Skip to main content
Nowości sprzętowe

Ameryka Południowa narty w ośrodku Catedral Alta Patagonia

Krystian Kuś
Mapa tras
Mapa tras

Ośrodek narciarski Catedral Alta Patagonia to jeden z najbardziej nowoczesnych ośrodków narciarskich na świecie, a na pewno najnowocześniejszy ośrodek w całej Ameryce Południowej.

Kurort znajduje się na terenach argentyńskiego Parku Narodowego Nahuel Huapi, oddalonego o około 20 km od miasta San Carlos de Bariloche.


Trasy ośrodka wytyczone są na wysokościach 1030-2180 m n.p.m., zaś cały obszar zajmowany przez kurort liczy sobie 1200 hektarów. Odnajdziemy tutaj 60 zróżnicowanych tras narciarskich o łącznej długości 120 km. Podział tras jest następujący:

  • 10 tras zielonych,
  • 25 tras niebieskich,
  • 15 czerwonych,
  • 10 czarnych.

Najdłuższa trasa zjazdowa liczy sobie 9 km długości.
Trasy obsługuje kilkadziesiąt nowoczesnych wyciągów, w tym:

  • 17 krzesełkowych,
  • 2 kolejki linowe,
  • 10 talerzykowych,
  • 2 orczykowe.

Łączna przepustowość wszystkich wyciągów wynosi 35 000 os./h.
Snowboardziści odnajdą tutaj snowpark „Terrain Park”, gdzie będą mogli poćwiczyć swoje umiejętności na obiektach typu: boxes, rails, jumps, barrels itp.
Dla zmęczonych całodniowym, aktywnym wypoczynkiem ośrodek ma do zaoferowania 5000 łóżek. Ci, którzy nie zdążą zarezerwować miejsc na czas bądź wolą nocą wyszaleć się w pubie czy na dyskotece, pozostaje San Carlos de Bariloche. Specjalnie z myślą o gościach Catedral Alta Patagonia, przygotowano tutaj około 21 tys. miejsc noclegowych. Wielu zapewne ucieszy także fakt, że San Carlos de Bariloche posiada własne międzynarodowe lotnisko, w związku z czym będzie można uniknąć długich i męczących podróży lokalnymi środkami transportu.
W trosce o bezpieczeństwo gości przygotowano tutaj dwa centra medyczne. Dodatkowo po trasach jeżdżą specjalne patrole medyczne, z którymi można się skonsultować. W patrolach służbę pełnią ratownicy specjalizujący się w medycynie górskiej, a także posiadający państwowe oraz międzynarodowe certyfikaty potwierdzające ich kwalifikacje.

Ośrodek prowadzi także ogólnospołeczną kampanię nakłaniającą do używania kasków. W tym celu stworzono grupę tzw. Kaskowców (ang. Caskers), do której może dołączyć każdy, kto używa kasku podczas jazdy. Grupa ta ma przedstawiać „nowoczesny gatunek ludzki”, cechujący się szacunkiem do przyrody (głównie zagrożeń, jakie mogą nas spotkać z jej strony) oraz troską o własne zdrowie.

Dodatkowe atrakcje, jakie czekają na nas w Catedral Alta Patagonia, to:

  • toboggan run,
  • sledge,
  • snow tubing,
  • jazda skuterem śnieżnym,
  • jazda quadem,
  • snowbikes,
  • wędrówki narciarskie (snowshoes),
  • narciarstwo biegowe (4 km trasa do narciarstwa biegowego),
  • oraz heliskiing.

W ośrodku odbywają się różnego rodzaju eventy, m.in.:

  • Races at Kids Ski School Catedral – organizowane pod koniec tygodnia przez lokalne szkółki narciarskie wyścigi dla najmłodszych, które są zwieńczeniem ich kursu jazdy na nartach.
  • Snow Polo – jak sama nazwa mówi, zawody polo rozgrywane na śniegu.
  • Girls Only – konkurs jazdy Freestyle przeznaczony tylko i wyłącznie dla kobiet.
  • Journalists Race – wyścig, w którym biorą udział zarówno lokalni, jak i państwowi dziennikarze.

A to tylko kilka spośród wielu eventów, jakie czekają na gości, którzy postanowią przyjechać do ośrodka Catedral Alta Patagonia, by aktywnie wypocząć przy wspaniałych widokach na tutejsze rzeki i jeziora oraz andyjskie szczyty…



    Zobacz również