Skip to main content
umpa

Sierra Nevada

Wyciągi: 21
Wyciąg orczykowyWyciąg krzeselkowyGondolkiGondoleGondole
5 14 2 - -
Trasy: 118 (107 km)

Trasy od
2100
m n.p.m.

Trasy do
3282
m n.p.m.

km
Trasy biegowe

km
Szlaki piesze

Mapa tras

°C   - 

Ciśnienie: hPa, Opad: mm Dane dostarcza yr.no Norwegian Meteorological Institute and NRK

 
Sierra Nevada
Noclegi
Booking.com

Ośrodek narciarski oraz łańcuch górski Sierra Nevada  jest  najbardziej na południe wysuniętą stacją narciarska oraz masywem górskim Europy, położony w Andaluzji, 30 minut samochodem od Grenady oraz 90 minut od wybrzeża Costa Tropical.  To fantastyczne położenie gwarantuje nie tylko łagodne temperatury i dużą liczbę godzin słonecznych w ciągu dnia, ale możliwość połączenia jazdy na nartach rano z wypoczynkiem na plaży lub zwiedzaniem pięknej zabytkowej Grenady po południu. 

W Sierra Nevada położony jest Mulhacén, najwyższy szczyt na Półwyspie Iberyjskim liczący 3.478,6 metrów wysokości oraz Pico Veleta o wysokości 3.392 metrów. Wykorzystując te szczyty  Sierra Nevada jest najwyżej położoną stacją narciarską w Hiszpanii (od 2.100 m. n.p.m. do 3.300 m. n.p.m.). Położenia ośrodka na tych wysokościach gwarantuje  odpowiednie warunki narciarskie i  dużo śniegu.

Posiada łącznie 105 km tras narciarskich, na które składa się 118 oznakowanych tras, w tym 18 zielonych, 40 niebieskich, 52 czerwonych i 8 czarnych. Najdłuższa trasa prowadzący z góry Veleta do Pradollano o długości 6 km z różnicą poziomów wynoszącą 1.175 m.  Infrastruktura wyciągów jest dobrze rozwinięta i obejmuje 21 wyciągów, w tym 2 wyciągi gondolowe i 15 krzesełkowych. Przepustowość3wyciągów to ponad 44.000 narciarzy na godzinę.

W stacji tej odbywały się liczne międzynarodowe zawody, włącznie z Mistrzostwami Świata w Narciarstwie Alpejskim w 1996 roku, kandydowała również do organizacji zimowych igrzysk olimpijskich. Sierra Nevada została wybrana jako miejsce organizacji zimowej Universiady w 2015 roku.

Więcej informacji o stacji narciarskiej i jej opis.

Na wysokości 2.100 m.n.p.m. znajduje się Pradollano,  wspaniale zorganizowane i oferujące wszystkie niezbędne narciarzom usługi centrum: wypożyczalnie sprzętu, punkty serwisowe,  hotele restauracje, liczne bary , kawiarnie czy miejsca na wyciszenie się przy chilloutowej muzyce.
Więcej informacji na temat form aktywności po nartach w Sierra Nevada.

Sierra Nevada śniegi dobry klimat.
Dzięki położeniu w południowej części Półwyspu Iberyjskiego Sierra Nevada ma większą liczbę godzin słonecznych niż jakakolwiek inna europejska stacja narciarska, natomiast z powodu wysokiego położenia tras narciarskich (około 3.000 m) doskonałe warunki śniegowe utrzymują się do kwietnia, a nawet maja (o ile temperatury umożliwiają użycie 390 armatek śnieżnych, które posiada stacja).
Zobacz, jaka pogoda panuje obecnie w stacji.

Poza nartami tysiące innych zajęć i rozrywek.
Poza obszernymi kompleksami rekreacyjno-handlowymi przeznaczonymi nie tylko dla narciarzy stacja oferuje Snow-Park, trasę do narciarstwa biegowego, sobotnie nocne szusowanie (pod warunkiem sprzyjających warunków atmosferycznych), golfa na śniegu, tor do testów samochodowych, mini olimpiadę, gry zręcznościowe, budowanie igloo, zjazdy na sankach, nocne przejażdżki skuterami śnieżnymi, łyżwiarstwo na sztucznym lodzie...
Więcej informacji na temat form aktywności w Sierra Nevada.

Sierra Nevada i dzieci
W Sierra Nevada zapewniona jest możliwość zostawienia dzieci pod opieką. Ośrodek dysponuje szkółkami do nauki jazdy oraz zabawy na śniegu: śnieżne zjeżdżalnie, śnieżne rowery, narto-krzesła, mininarty, minisnowboardy, strzelanie z łuku i inne atrakcje.

Więcej informacji na temat form aktywności po nartach w Sierra Nevada.

Rano narty po południu  plaża, przyrodą i miastem Grenadą.
Tak, tak, plaża! Sierra Nevada znajduje w odległości mniej niż 100 km od położonego na grenadyjskim wybrzeżu Motril, dlatego skoro samochodem trasę tę pokonuje się w nieco ponad godzinę, to tego samego dnia można pojeździć na nartach i wykąpać się w morzu.
Więcej informacji o wybrzeżu Grenady.

Dodatkowo stacja narciarska w większej części położona jest na terenie Parku Narodowego Sierra Nevada, nad którym góruje Mulhacén o wysokości 3.481 m, najwyższy szczyt Półwyspu Iberyjskiego; park wypełniają lasy, stawy, doliny, razem tworzące niezrównany pejzaż przyrody obfitującej we florę i faunę. Z tego powodu został ustanowiony rezerwat biosfery i park narodowy, który dzisiaj rozciąga się na obszarze ponad 86.000 hektarów i zaprasza do różnorodnej aktywności, takiej jak kolarstwo górskie, turystyka piesza czy wędrówki wąwozami rzek. Więcej informacji o Parku Narodowym.

Jakby tego wszystkiego jeszcze było mało, to stacja narciarska Sierra Nevada znajduje się zaledwie 27 km od miasta Grenady. Koniecznie trzeba to zobaczyć!

Narty na stokach Sierra Nevada

Sierra Nevada (foto: P. Tomczyk)
2018-02-14

Narty w klimacie podzwrotnikowym morskim – Andaluzja w styczniu

Ostatnimi czasy pojawiło się sporo nowych połączeń tanich linii lotniczych. Szczególnie ucieszyły mnie loty do Malagi. Kilka lat temu miałem okazję…
Sierra Nevada - Trasy narciarskie (foto: P. Tomczyk)
2014-01-30

Hiszpania, narty w Sierra Nevada.

Przeglądając jakie warunki narciarskie panują w Europie, zastanawiałem się gdzie udać się tego roku na tak długo oczekiwany urlop narciarski. Polska,…