Skip to main content
umpa

Hiszpania, narty w Sierra Nevada.

Autor: |
Sierra Nevada - Trasy narciarskie (foto: P. Tomczyk)
Sierra Nevada - Trasy narciarskie (foto: P. Tomczyk)

Przeglądając jakie warunki narciarskie panują w Europie, zastanawiałem się gdzie udać się tego roku na tak długo oczekiwany urlop narciarski. Polska, może Austria albo Włochy, a może Francja, Słowacja, gdzie jechać ? Wyjazdy do krajów alpejskich to zawsze wydatek kilku tysięcy złotych. Moją uwagę przyciągnęła Hiszpania, ale nie Pireneje. W redakcji zaobserwowaliśmy, że ostatnimi czasy coraz większym zainteresowaniem cieszą się wyjazdy narciarskie do krajów wydawało by się egzotycznych, takich jak Andora lub Hiszpania. O Andorze każdy narciarz wie, że kraj leży w Pirenejach. Dotrzeć do niego można najlepiej samolotem poprzez stolicę Katalonii, Barcelonę. No dobrze, ale o tym już nie każdy narciarz wie, że Pireneje nie są najwyższymi górami w Hiszpanii. Najwyższym pasmem górskim jest Sierra Nevada położona w Górach Betyckich, w Andaluzji w południowej Hiszpanii.

Czy spędzić urlop narciarski w Andaluzji, gdzie na wybrzeżu panuje subtropikalny klimat a w górach, które leżą na takiej samej szerokości geograficznej co Ateny i Sycylia będzie śnieg? Tak, decyzja została podjęta. Nie wszyscy narciarze również pamiętają, że na stokach Sierra Nevada w 1996 roku zostały rozegrane mistrzostwa świata w  narciarstwie alpejskim. W zawodach tych dwa tytuły mistrzowskie zdobył znakomity narciarz włoski Alberto Tomba. Skoro można było zorganizować tu zawody rangi mistrzostw świata to znaczy, że ośrodek narciarski będzie miał trasy spełniające normy FIS i spełni wymagania niejednego amatora sportów narciarskich.

Dobrym miejscem do zamieszkania jest miasteczko Pradollano położone  na wysokości 2100 m n.p.m. Można je porównać do stacji narciarskich we Francji, gdzie znajdziemy hotele oraz apartamenty, których architektura przypomina miejskie blokowiska. Znajdziemy tu również stylowe budowle. Dużym atutem miasteczka jest to, że dolna stacja wyciągów narciarskich położona jest w centrum. Dzięki temu z większości hoteli i apartamentów można dojść do wyciągów w butach narciarskich. Zbudowano tu również wyciąg przecinający miejscowość, pozwalający na wygodne dotarcie na trasy narciarzom mieszkającym powyżej centrum. Trzy wyciągi tj. dwie kabinki i wyciąg krzesełkowy dowiozą nas z centrum miejscowości na trasy położone powyżej. W ośrodku jest 116 tras narciarskich o różnym stopniu trudności. Trasy są oznakowane kolorami zielonym - bardzo łatwe, niebieskim - łatwe, czerwonym - trudne, czarne - bardzo trudne.

Wyciągi kabinowe dowożą narciarzy z miasta do centralnego punktu ośrodka, gdzie cztery kolejne wyciągi krzesełkowe mogą dowieźć ich na dwie strony doliny.  Na zboczach południowo zachodnich (po lewej stronie doliny)przeważają trasy trudniejsze, koloru czerwonego. Według mojej oceny nie należą one do zbyt wymagających. Na zboczach północno wschodnich (po prawej stronie doliny) mamy do dyspozycji trasy niebieskie i czarne, natomiast w centralnej części są położone trasy niebieskie.  Do Pradollano możemy wrócić na nartach lub gondolami. Charakterystyka tras narciarskich w Sierra Nevada pozwala na jazdę narciarzom o różnym stopniu zaawansowania ze wskazaniem na narciarzy, którzy nie wymagają doznań bardziej ekstremalnych, które spowodują wydzielenie większej ilości adrenaliny.

Pomimo kaprysów tegorocznej zimy w Sierra Nevada jeździliśmy po naturalnym śniegu. Dla wspomożenia natury, ośrodek dysponuje systemem sztucznego naśnieżania.

Mój pobyt przypadł na czas opadów śniegu i słońca. Pierwszego dnia przywitały nas opady oraz chmury, które spowił wszystkie trasy narciarskie. Pomimo tak ekstremalnych warunków udało się jednak „zaliczyć” większość tras narciarskich. Dla nabrania sił na obiad udaliśmy się do restauracji umiejscowionej przy górnej stacji kolei gondolowej. Następny dzień również zapowiadał się nieciekawie, pogoda jednak miło nas zaskoczyła gdyż po godzinie takiej sobie pogody wyszło słońce, odsłaniając piękno masywu górskiego. Wrażenie piękna potęgował widok chmur, które spowijały poniższe góry.

<content>40860</content>

Trzeba pamiętać, że najwyższy szczyt masywu Mulhacen ma 3478 m n.p.m. i jest najwyższym szczytem na półwyspie Iberyjskim. Nic więcej do szczęścia nie było mi potrzebne. Był śnieg, było słońce a także przygotowano dobrze trasy. Instruktor, który jeździł z nami pogodę określił jako nietypową. Według niego typowa pogoda to taka gdy świeci takie słońce, które wymaga posmarowania się kremem z filtrem co najmniej „30”.

Pomimo opadów dnia poprzedniego, ośrodek i trasy zostały dobrze przygotowane. Wobec tego po niedługim czasie można było jeździć w pięknym słońcu po dobrze przygotowanych trasach.

Gdzie można nocować?
Jeśli zdecydujemy się na przyjazd indywidualny to mamy do wyboru wysokiej klasy hotele jak i apartamenty. Dla przykładu cena apartamentu dla 4 osób dorosłych, przy zapłacie z góry podczas rezerwacji, wynosi 1832 zł – przykładowa cena za 7 dniowy pobyt w terminie od 15-go lutego. Możemy również skorzystać z oferty jednego z polskich biur podróży gdzie koszt wynajęcia pokoju w 4 gwiazdkowym hotelu z wyżywieniem HP dla dwóch osób wraz z przelotem samolotem z Warszawy wynosi około 5700 zł. Sprzęt narciarski do 10 kg  można przewozić bezpłatnie, w ramach umowy biura podróży z przewoźnikiem Na miejscu biuro zapewnia opiekę rezydenta, który pomaga przy zakupie skipassa i wypożyczeniu sprzętu. Dość ciekawym rozwiązaniem jest zamieszkanie w Grenadzie, która leży 30 minut jadąc drogą od terenów narciarskich w Sierra Nevada. Miasto robi wrażenie wielkiej aglomeracji a zamieszkałe jest przez 240 tys. mieszkańców. Gdy wybierzemy Grenadę jako miejsce naszego zamieszkania możemy jeździć na nartach w górach Sierra Nevada, zwiedzać zabytki w tym najsławniejszą Alhambrę. Możemy również pokusić się o wypad nad morze. Wybór takiej opcji będzie trochę tańszy.

Kilka praktycznych informacji:

 • Ośrodek posiada aktualnie 22 wyciągi, 120 tras o łącznej długości prawie 106 km.
 • 6 dniowy skipass dla osoby dorosłej w zależności od tego czy pojedziemy w niskim sezonie czy w wysokim kosztuje od 172,60 Euro do 234,5 Euro.
 • Koszt 6 dniowego skipassa dla dzieci w wieku od 6 do 12 lat to wydatek od 112,9Euro do 159 Euro.
 • Koszt 6 dniowego skipassa dla seniora w wieku od 60 do 69 to wydatek od 137,8 Euro do 187,50 Euro.
 • Dzieci w wieku do 5 lat i seniorzy od 70 płacą 1 Euro.
 • Wypożyczenie nart z butami i kijkami na 6 dni dla osoby dorosłej to wydatek około 170 Euro, przy sprzęcie wyższej klasy.


Przepis na Guacamole:
Składniki

 • 2 dojrzałe awokado
 • sok z ½ limonki lub cytryny
 • ½ dojrzałego pomidora (drobno pokrojony)
 • ząbek czosnku (rozdrobniony)
 • ½ papryczki chili (drobno pokrojona)
 • 1 mała, czerwona cebula (drobno pokrojona)
 • 1 łyżka świeżej kolendry (posiekana)
 • ½ łyżeczki soli
 • 1 łyżeczka pieprzu

Wykonanie:

 • Awokado kroimy wzdłuż, usuwamy pestki, obieramy ze skórki.
 • Rozdrabniamy widelcem i dodajemy rozdrobniony ząbek czosnku i sok z limonki lub cytryny.
 • Mieszamy
 • Dodajemy posolonego pomidora i cebulę, papryczkę, kolendrę. Doprawiamy świeżo zmielonym pieprzem.
Ciąg dalszy pod galerią
Sierra Nevada - Trasy narciarskie (foto: P. Tomczyk) Sierra Nevada - Trasy narciarskie (foto: P. Tomczyk)
Sierra Nevada - Pradollano nocą (foto: P. Tomczyk) Sierra Nevada - Pradollano nocą (foto: P. Tomczyk)
Costa Tropical (foto: P. Tomczyk) Costa Tropical (foto: P. Tomczyk)
Alhambra (foto: P. Tomczyk) Alhambra (foto: P. Tomczyk)
Sierra Nevada - Trasy narciarskie (foto: P. Tomczyk) Sierra Nevada - Trasy narciarskie (foto: P. Tomczyk)

Zarezerwuj noclegi w Sierra Nevada