,5 mg alkoholu na litr krwi, co równa się 1 promilowi. Potwierdził to również sędzia Sądu Okręgowego w Bolzano, dr Carlo Busato, w wywiadzie dla dziennika Alto Adige w dniu 1 grudnia 2021 roku. Jeśli zaistnieje podejrzenie przekroczenia tej wartości, policja może przeprowadzić odpowiednią kontrolę. W przeciwieństwie do przepisów o ruchu drogowym, przekroczenie limitu na stokach pociąga za sobą jedynie konsekwencje administracyjne, a nie karne.

Postrzegamy to nie tylko jako wymóg nowego prawa, ale przede wszystkim jako kwestię osobistej odpowiedzialności, szacunku i zdrowego rozsądku każdego z nas – komentuje Andy Varallo zaznaczając, że jest to jeden z ważniejszych paragrafów nowego dekretu.

Aby w pełni czerpać przyjemność z wyjazdów zimowych, należy również przestrzegać obostrzeń dotyczących COVID-19. Najnowsze restrykcje zamykają możliwość korzystania z obiektów noclegowych i na wyciągach wyłącznie dla osób zaszczepionych oraz ozdrowieńców.

Wciąż obowiązuje obowiązek utrzymania bezpiecznej odległości, noszenia masek chirurgicznych lub FFP2 oraz rekomendacja zakupu skipassów online, aby uniknąć tłumów przy kasach .

We Włoszech kaski obowiązkowe dla nieletnich do 18 roku życia (fot. mat. prasowe) We Włoszech kaski obowiązkowe dla nieletnich do 18 roku życia (fot. mat. prasowe)