Skip to main content
umpa

Ćwiczenia cardio w domu? Zdecydowanie TAK, poznaj ćwiczenia które można wykonać we własnym domu.

Autor: |
Ćwiczenia kardio w domu (źródło: mat. partnera)
Ćwiczenia kardio w domu (źródło: mat. partnera)

W domu można przeprowadzić tak samo efektowny trening cardio jak na siłowni. Dzięki doborowi odpowiedniego zestawu ćwiczeń można znacznie poprawić kondycję, wytrzymałość organizmu, a także spalić zbędną tkankę tłuszczową i pozbyć się kilogramów. Warto zapoznać się z przykładowymi zestawami ćwiczeń, które można realizować we własnym domu.

Trening cardio we własnym domu

Trening cardio w domu to świetna alternatywa dla osób, które nie chcą ćwiczyć na siłowni lub w klubie fitness. Jednak, aby przyniosły one wyczekiwany efekt, należy dostosować idealnie czas ich trwania, a także częstotliwość i intensywność. Powinny być one powtarzane trzy razy w tygodniu, ale nigdy dzień po dniu. 

Wchodzenie po schodach 

Najprostszym ćwiczeniem cardio jest wchodzenie po schodach. Jest to idealna aktywność dla osób, które mieszkają w wielopiętrowym budynku. Na początku warto zacząć od wchodzenia po jednym stopniu, stawiając na nim całą stopę. Po wyjściu na dwa piętra warto trochę pospacerować, aby obniżyć tętno i unormować oddech. Po kilku tygodniach regularnego wysiłku organizm przyzwyczai się do takiego wysiłku i można zacząć pokonywać po dwa stopnie naraz. Osoby bardziej wytrenowane mogą się nawet zdecydować na wbieganie po schodach.

Skakanie na skakance

Kolejnym ćwiczeniem będącym częścią treningu cardio w domu jest skakanie na skakance. Przed rozpoczęciem takiego treningu należy jednak we właściwy sposób rozgrzać stawy, aby uniknąć kontuzji. Trening dobrze jest rozpocząć od 10 skoków wolniejszych przeplatanych skokami szybkimi. 

Dobrze jest wykonać trzy serie tego typu, a później zmienić sposób skakania na zupełnie inny. Z czasem należy także zwiększać intensywność i szybkość. 

Warto zaznaczyć, że podczas skakania na skakance warto zadbać o prawidłową postawę ciała. Należy wyprostować sylwetkę, wciągnąć brzuch i ugiąć łokcie. W czasie skakania powinno się odchylać dłonie na boki. Skacze się jedynie na palcach i na niezbyt duża wysokość. 

Bieganie w miejscu i inne

Kolejną propozycją jest bieganie w miejscu. Podczas tego ćwiczenia należy wysoko unieść kolana. Ćwiczenie nie powinno jednak trwać dłużej niż 10 minut. Jest to bardzo ważne, ponieważ zbyt długie bieganie może za bardzo obciążyć stawy. 

Ciekawą propozycją są także przysiady z wyskokiem. Dobrze jest spleść dłonie za głową, obniżyć pozycję, do takiego momentu aż uda będą się znajdowały równolegle do podłożą i wyskakiwać aż do pełnego prostowania nóg. W trakcie ćwiczenia nie powinno się kołysać do przodu i tyłu. 

Nieodłącznym elementem treningu cardio w domu, powinien być także rower rehabilitacyjny. Ćwiczenie bardzo znane i popularne, polega na położeniu się z rękami pod głową. W trakcie wykonywania ćwiczenia należy napiąć mięśnie brzucha i unosić wyprostowane nogi z podłogi. Rowerki wykonuje się naprzemiennie około 10 - 15 minut dziennie. 

Więcej inspiracji znajdziesz na stronie dbam-o-siebie.pl

Na stronie dbam-o-siebie.pl można zapoznać się z dodatkowymi informacjami dotyczącymi przeprowadzania treningu cardio w domu. Znajdziesz tutaj wiele pomysłów, a także akcesoriów, które pomogą Tobie w treningu cardio w domowym otoczeniu.

Ćwiczenia kardio w domu (źródło: mat. partnera) Ćwiczenia kardio w domu (źródło: mat. partnera)