Skip to main content

Nowa kolejka linowa w Jasnej przygotowuje się do pierwszych testów!

Nowa kolej Jasna Priehyba (fot. TMR)
Nowa kolej Jasna Priehyba (fot. TMR)

JASNA Na trasie nowej kolejki linowej w ośrodku narciarskim Jasna pojawiła się pierwsza z 25 kabin. Nowoczesny środek transportu łączący Bielą Púť i Priehybę zostanie uruchomiony już na początku zimy.

Zbliżamy się do finału inwestycji w wysokości 17 mln. EURO. Na niespełna trzy miesiące przed rozpoczęciem sezonu zimowego, budowa nowej gondoli posunęła się o kolejny znaczący krok naprzód. Na linie została zamontowana pierwsza z kabin, która pomoże w ustawieniu całej technologii. „Zawieszona kabina pomoże ustawić punkty połączeń na stacjach. Jednocześnie na poszczególnych stacjach zostaną ustawione łuki prowadzące. Czeka nas jeszcze instalacja okablowania i rozdzielni do dolnej stacji. W międzyczasie zostaną zawieszone kolejne kabiny, które będą zaparkowane na torze parkingowym, a następnie wkroczą inżynierowie, którzy zainstalują oprogramowanie i rozpoczną testy funkcyjne technologii. Z naszej strony zakończą się one testami hamulców z pełnym obciążeniem w kabinach. Dopiero wtedy zostanie wydany protokół zdawczo-odbiorczy i oddamy kolejkę do użytku,“ poinformował Tomáš Fried z firmy Doppelmayr Słowacja.

Pierwsza kabina na trasie to już poważny sygnał, że zbliżamy się do finału. Czekamy na to z niecierpliwością i tak jak dostawca kolejki linowej, my również w pełni przygotowujemy się na otwarcie sezonu zimowego 2022/23, które powinno odpowiadać wielkości i znaczeniu tej inwestycji,“ powiedział Jiří Trumpeš, dyrektor ośrodka Jasna.

Kabiny nowej gondoli dostarcza szwajcarska firma CWA i noszą nazwę Jasna. Są to 15-osobowe kabiny, które zostały wykonane specjalnie na zamówienie firmy TMR.

Budowa długo oczekiwanej nowej kolejki linowej w Jasnej rozpoczęła się w zeszłym roku, a pierwszych pasażerów przewiezie już zimą 2022/23. Kolejka pomoże usunąć największy problem w transporcie narciarzy i turystów z Bielej Púti na Priehybę – skomplikowana i czasochłonna przesiadka z dotychczasowej czteroosobowej kanapy na wyciąg Twinliner, przy którym regularnie tworzyły się długie kolejki i czasami trzeba było czekać nawet godzinę. Gondola będzie również główną linią transportową dla zaopatrzenia restauracji, co znacznie ograniczy jazdę ratraków i będzie mieć mniejszy wpływ na środowisko. Jednocześnie będzie to urządzenie transportowe bez barier, które ułatwi dostęp także rodzinom z wózkami dziecięcymi lub osobom o ograniczonej sprawności ruchowej. Poza samą technologią i niezbędną infrastrukturą, w dolnej stacji kolejki zostanie zachowanych 65 miejsc parkingowych pierwotnego parkingu, na którym powstał nowy obiekt.

W przypadku sprzyjających warunków, otwarcie sezonu zimowego 2022/23 planowane jest w pierwszy weekend grudnia. Do końca września miłośnicy narciarstwa mogą nabyć w przedsprzedaży na stronie gopass.travel karnet narciarski na cały sezon - Sprytna Sezonówka PREMIUM 2022/23, który jest dostępny w ograniczonej ilości w aktualnie najlepszej cenie. Oprócz słowackich ośrodków Jasna (Chopok) i Tatry Wysokie, Sezonówka obowiązuje również w ośrodkach Szczyrk (PL), Szpindlerowy Młyn, Ještěd (CZ), Mӧlltaler Gletscher, Ankogel, Innsbruck Muttereralm (AT).

Ciąg dalszy pod galerią
Nowa kolej Jasna Priehyba (fot. TMR) Nowa kolej Jasna Priehyba (fot. TMR)

Pierwsza kabina nowej kolei w Jasnej