Skip to main content

Zawody Pucharu Świata w Val Gardenie i Alta Badia zgodnie z planem

Puchar Świata FIS w Alta Badia (fot. Freddy Planinschek )
Puchar Świata FIS w Alta Badia (fot. Freddy Planinschek )

Mimo pandemii i ograniczonych możliwości w organizacji wydarzeń sportowych, zawody narciarskie Pucharu Świata FIS w Val Gardenie i Alta Badia we włoskim Południowym Tyrolu odbędą się zgodnie z planem. Jak co roku, w przedświąteczny weekend mężczyźni zmierzą się na sławnych czarnych trasach Gran Risa i Saslong. Wydarzenia organizowane są zgodnie z obowiązującymi obostrzeniami, dlatego kibice będą mogli oglądać zawody jedynie przed telewizorami. Niemniej, południowotyrolskie ośrodki narciarskie są już gotowe by w styczniu przyjąć turystów.

Val Gardena – 53. edycja zawodów Pucharu Świata

Wyścigi na trasie Saslong rozpoczną coroczne zawody Pucharu Świata w Południowym Tyrolu. Zjazd Super-G odbędzie się w piątek 18 grudnia, zaś dzień później klasyczny wyścig zjazdowy – oba z zachowaniem ścisłych warunków bezpieczeństwa, ustalanych wspólnie przez międzynarodowy związek narciarski FIS oraz rząd Południowego Tyrolu.

W biurze Pucharu Świata w miejscowości St. Cristina w Val Gardenie finalna faza przygotowań trwa już od jakiegoś czasu, jednak na najbliższe dni planowane jest jeszcze sporo pracy na torze wyścigowym o długości trzech i pół kilometra, tak aby zawodnicy mieli idealne warunki do walki w tych ekscytujących wyścigach narciarskich.

Alta Badia – 35. Edycja narciarskiego Pucharu Świata

W niedzielę 20 grudnia na stoku Gran Risa w Alta Badia rozegrany zostanie męski slalom gigant w ramach Pucharu Świata w narciarstwie alpejskim, natomiast na poniedziałek 21 grudnia FIS wyznaczył męski slalom równoległy. Pierwszy zjazd tradycyjnego slalomu giganta rozpocznie się w niedzielę 20 grudnia o godz. 10:00, natomiast drugi o godz. 13.30. W poniedziałek, 21 grudnia, zawodnicy wrócą na stok o godz. 10:00, a drugi przejazd rozpoczną o godz. 13:00.

Zawody Pucharu Świata w narciarstwie alpejskim zawitały do ​​serc mieszkańców Alta Badia i całego Południowego Tyrolu w roku 1985. Impreza rozrastała się z roku na rok, stając się regularną imprezą i ikoną tego miejsca, czyniąc z samej lokalizacji punkt odniesienia dla miłośników nart. Przez lata w Alta Badia były organizowane slalomy, a kilka lat temu zaczęły się tu odbywać również nocne równoległe slalomy giganty. Celem dwóch tegorocznych wyścigów Pucharu Świata jest, bardziej niż kiedykolwiek, wspieranie turystyki zimowej. W nadchodzącym sezonie zimowym, pełnym niepewności zarówno ze strony operatorów turystycznych, jak i turystów, nie może brakować oznak powrotu do normalności. Nie poddajemy się i wierzymy w dobry start oraz kontynuację sezonu zimowego, który w Południowym Tyrolu rozpocznie się 7 stycznia – oczywiście w warunkach dostosowanych do wymogów bezpieczeństwa związanych z pandemią – mówi Andy Varallo, przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Pucharu Świata w narciarstwie alpejskim Alta Badia.

Bezpieczeństwo

Aby zapewnić maksymalne bezpieczeństwo sportowcom, ich drużynom, przedstawicielom mediów i wszystkim operatorom, w tym roku fani zawodów Pucharu Świata w obu ośrodkach będą mogli kibicować zawodnikom wyłącznie przed telewizorami. Robimy wszystko, co w naszej mocy, aby zapewnić fanom na całym świecie możliwie najlepsze informacje i wciągające historie za pośrednictwem naszej strony internetowej i mediów społecznościowych. W porozumieniu z zespołem produkcyjnym postaramy się również jeszcze bardziej poprawić jakość oglądania zdjęć telewizyjnych. Skoro kibice nie mogą przyjechać na Puchar Świata, to on przyjedzie do nich - obiecuje Rainer Senoner, prezes Klubu Saslong Classic.

Protokół bezpieczeństwa w Val Gardenie przewiduje, że wszystkie osoby uczestniczące w zawodach zostaną podzielone na grupy, które nie będą miały ze sobą żadnego osobistego kontaktu. Przed i podczas pucharu świata wszystkie zaangażowane osoby muszą przejść test na koronawirusa, a jeśli wynik jest pozytywny, muszą natychmiast opuścić teren zawodów lub odizolować się. Akredytacje na zawody będą przyznawane tylko tym, którzy mogą przedstawić negatywny wynik testu.

Nachodzący sezon narciarski w Południowym Tyrolu

Mimo trudnej sytuacji pandemicznej, włoski region jest w ostatniej fazie przygotowań do przyjęcia turystów w nadchodzącym sezonie narciarskim, a ośrodki wdrażają niezbędne środki bezpieczeństwa, zarówno na stokach, jak i w hotelach czy restauracjach - wszystko, by zapewnić gościom maksimum bezpieczeństwa i komfortu.

Oprócz oczywistego obowiązku zakrywania ust i nosa, powszechnie dostępnych środków dezynfekujących czy ograniczenia liczby osób np. na wyciągach czy w innych obiektach, ośrodki zapewnią też dodatkowe rozwiązania.

Jednym z nich, wdrażanym w kilku ośrodkach narciarskich, jest automatyczna samodezynfekcja gondoli Demaclenko. W innych miejscach wszystkie kabiny i wyciągi narciarskie będą regularnie dezynfekowane przez personel.

Ponadto główna infrastruktura narciarska Południowego Tyrolu, Dolomiti Superski (DSS), wprowadziła dodatkowe udogodnienia dla narciarzy: możliwość zakupu karnetów narciarskich online i ich odbioru w wyznaczonych maszynach, a także nową funkcję w aplikacji DSS, pokazującą natężenie narciarzy na określonych stokach lub przy gondolach, co zawczasu pozwala na zmianę trasy i ominięcie większych grup ludzi. Zwiększona zostanie również prędkość wyciągów, aby skrócić czas spędzany w gondoli.

Ośrodki zaczną przyjmować gości od 7 stycznia 2021. Polacy będą mogli wyjechać na ferie po 15 stycznia, gdyż wtedy zostanie zniesiony nakaz kwarantanny po wjeździe do Włoch.

Puchar Świata FIS w Alta Badia (fot. Freddy Planinschek ) Puchar Świata FIS w Alta Badia (fot. Freddy Planinschek )