Skip to main content

Piękna Góra

Wyciągi: 5
Wyciąg orczykowyWyciąg krzeselkowyGondolkiGondoleGondole
4 1 - - -
Trasy: 5 (2,16 km)
1
0

Trasy od

m n.p.m.

Trasy do

m n.p.m.

0 km
Trasy biegowe

0 km
Szlaki piesze

Mapa tras
Piękna Góra - mapa tras narciarskich

°C   - 

Ciśnienie: hPa, Opad: mm Dane dostarcza yr.no Norwegian Meteorological Institute and NRK

 
Noclegi
Booking.com

 

 

 

 

Informacje o ośrodku:Największy ośrodek sportów zimowych w województwie warmińsko-mazurskim. Jeszcze w latach 70. i 80. nazywany Zakopanem Północy. Po tych czasach pozostało tylko wspomnienie i centrum sportowo-rekreacyjne u podnóża tzw. Pięknej Góry. Właściwa nazwa to Góra Gołdapska ( 272 m n.p.m.), część polodowcowych morenowych Wzgórz Szeskich. Jednak miejscowi z powodu pięknego widoku z jej wierzchołka na okolice Gołdapi oraz Garbu nazwali ją Piękną. Zimą Piękna Góra to raj dla narciarzy.


Na jej stokach jest pięć tras o łącznej długości 2 tys. m, wszystkie sztucznie naśnieżane i ubijane przez ratraki, a cztery ze sztucznym oświetleniem. Najtrudniejsza trasa ma 650 m długości, średni kąt nachylenia 45 stopni. Początkującym polecamy trasę 350-metrową, niezbyt stromą. Obecnie, mimo odwilży, na stokach Pięknej jest od 10 do 45 cm śniegu.


Na górze działa przez cały rok jedyna w Polsce północno-wschodniej krzesełkowa kolej linowa o długości 763 m. Jej pierwszy odcinek zaczyna się tuż przy zajeździe u jej podnóża i wiedzie na szczyt, skąd mamy niezapomniany widok na Szeskie Wzgórza. Drugi prowadzi na szczyt pobliskiej Góry Zamkowej, gdzie odkryto pozostałości grodu Jaćwingów. Od godz. 10 do 22 działają również wyciągi orczykowe i liny. Można tu wypożyczyć sprzęt narciarski, a właściciel centrum rekreacyjnego zaprasza na kuligi z pochodniami i ogniska. W okolicach Pięknej Góry można też uprawiać narciarstwo biegowego (4 km tras, niektóre bardzo trudne). Corocznie rozgrywany jest na nich Bieg Jaćwingów.


Jest tu również naturalny tor saneczkowy (300 m długości), na którym można rozgrywać nawet zawody międzynarodowe. Na razie właściciel nie poradził sobie z organizacją zawodów krajowych - zaplanowane na ten rok mistrzostwa Polski w saneczkarstwie zostały odwołane. Organizator nie przygotował toru, bo zamarzły hydranty dostarczające wodę!


Zmęczeni całodniowym zjeżdżaniem, możemy odpocząć w zajeździe u podnóża góry. Jest tu 30 pokoi gościnnych, ale przede wszystkim Światowe Centrum Smakoszy Kartaczy. Tylko tu można zjeść pyszne kartacze, których jakość potwierdza stosowny certyfikat. Raz do roku w zajeździe odbywa się impreza pod nazwą "Kartaczewo", czyli mistrzostwa świata w jedzeniu tego gołdapskiego przysmaku.