Skip to main content
umpa

Nie boją się zimy - w Jakuszycach biegają na nartach!

Autor: |
Na starcie (fot. SNS)
Na starcie (fot. SNS)

W dwa ostatnie weekendy, w dwa bardzo mroźne dni rozegrane zostały dwie kolejne edycje zawodów na nartach biegowych w Jakuszycach – Salomon Nordic Sunday. 17 i 24 stycznia w sumie ponad 250 amatorów ścigało się na kilku dystansach (dla dorosłych, młodzików i dzieci) stylami klasycznym i łyżwowym. Między nimi znaleźli też się wioślarze i kajakarze – olimpijczycy z Pekinu, mistrzowie świata i Europy, trenujący w okolicy przed rozpoczęciem swojego normalnego sezonu.

Cieszy ogromna różnorodność zawodników, którzy przyjeżdżają ze wszystkich rejonów Polski oraz to, że taka rozpiętość wiekowa jest właściwie niespotykana w innych dyscyplinach. Jak mówi Beata Lepka, współorganizator cyklu: najstarsza zgłoszona uczestniczka liczy sobie, bagatela  75 wiosen, ale wygląda co najmniej 20 lat młodziej. Tylko pozazdrościć, a to wszystko dzięki systematycznemu bieganiu na nartach. Patrzcie i uczcie się dzieci! Startują też wioślarze z Poznańskiego „Klubu z roku 1904” oraz przesympatyczne dzieciaki i młodzież z LKO Leszno. Podczas  pierwszej edycji, niektóre dzieci miały  narty biegowe po raz pierwszy na nogach, ale z wielką przyjemnością patrzyliśmy, jaką frajdę sprawia im sportowe współzawodnictwo.

Mimo siarczystego mrozu, udało się idealnie przygotować trasy biegów i wytyczyć je tak, aby startujący w poprzednich edycjach nie nudzili się. Urozmaiceniem drugich zawodów był rozbijający stawkę „podbieg pod samolot”, w trzecich zmieniono biegowe pętle.  Ekipa TimePro, która dba o liczenie czasów, też wprowadziła nowości: już w czasie dekoracji w Internecie zawisły oficjalne wyniki a w czasie rzeczywistym były udostępniane w pobliskiej Stacji Jakuszyce. Z projektora multimedialnego wyświetlaliśmy wyniki obu dystansów, prezentujące miejsca w kategoriach, stylach biegania, ale również czas okrążeń. Dla wygody wszystkich zastosowaliśmy dwie bramy ustawione równolegle. Jedna szeroka na 6m do wygodnego startu i finiszu, a druga kontrolna do zapętlania okrążeń.

Na zakończeniu oprócz udekorowania najlepszych i rozgrzaniu uczestników ogniskiem z gorącymi napojami, rozlosowano nagrody spośród wszystkich startujących. Niezależnie od wyniku, każdy mógł stać się szczęśliwym posiadaczem nart Salomona, pulsometra Suunto i kilku przydatnych gadżetów. Na kolejnych edycjach 14 i 28 lutego, również odbędą się losowania nagród. Zapraszamy już dziś!

Zapisy, pełne wyniki oraz zdjęcia na www.sns-nartybiegowe.pl

Więcej informacji o narciarstwie biegowym można znaleźć w książkach z naszej księgarni.

Na starcie (fot. SNS) Na starcie (fot. SNS)
Na trasie (fot. SNS) Na trasie (fot. SNS)