Skip to main content
umpa

Gogle LCD ETINT G 940 E WED'ZE z Decathlonu – jak to działa?

Autor: |
GOGLE NARCIARSKIE LUB SNOWBOARDOWE G 940 E WED'ZE (foto: P. Tomczyk)
GOGLE NARCIARSKIE LUB SNOWBOARDOWE G 940 E WED'ZE (foto: P. Tomczyk)

Elektronika i co wraz z nią idzie: prąd wkraczają co raz częściej do sprzętu narciarskiego. Wiązania z wyświetlaczem ciekłokrystalicznym, narty z systemem KERS były mniej lub bardziej udanymi próbami „elektryfikacji” sprzętu zimowego.

Jak zatem spisują się gogle narciarskie z szkłami LCD?
Zaskakująco dobrze. Rozwiązanie Decathlonu jest proste, składa się z niewielu elementów:

  • Podwójne, cylindryczne szkła. Zewnętrzne z bardzo wytrzymałego na wstrząsy, wtryskiwanego poliwęglanu, wewnętrzne z poliwęglanu z systemem ETINT LCD.
  • czujnik światła
  • włącznik / wyłącznik
  • akumulator – ładowany przez USB - kabel w komplecie.

Jak działa w praktyce?
Jak już wyżej pisałem: zaskakująco dobrze. Szkła mają dwa stany:

  • Ciemny – na jazdę w mocno słoneczne dni
  • Jasny – na jazdę w gorszych warunkach – chmury, mgła czy też zacienione, prowadzące przez las trasy
Ciąg dalszy pod galerią
GOGLE NARCIARSKIE LUB SNOWBOARDOWE G 940 E WED'ZE (foto: P. Tomczyk) GOGLE NARCIARSKIE LUB SNOWBOARDOWE G 940 E WED'ZE (foto: P. Tomczyk)

Kolory szkieł gogli E-TINT

Sposób działania gogli G 940 E WED'ZE

Przełączanie odbywa się bądź ręcznie, przez naciśnięcie znajdującego się przy prawej krawędzi gogli przełącznika – obsługa w rękawiczkach bezproblemowa, lub przez włączenie gogli w tryb automatyczny – za przełączenie stanu odpowiada wtedy czujnik światła zamieszczony pod przełącznikiem.

Tryb automatyczny jest bardzo wygodny w terenie mieszanym, gdzie z mocno nasłonecznionego stoku wjeżdżamy w przecinkę leśną lub zamglony odcinek trasy – w chwili zmiany poziomu oświetlenia – gogle momentalnie zmieniają barwę chroniąc oczy przed nadmiarem promieniowana lub rozjaśniają się zwiększając widoczność w cieniu lub mgle.

Podsumowanie testu gogli G 940 E WED'ZE

Podczas trwających tydzień testów miałem okazję jeździć w bardzo różnych warunkach, od pełnego słońca zaczynając po mgłę i bardzo duże zachmurzenie, gogle spisywały się bardzo dobrze, do tego stopnia, że po drugim dniu przestałem zabierać na stok swoje stare sprawdzone gogle – traktowane jako zapas.

Bateria wystarcza na bardzo długo (bez problemu 2 narciarskie kilkugodzinne dni) – ładowanie trwa zaledwie godzinę.

Uwaga dla osób noszących okulary, gogle mają nacięcia w piance na okulary, producent zapewnia, że bez problemu zmieszczą się w nich oprawki do szerokości 130mm – w rzeczywistości jest lepiej – mieszczą się większe oprawki (145mm) pod jednym warunkiem: konieczne jest używanie KASKU.

Gogle inaczej układają się na „gołej” głowie, zupełnie inaczej na kasku narciarskim.Okularnikom i nie tylko, polecam mierzenie gogli w kasku.

Podsumowując: Tak, jestem na Tak dla gogli LCD z Decathlonu, jakość bardzo dobra, funkcjonalność ponadprzeciętna a cena bardzo rozsądna.

Gogle E-tint na stronie Decathlon

Dane techniczne gogli G 940 E WED'ZE

OCHRONA 100% UV Działanie promieni UV jest szkodliwe dla oczu, dlatego wszystkie nasze gogle zapewniają 100% ochronę ANTY-UV zgodną z normą EN 174. Gogle to najlepsza ochrona. Doskonale chronią oczy, zatrzymują promienie UV i odblaski.
OPTYMALNY ANTY-FOG Optymalny ANTY-FOG to podwójne, wentylowane szkła z powłoką od wewnętrznej strony i wentylacją w oprawkach, która zapewnia przewiewność wewnątrz gogli. W celu zapewnienia sobie odpowiedniej wentylacji wewnątrz gogli należy unikać zasłaniania tych otworów, np. kominem narciarskim. By szkła długo zachowały swoje właściwości, nie należy przecierać ich od wewnętrznej strony; należy delikatnie je osuszać.
PODWÓJNE SZKŁA Z WENTYLACJĄ Gogle z podwójnymi szkłami z wentylacją pozwalają ograniczyć osadzanie się pary. W efekcie powietrze zamknięte pomiędzy dwoma szkłami gwarantuje izolację termiczną. Dzięki temu zmniejszamy szok termiczny między wnętrzem a stroną zewnętrzną gogli. Spowalnia to osadzanie się pary od wewnętrznej strony szkieł. Wewnętrzne szkła posiadają także powłokę przeciwmgielną i są wentylowane dzięki otworom zapewniającym dobry obieg powietrza.
SZKŁA CYLINDRYCZNE Podwójne, cylindryczne szkła. Zewnętrzne z bardzo wytrzymałego na wstrząsy, wtryskiwanego poliwęglanu, wewnętrzne z poliwęglanu z systemem ETINT LCD.
KOMPATYBILNOŚĆ Z KASKAMI NARCIARSKIMI Wszystkie gogle narciarskie Wed'ze są kompatybilne z kaskami narciarskimi Wedze.
KOMPATYBILNOŚĆ Z OKULARAMI KOREKCYJNYMI Gogle narciarskie ETINT umożliwiają jazdę w okularach korekcyjnych (maksymalna szerokość 130 mm). Pianki po bokach i kształt oprawki umożliwia nałożenie gogli na zauszniki od okularów korekcyjnych.
PASEK Elastyczny poliamid, poliester, kauczuk (wysokość 40 mm). Pasek antypoślizgowy z silikonu.
SPRĘŻONE TERMICZNIE ETUI Z MIKROFIBRY Należy pamiętać o ochronie gogli, a przede wszystkim szkieł przed ewentualnymi zarysowaniami. Odpowiednie będzie stosowanie pokrowca z mikrofibry Wedze. Przy użyciu tego pokrowca możesz również wyczyścić szkła. Materiał jest doskonały dla odpowiedniego zadbania o szkła bez ich zarysowania. Sprężone termicznie etui idealnie się nadaje do przechowywania gogli. Chroni szkła przed połamaniem podczas trzymania w plecaku.
TECHNOLOGIA ETINT Innowacyjna technologia ETINT to elektrofotochromowe szkła LCD, które automatycznie lub przez naciśnięcie przycisku zmieniają zabarwienie z jasnego na ciemne w zależności od stopnia nasłonecznienia. Brzydka pogoda - ładna pogoda: korzystaj z dobrej widoczności. Ładowanie (kabel USB) trwa 1 godzinę i wystarcza na 16 godzin użytkowania. W celu uruchomienia automatycznej funkcji przytrzymaj przycisk przez 3 sekundy.
NORMA EN 174 Norma EN 174 to norma europejska dotycząca gogli używanych do ochrony indywidualnej oczu podczas zjazdów ze stoków górskich lub pokrewnych sportów, jak snowboard.
UNIKANIE OSADZANIA SIĘ PARY Wilgoć sprzyja osadzaniu się pary. Z tego powodu należy unikać nasączania pianek wilgocią, np. przez umieszczanie gogli na kasku lub mokrej czapce. Przewrócenie się twarzą na śnieg jest także czynnikiem sprzyjającym osadzaniu się pary. Dlatego należy przez noc suszyć gogle. Pozbędziesz się wilgoci i następnego dnia wyruszysz na narty z całkowicie suchymi goglami.
2 ROZMIARY Rozmiar L odpowiada obwodowi głowy 56 cm i więcej.