Skip to main content
umpa

Narciarskie nowości zimy 2022 2023 w Południowym Tyrolu

Autor: |
Seiser Alm (fot. H. Wisthaler)
Seiser Alm (fot. H. Wisthaler)

Narciarze mogą już zacząć poszukiwania najlepszej lokalizacji na tegoroczny wyjazd narciarski – większość ośrodków podała już daty otwarcia wyciągów, ceny skipassów oraz zaanonsowała nowości wprowadzone w tym sezonie.

Dlaczego Południowy Tyrol?

Narciarze, smakosze i rodziny z dziećmi – Południowy Tyrol swoją ofertą zauroczy
i zadowoli każdego. Wystarczy wyobrazić sobie 300 słonecznych dni w roku, świetnie przygotowane stoki z gwarancją śniegu oraz spektakularną panoramę gór. A to wszystko skropione wyśmienitą alpejsko-śródziemnomorską kuchnią, świetnie wyposażonymi schroniskami, włoską serdecznością i wielojęzycznością miejscowej ludności – przepis na niezapomniany urlop. Na fanów sportów zimowych czeka 26 ośrodków narciarskich oraz łącznie ponad 1300 km stoków narciarskich, 60 km doskonale przygotowanych zimowych szlaków pieszych, 50 km oznakowanych tras do wędrówek na rakietach śnieżnych oraz 80 km słonecznych tras do uprawiania narciarstwa biegowego.

Poniżej znajdziecie zestawienie najważniejszych informacji z włoskiego Południowego Tyrolu, czyli Dolomitów i okolic alpejskiego masywu Ortler. Tamtejsze kurorty, takie jak Kronplatz, Val Gardena, Alta Badia, Seiser Alm, 3 Zinnen Dolomity, Maso Corto, Solda i wiele, wiele innych czekają na turystów – część już kusi otwartymi stokami, część dopiero je przygotowuje, aby pod koniec listopada narciarze mogli otworzyć sezon. Mnóstwo atrakcji zaplanowanych na cały sezon zadowoli nie tylko narciarzy
i pozwoli w pełni doświadczyć uroków zimowego wypoczynku na północy Włoch.

Z tego artykułu dowiesz się o:

  • Nowości na Kronplatzu 2022/23
  • Co nowego w Klausbergu i Speikboden
  • 50-lecie ośrodka narciarskiego Obereggen
  • Nowości w Seiser Alm / Alpe di Siusi i w Val Gardena
  • Nowości z Rosskopf / Monte Cavallo i Merano
  • Daty rozpoczęcia i zakończenia sezonu narciarskiego 22/23 w ośrodkach narciarskich w Południowym Tyrolu
Ciąg dalszy pod galerią
Seiser Alm (fot. H. Wisthaler) Seiser Alm (fot. H. Wisthaler)

Nowości na Kronplatzu 2022/23

Kronplatz to jeden z najpopularniejszych ośrodków narciarskich wśród Polaków. Co roku pojawia się tam coś nowego, by zaspokoić potrzeby regularnie wracających turystów.

W tym roku, ku zadowoleniu zaawansowanych narciarzy, zostanie otwarty nowy stok, będący dodatkiem do pucharowej czarnej trasy Erta. W ten sposób sławna „Czarna Piątka”, czyli pięć flagowych dla tego ośrodka czarnych stoków, powiększa swoją dotychczasową długość!

Co nowego w Klausbergu i Speikboden

W niewielkiej odległości od Kronplatz, w dolinie Ahrntal / Valle Aurina, znajduje się Skiworld Ahrntal z dwoma ośrodkami narciarskimi: Klausberg i Speikboden.

Mimo że kameralne (każdy ma ok. 40 km trasy), mogą bardzo pozytywnie zaskoczyć swoją strukturą, stokami, widokami – a od tego sezonu, także nowym wyciągiem krzesełkowym „Seenock”. Znajduje się on w Speikboden i oprócz komfortu, odgrzewanych kanap, czy zabezpieczeń dla dzieci, gwarantuje największą przepustowość – nie ma szybszego i sprawniejszego wyciągu w okolicy.

50-lecie ośrodka narciarskiego Obereggen

Położony bardziej na południu ośrodek Obereggen w dolinie Eggental / Val d’Ega świętuje 50-lecie! Z tej okazji zostało wprowadzonych tam wiele innowacji, jednak narciarzy najbardziej zainteresuje nowa, bardziej wymagająca odnoga stoku Zangen: Zangen II, będąca urozmaiceniem i zapewniająca dodatkowe kilkaset metrów trasy.

Ośrodek zainwestował też w nowy wygodny wyciąg krzesełkowy Campanil – teraz narciarze dostaną się na szczyt dwa razy szybciej.

Nowości w Seiser Alm / Alpe di Siusi i w Val Gardena

Nowy wyciąg pojawił się też w ośrodku Seiser Alm / Alpe di Siusi – nowoczesny 6-osobowy Spitzbühl zastąpił swojego mniejszego i wolniejszego poprzednika. Seiser Alm jest bardzo popularnym wyborem na rodzinne ferie, słynącym z szerokich
i łagodnych tras.

Jednak zaawansowani narciarze również będą usatysfakcjonowani, ponieważ jest on połączony ze sławną Val Gardeną i razem tworzą największy kurort narciarski w Dolomitach z ponad 180 km tras i dostępem do Sellarondy!

Nowości z Rosskopf / Monte Cavallo i Merano

Rosskopf / Monte Cavallo, kameralny ośrodek w dolinie Eisacktal / Valle Isarco, niedaleko za przełęczą Brennero, także zainwestował w nową gondolę, która szybciej
i wygodniej wywiezie narciarzy na szczyt. Mimo że 20 km tras nie wydaje się dużą liczbą, to fakt, że w niedalekiej odległości leży kilka innych ośrodków o podobnej wielkości (np. Ladurns, Ratschings) sprawia, że urlopowicze mają dostęp do wielokrotnie większej liczby stoków na jednym skipassie. W ten sposób każdego dnia mogą próbować czegoś innego i zdywersyfikować doświadczenia. Dodatkowym atutem tamtejszych lokalizacji – prócz mniejszej liczby turystów i narciarzy na stokach – jest dostęp do ponad 10 km toru saneczkowego, dostępnego także po zmroku. Ten najdłuższy we Włoszech zjazd jest świetną zabawą nawet – a może i szczególnie – dla dorosłych.

Ośrodek Merano 2000 także wprowadza unowocześnienia. Głównym z nich jest nowa gondola Naifjoch, która zastąpi działający już 30 lat wyciąg Piffing. Nie tylko pozwoli to na sprawniejsze i szybsze poruszanie się narciarzy, lecz także da im dodatkowe możliwości: nowa gondola będzie miała środkową stację, z której będzie można zjechać „reaktywowaną” trasą Naifjoch. Dzięki temu liczba kilometrów dostępnych tras wzrasta do 40. A po dniu spędzonym na stokach

Daty działania najważniejszych ośrodków narciarskich w Południowym Tyrolu w sezonie 22/23

Ośrodek narciarski

Km tras

Data otwarcia

Zamknięcie sezonu

Sulden/Solda

44 km

29 października 2022

1 maja 2023

Maso Corto

42 km

16 września 2022

16 kwietnia 2023

3 Zinnen Dolomity

115 km

26 listopada 2022

10 kwietnia 2023

Obereggen

48 km

26 listopada 2022

16 kwietnia 2023

Kronplatz

120 km

26 listopada 2022

23 kwietnia 2022

Carezza

40 km

26 listopada 2022

26 marca 2023

Alta Badia

130 km

3 grudnia 2022

11 kwietnia 2023

Val Gardena & Seiser Alm

181 km

7 grudnia 2022

11 kwietnia 2023

Merano 2000

40 km

8 grudnia 2022

19 marca 2023

Gitschberg-Jochtal

55 km

7 grudnia 2022

10 kwietnia 2023

Speikboden & Klausberg

76 km

3 grudnia 2022

16 kwietnia 2023