Skip to main content

Francja – w sezonie 2022 2023 nie będzie gwałtownej podwyżki cen karnetów narciarskich

Autor: |
Obraz autorstwa evening_taona Freepik
Obraz autorstwa evening_taona Freepik

Pod koniec września, w Lyonie odbył się coroczny kongres "Domaines skiables de France", organizacji zrzeszającej wszystkie francuskie ośrodki narciarskie. Głównym tematem obrad była cena energii elektrycznej i jej wpływ na koszty działania ośrodków narciarskich i co za tym idzie cenami karnetów.

Gościnią obrad była członkini rządu odpowiedzialna za małe i średnie przedsiębiorstwa Pani Olivia Grégoire.

Zgodnie z wcześniej uchwalonymi przez rząd przepisami firmy, których koszty energii elektrycznej stanowią 3% lub więcej kwalifikują się do pomocy rządowej w wysokości do 2 mln euro.

W większości ośrodków narciarskich koszt energii elektrycznej stanowi od 3 do 5% przychodów.

Ogromną różnicę dla gestorów ośrodków robią umowy, a właściwie termin wygaśnięcia starych umów. W najlepszej sytuacji są ci, których tej zimy będą obowiązywały stare taryfy, w najgorszej zaś ci, którym umowy na dostawę energii elektrycznej skończyły się przed sezonem. Nowe propozycje dostawców energii elektrycznej są w niektórych przypadkach przerażające, w pewnym momencie koszt jednej kWh wynosił 1000 euro, gdy rok temu cena wynosiła 50 euro. Aktualnie cena stabilizuje się na poziomie 500 euro (pamiętajmy, nadal jest to 10 Razy więcej).

Jak francuskie ośrodki chcą nie dopuścić do drastycznej podwyżki cen energii?

  • Pomoc Państwa (do 2 mln euro na ośrodek)
  • Zmniejszenie zużycia energii elektrycznej o 10% przez:
  • Zmniejszenie prędkości wyciągów z 6 metrów na sekundę do 4.
  • Zmniejszenie produkcji śniegu technicznego, nie oznacza to, że trasy będą gorzej przygotowane. Ośrodki wyposażają na gwałt ratraki w systemy GPS i przygotowują modele 3D swoich stoków, by rozprowadzić śnieg na jednolitą grubość.
  • Modernizacja napędu wyciągów narciarskich, nowe rozwiązanie firmy Poma przy współpracy z oponiarskim gigantem Michelin ma zmniejszyć zużycie energii o 10% tylko przez redukcję tarcia
  • Zmniejszenie temperatury w ogrzewanych obiektach do poziomu 19 stopni Celsjusza.

Brak wzrostu cen karnetów narciarskich

Sekretarz generalny Domaines Skiables de France, Laurent Reynaud, zapewnił, że nie spodziewa się drastycznej podwyżki cen karnetów, strona rządowa zapewniła zaś, że rząd będzie naciskał na dostawców energii elektrycznej, by obniżyli ceny. Na poziomie Unii Europejskiej rząd Francji będzie starał się oddzielić ceny energii elektrycznej od ceny gazu i obniżyć cenę prądu.

Zobaczymy już za kilka dni, czy rozmowy przy stole przyniosą za powiedziany efekt i ceny nie eksplodują.

Ilustracja okładkowa: Obraz autorstwa evening_tao na Freepik

Obraz autorstwa evening_taona Freepik Obraz autorstwa evening_taona Freepik