Skip to main content

Bardzo łagodna zima zakłóca działanie ośrodków narciarskich w Europie

Autor: |
Webcam  Wildschönau - Austria Roggenboden (źródło: feratel)
Webcam Wildschönau - Austria Roggenboden (źródło: feratel)

Tak ciepłego przełomu roku nie pamiętają "najstarsi górale. Z przekąsem można tak powiedzieć o pogodzie z ostatnich 3 tygodni. Wysoka temperatura psuje sezon zimowy zarówno w Alpach, jak i w Polskich górach.

W wielu krajach Europy rok 2022 został odnotowany jako najcieplejszy rok w historii (od rozpoczęcia pomiarów). Gwałtowne ochłodzenie, które miało miejsce w wielu europejskich regionach górskich w grudniu 2022 roku, niestety szybciej odeszło w niepamięć, niż się pojawiło.

W połowie stycznia termometry w górach często wskazują ponad 10 stopni na plusie. Wysokie temperatury utrzymują się zarówno w Alpach, Dolomitach, jak i w naszych rodzimych Tatrach, Beskidach, Karkonoszach Czy Bieszczadach.

W Alpach z powodu temperatury wiele ośrodków musiało ograniczyć działanie lub wręcz czasowo zamknąć trasy i wyciągi.

W Polsce wiele ośrodków działa na „pól gwizdka”, w wielu trasy pokryte są „marcową” kaszą, całkiem sporo ośrodków jeszcze nie rozpoczęło sezonu. Na szczęście zaczyna się powoli od dawna oczekiwane ochłodzenie, ośrodki oczekują  prognozowanego na przyszły tydzień spadku temperatur i opadów śniegu, które mają zdecydowanie poprawić warunki narciarskie. Poprawę warunków na Pilsku w Korbielowie można prześledzić na timelapse na końcu artykułu.

Przegląd sytuacji pogodowej w krajach alpejskich.

Szwajcaria:

Z 240 ośrodków narciarskich objętych monitoringiem prawie połowa została zmuszona do ograniczenia działalności, część czasowo zawiesiła ją zupełnie. W najgorszej sytuacji znalazły się ośrodki niżej położone. Niżej w przypadku Szwajcarii oznacza te, których trasy znajdują się poniżej 2000 m n.p.m. W ośrodkach wysokogórskich zima w pełni.

Włochy

Najczęściej odwiedzane przez polskich turystów Dolomity miały szczęście do mroźnego grudnia. Opady śniegu i możliwość naśnieżania w niskich temperaturach, warto przypomnieć, że w pierwszej połowie grudnia w Dolomitach temperatura spadała do minus 15 stopni, pozwoliły na przygotowanie sporej warstwy ubitego, odpornego na styczniowe ocieplenie śniegu. Zdecydowanie gorzej jest w środkowych Apeninach, gdzie wiele ośrodków jeszcze nie rozpoczęło sezonu narciarskiego.

Francja

Domaines Skiables de France (zrzeszenie 250 ośrodków narciarskich) w ostatnim komunikacie przekazało, że w pierwszym tygodniu nowego roku czynne było mniej niż połowa stoków narciarskich.

Austria

Warunki w ośrodkach wyżej położonych są dobre, najbardziej cierpią ośrodki w niższych partiach gór. Finansowym ciosem jest w Austrii bardzo mała  w styczniu liczba narciarzy jednodniowych, zniechęconych deszczem i brakiem zimowej aury za oknami.

Ciąg dalszy pod galerią
Webcam  Wildschönau - Austria Roggenboden (źródło: feratel) Webcam Wildschönau - Austria Roggenboden (źródło: feratel)

Timelapse kamery online z Hali Miziowej (obrazy od 4 do 12 stycznia 2023 roku)


  • Redaktor naczelny Piotr Burda