Skip to main content

Bagażniki na sprzęt zimowy

Autor: |

Rodzaje bagażników, kryteria wyboru...

Jeśli Twój samochód nie jest wyposażony w specjalny tunel na narty (bagażnik + podłokietnik), jesteś skazany na kupno bagażnika na dach. na rynku dostępnych jest kilka typów bagażników.

Jakiej firmy bagażnik wybrać?
Na szczęście nie jesteśmy już skazani na kupno bardzo drogiego bagażnika oferowanego przez producenta naszego samochodu. W chwili obecnej na rynku dostępne są produkty wielu producentów, od najdroższych produktów firm Thule czy Fapa po tańsze innych producentów. Osobiście radziłbym jednak zakup bagażnika jednej z dwóch wymienionych tu firm, poza wysoką jakością otrzymujemy bowiem również wsparcie rozwiniętej sieci serwisowej. Docenisz ten fakt gdy na przykład zgubisz klucz do bagażnika, panowie w serwisie Thule czy Fapa na pewno Ci pomogą bez niszczenia bagażnika.

Kolejnym pytaniem jest jaki bagażnik kupić?
Jeśli jesteś posiadaczem starszego modelu i Twój samochód ma rynny dachowe możesz kupić bagażnik uniwersalny (zwróć tylko uwagę na zakres szerokości bagażnika - czy obejmuje on szerokość dachu Twego samochodu. Posiadacze nowszych samochodów mają wybór między drogim bagażnikiem produkowanym przez producenta samochodu lub bagażnikiem niezależnego producenta z uchwytami dostosowanymi do danego modelu. Dla nietypowych samochodów godnymi polecenia są bagażniki magnetyczne (nie obawiajcie się ich one naprawdę trzymają _firmowe oczywiście). Minusem bagażnika magnetycznego jest to że nie nadaje się on do przewożenia innych niż narty przedmiotów. Należy również rozważyć kupno Ski Boxu popularnie nazywanego trumną, zmieścisz do niego również buty i inne elementy ekwipunku.

Jak bagażnik wpływa na jazdę?
No cóż, niestety bagażnik dachowy wpływa na zużycie paliwa (wg ADAC przy prędkości 130 km/h zużycie paliwa wzrasta od 9 do ponad 20 % w zależności od rodzaju bagażnika). Ponadto wpływa na osiągi samochodu (szczególnie posiadacze słabszych samochodów odczują jazdę z bagażnikiem. Ski box dodatkowo zwiększa podatność samochodu na boczne powiewy wiatru. Przed wyjazdem przeczytaj w instrukcji swojego bagażnika jakie są dozwolone prędkości jazdy z bagażnikiem.

Sposoby mocowania bagażników

  • mocowane do rynny (stare samochody);
  • Mocowane do elementów karoserii (uchwyty mocujące indywidualne dla danego modelu samochodu;
  • Mocowane do tylnych drzwi (samochody terenowe);
  • Mocowane do relingów dachowych;
  • Magnetyczne;
  • Bagażniki mocowane do klapy tylnego bagażnika (kabriolety i samochody z małym dachem)

Kilka uwag
W Austrii nie zalecane jest przewożenie nart wewnątrz samochodu jeśli nie jest on wyposażony w "rękaw". Wioząc narty wewnątrz samochodu musisz je tak zabepieczyć by nie stwarzały zagrożenia.
- jeśli w czasie jazdy usłyszysz jakiekolwiek niepokojące odgłosy dochodzące z dachu, zatrzymaj się i sprawdź bagażnik.
- przewożąc narty w otwartym bagażniku zabezpiecz pokrowcem wiązania.