Skip to main content
umpa

Nowe inwestycje narciarskie w Polsce w sezonie 2014-15

Autor: |

W ostatnich latach, w polskich ośrodkach narciarskich powstawało każdego roku kilka nowych wyciągów krzesełkowych. Także w nadchodzącym sezonie nie zabraknie inwestycji, które mają spowodować, że Polacy będą częściej jeździć na nartach w swoim kraju. Nie pokrzyżowała tych planów nawet bardzo ciepła zima, która utrudniała życie narciarzom i właścicielom wyciągów. Zapraszamy na krótki przegląd nowości z polskich stoków.

Największą i najważniejszą inwestycją, będzie budowa dwóch nowych wyciągów krzesełkowych w Białce Tatrzańskiej, które docelowo mają połączyć Białkę Tatrzańską z Bukowiną. Będzie to ogromna jak na nasze warunki inwestycja, mająca kosztować ponad 60 mln PLN. Całość ma być zakończona do wiosny 2015 roku (takie są wymogi współfinansowania inwestycji przez UE). Obie koleje to 6-osobowe kanapy o przepustowości 3000 os./godz. Będą one wyposażone w innowacyjny system, który umożliwia bezpieczny transport dzieci poniżej 125 cm wzrostu (automatyczne otwieranie i zamykanie pałąka, a także jego nadzór) oraz regulowany przenośnik taśmowy służący do wsiadania. Dokonuje on automatycznego pomiaru wysokości osób wsiadających, dostosowując każdorazowo wysokość krzesełka do wysokości, która będzie właściwa dla najniższej z osób.

Kolej nr VIII – Jankulakowski będzie miała 790 m długości i różnicę poziomów wynoszącą 145 m. Będzie biegła wzdłuż niej trasa o długości 800 m, oświetlona i wyposażona w instalację sztucznego zaśnieżania. Planowany termin oddania inwestycji to grudzień 2014. Natomiast kolej nr XI – Remiaszów będzie nieco dłuższa (900 m), trasa wzdłuż niej przebiegająca będzie miała ponad kilometr, oczywiście także oświetlona i dośnieżana. Planowany termin oddania jej do użytku to styczeń 2015 r. Obie koleje będą mieć podgrzewane siedzenia i charakterystyczne osłony przeciwwietrzne. Po wybudowaniu powyższych wyciągów, łączna przepustowość kolei i wyciągów w Białce wzrośnie do 27 tys. os./godz. a długość tras – do 17 km.

Trzecia kolej krzesełkowa w tej okolicy ma powstać w Bukowinie Tatrzańskiej, na stacji narciarskiej Rusiń-Ski. Ma być ona częścią wspólnego projektu, w ramach którego obie miejscowości zostaną połączone wyciągami. Ma to być 6-osobowa kolej szwajcarskiej firmy BMF. Jednak w obecnej chwili nie wiadomo, czy inwestor zdąży postawić kolej przed nadchodzącym sezonem.

Wiadomo natomiast, że zdążą właściciele niewielkiej stacji rodzinnej Henryk położonej w centrum Krynicy. Zostanie ona w tym roku poważnie rozbudowana – na stoku stanie 4-osobowa kolej krzesełkowa. Ciekawym rozwiązaniem jest budowa specjalnego wiaduktu dla narciarzy, dzięki któremu będą mogli oni spokojnie przejechać ponad lokalną ulicą. Spowoduje to wydłużenie stoku narciarskiego o ponad 200 metrów. Nowa inwestycja ma być tylko pierwszym etapem rozbudowy ośrodka Henryk – w następnym sezonie ma powstać kolejne krzesełko, a długość trasy zjazdowej wydłużona będzie o kolejne kilkaset metrów.

Z kolejnej nowej inwestycji będą mogli się cieszyć także narciarze lubiący Pilsko. W ubiegłym sezonie powstała tu 4-osobowa kolej z parkingu na Solisko. W tym roku w ośrodku stanie kolejne nowe krzesło, tym razem poprowadzone od ośrodka wypoczynkowego Jontek aż na Buczynkę. Będzie ona miała prawie półtorej kilometra długości jest słowacka firma Tatralift. Wygląda więc na to, że po zmianie właściciela na Pilsku naprawdę zaczyna się dobrze dziać. Nie słychać natomiast o żadnych nowych inwestycjach w drugim ośrodku dawnego GAT-u – w Szczyrku. Na wiosnę stację przejęli Słowacy (firma TMR, która jest właścicielem Jasnej i Tatrzańskiej Łomnicy), ale w tym roku nie powstanie tam na pewno żadna nowa kolej. Trzeba więc czekać cierpliwie.

<content>19112</content>

Nowa stacja narciarska ma powstać także w Wiśle. Na razie przygotowane są wycinki pod trasy zjazdowe, ruszyć mają też prace przy kolei. Ma to być 4-osobowe krzesło, które prowadzić będzie niemalże z centrum Wisły pod szczyt Skalitego Wierchu. Nowa stacja ma nosić regionalną nazwę „Skolity” – będzie kolejnym ośrodkiem w Wiśle, wyposażonym w jedną kolej krzesełkową – w ubiegłych sezonach w mieście powstały lub zostały zmodernizowane w ten sposób ośrodki na Cienkowie, Wroblówkach i Klepkach.

Na koniec przenieść trzeba się jeszcze w Sudety. Nowa inwestycja powstaje tu w Zieleńcu. Jest to rozbudowa ośrodka Nartorama. W ubiegłym roku wykonano prace przy budowie przejazdu narciarskiego nad drogą wojewódzką, natomiast w tym sezonie postawiony zostanie także nowy wyciąg. Według informacji na stronie ośrodka ma to być pierwsza w polskich górach(nizinna funkcjonuje  w Parku Śląskim), szybka, wyprzęgana kolej kanapowo-gondolowa firmy Doppelmayr z jednoczesną budową nowych nartostrad. Inwestycja ma być ukończona w grudniu 2014 r.

Nowe krzesełko na Buczynkę (foto: korbilelow.net)
Kolej Jankulakowski Białka Tatrzańska (źródło: bialkatatrzanska.pl)
Telemix w Zieleńcu (foto: zieleniec.pl)