Skip to main content
umpa

Wyjeżdżasz w góry? Bądź bezpieczny na stoku!

Autor: |
Akcja ratunkowa może sporo kosztować (foto: elvia.pl)
Akcja ratunkowa może sporo kosztować (foto: elvia.pl)

Myślisz, że wiesz wszystko i nie potrzebujesz wskazówek dotyczących odpowiedzialnego zachowania na stoku? Nawet jeśli jesteś stałym bywalcem zaśnieżonych gór, warto byś przypomniał sobie o kluczowych kwestiach bezpieczeństwa.

Na wstępie warto wspomnieć, że oprócz odpowiedniego sprzętu i wcześniejszych treningów należy zakupić ubezpieczenie narciarskie. Produkt ten może pomóc nam w wielu sytuacjach. Jeśli ulegniemy wypadkowi – polisa pokryje koszty leczenia i assistance, a te w zależności od destynacji mogą być wręcz kolosalne! Ciekawe produkty przygotowała Elvia (http://elvia.pl). Pakiet SKI oraz SKI PL możemy nabyć online. Zagwarantuje on nam pokrycie kosztów hospitalizacji, ubezpieczenie OC, assistance, NNW, bagażu oraz sprzętu. Warto wydać niewielką kwotę na odpowiednią polisę, by na nartach czuć się w 100% bezpiecznie.

1. Miej oczy dookoła głowy

 Ważne jest byś nie patrzył tylko na czubek swojej narty. Na stoku znajduje się mnóstwo innych sportowych zapaleńców. Powinieneś więc zachowywać się odpowiedzialnie i nie stwarzać niebezpieczeństwa dla innych narciarzy.

 

2. Nie przesadzaj z prędkością

Przede wszystkim należy przekładać swoje siły na zamiary. Na to, w jaki sposób powinieneś zachowywać się na stoku ma wpływ kilka czynników. Wymienić należy Twoje umiejętności, rodzaj trasy a także panujące warunki atmosferyczne. Nadmierna szybkość często prowadzi do poważnych wypadków i powoduje trwałe uszczerbki na zdrowiu.

 

3. Dostosuj szlak

Kluczowe jest odpowiednie dobranie trasy do umiejętności. Wybierając odpowiedni stok, zwróć uwagę na kolor. Zielonym oznaczone są ścieżki dla każdego –przeznaczone dla dzieci jak i amatorów, stawiających swoje pierwsze kroki. Później kolejno występują trasy niebieskie oraz czerwone. Te oznaczone kolorem czarnym są rajem dla narciarskich mistrzów. Mogą tam maksymalnie rozwinąć swoje skrzydła i pokazać na co ich stać. Laicy powinni trzymać się od nich z daleka, by chronić zdrowie swoje jak i innych.

 

4. Przestrzegaj znaków

Na trasach znajdziemy szereg znaków, które każdy kto znajduje się na stoku powinien znać! Stosowanie się do nich ma czynić jazdę bezpieczną jak i przyjemną. Przed włożeniem na stopy nart zapoznaj się ze wszystkimi znakami narciarskimi – ich nieznajomość może Cię dużo kosztować.

 

5. Nie bądź obojętny

Mamy nadzieję, że nie trzeba o tym przypominać, bo jest to bezwzględny obowiązek każdego człowieka w każdej sytuacji. Jeśli zobaczymy niepokojące zdarzenie – reagujmy! Każdy, kto znajduje się w pobliżu wypadku ma obowiązek pomóc poszkodowanemu! Kto wie, może i Ty kiedyś będziesz potrzebował pomocy?

Ciąg dalszy pod galerią
Akcja ratunkowa może sporo kosztować (foto: elvia.pl) Akcja ratunkowa może sporo kosztować (foto: elvia.pl)