System RECCO

System RECCO, Co to jest i jak działa?

Jest to system pasywnej ochrony, dobrze spisuje się w Ośrodkach Narciarskich, w pobliży schronisk, stacji ratunkowych i w okolicach gdzie zewnętrzna pomoc może nadejść w kilka minut. System RECCO składa się z dwóch elementów:

  • pasywnej płytki drukowanej zalanej tworzywem zaszytej w ubraniu lub doczepionej do butów zwanej reflektorem.
  • najlepiej mieć w swoim ekwipunku 2 reflektory. Na przykład przy każdym bucie lub jeden zaszyty w kurtce a drugi w spodniach.
  • reflektor nie wymaga baterii.
  • nie trzeba go załączać czy wyłączać.
  • ponieważ jest (musi Być!!!) na trwale związany z Twoim ekwipunkiem (butami czy strojem) nie można go zapomnieć w domu.
  • jeśli go nie zniszczysz jest wieczny i bezobsługowy

Drugim elementem jest DETEKTOR w który wyposażone są służby ratunkowe (zarówno piesi ratownicy jak i ekipy w helikopterach).

Jak działa system RECCO

Gdy na lawinisku znajdą się ekipy ratunkowe rozpoczynają one przeszukiwanie lawiniska stosując Detektor. dzięki kierunkowej antenie detektor wysyła fale radiowe gdy fala "trafi" na reflektor zostaje odbita a jej częstotliwość zostaje podwojona. Fala powraca do detektora i wzbudza sygnał dźwiękowy. System ten w połączeniu z innymi metodami przeszukiwania lawiniska jest z powodzeniem stosowany w wielu renomowanych ośrodkach narciarskich na świecie.

Gdzie stosowany jest system RECCO

Wielu producentów strojów do sportów zimowych wyposaża swoje produkty w reflektory systemu RECCO. W Polsce jako pierwszy przed laty zaczął wszywać reflektory nieistniejący już Alpinus. Jeśli na kurtce, spodniach czy innym elemencie stroju widnieje napis RECCO oznacza to że w tym miejscu wszyty jest reflektor RECCO. W sezonie 2003/2004 system RECCO wdrożono w TOPR.

Poniższa grafika przedstawia sposób działania systemu RECCO, fala nadawana przez Detector zostaje odbita od reflektora a jej częstotliwość podwojona, fala powraca do detektora umożliwiając ratownikom ukierunkowanie poszukiwań.

Elementy systemu RECCO

ERROR: Content Element with uid "43533" and type "vimeovideo_pi1" has no rendering definition!