Skip to main content

Warunki narciarskie w Polsce (14 luty 2014)

Autor: |
Stozek Wisła (źródło: stozek.narty.pl)
Stozek Wisła (źródło: stozek.narty.pl)

Przed nami ostatnia „tura” zimowych ferii – rozpoczynają się one między innymi w województwie dolnośląskim i mazowieckim. Pogoda warunki śniegowe w górach nieznacznie się poprawiły, kilka centymetrów świeżego śniegu nie spowodowało diametralnej różnicy na stokach, ale na pewno ucieszyło zarówno narciarzy, jak i gospodarzy stacji narciarskich.

Zapraszamy do lektury naszego cotygodniowego raportu dotyczącego warunków śniegowych w Polsce.. Mamy nadzieję, że zebrane w jednym miejscu, zaktualizowane dane będą służyły pomocą przy wyborze stacji na spędzenie narciarskiego weekendu. Po szczegółowe informacje dotyczące pokrywy śniegowej i prognozy pogody poszczególnych stacji zapraszamy do zakładki Opens internal link in current window„Warunki narciarskie”

Nadal stosunkowo najlepsze warunki panują na Podhalu, gdzie na początku tygodnia spadło nawet kilkanaście centymetrów świeżego śniegu. Pracują niemalże wszystkie stacje narciarskie, a pokrywa śniegowa waha się od 30 do 100 cm. Bardzo dobre warunki panują w Białce Tatrzańskiej – w końcu, pierwszy raz tej zimy otwarto tu wszystkie 14 km tras zjazdowych. Wszystkie trasy i wyciągi uruchomione są także w okolicy – na Litwince (2 km), na Kozińcu (2,2 km) a także w Jurgowie, gdzie na narciarzy czeka ponad 3,5 km tras. Także w Bukowinie Tatrzańskiej i Małem Cichym nie ma problemu ze śniegiem – na Rusińskim i Olszańskim leży od 50 do 75 cm śniegu, a w Małem Cichym pokrywa śniegowa przekracza metr grubości (otwarte 2,5 km tras). Warto zaznaczyć, że na Podhalu znowu zaczął padać śnieg – pokrywa śniegowa powinna więc systematycznie rosnąć.

W samym Zakopanem działają wszystkie większe stacje narciarskie. Na Szymoszkowej (1,7 km tras) pod deskami można się spodziewać ok. 60 cm śniegu, podobne warunki panują na Harendzie (1,9 km otwartych tras) – tutaj zamknięta jest tylko czarna trasa. Nieco mniej śniegu (do 40 cm), ale z otwartymi wszystkimi wyciągami i trasami znajdziemy pod Nosalem. Na Kasprowym Wierchu pojeździć można w Kotle Gąsienicowym, gdzie pokrywa śnieżna przekracza już 80 cm. Cały czas sypie śnieg, a temperatura na szczycie wynosi poniżej -5 stopni C.

Dobre warunki panują także w Witowie, gdzie otwarte są wszystkie trasy, a także w Suchem koło Poronina, gdzie na trasie leży 60 cm warstwą śniegu. Bardzo dobre warunki panują w nieco bardziej oddalonych Spytkowicach (1 km otwartych tras i do 80 cm śniegu) a także w Kluszkowcach, gdzie otwartych jest prawie 4 km tras (do 70 cm śniegu) i działają wszystkie wyciągi. Pojeździć można także na Palenicy w Szczawnicy (otwarte zarówno wyciągi na Szafranówce jak i oba zjazdy w dół), w Niedzicy na Polanie Sosny, a także w Jaworkach (do 30 cm śniegu). Po drugiej stronie Gorców dobre warunki do jazdy znaleźć można w Rabce Polczakówce (do 80 cm śniegu na stoku), działają też Koninki (1,5 km otwartych tras) i Stacja w Lubomierzu.

Warunki w Beskidzie Sądeckim pozostały praktycznie bez zmian. Najwięcej tras (ponad 8 km) otwarto w Dwóch Dolinach, funkcjonuje połączenie Wierchomli i Szczawnika, a pokrywa śniegowa dochodzi do 80 cm. Na sąsiedniej Jaworzynie Krynickiej śniegu jest nieco mniej (30-70 cm), ale otwartych jest 5 km stoków, w tym najdłuższa czerwona (2,6 km). Dobre warunki narciarskie panują także w krynickich Słotwinach (działają krzesełka Słotwiny i Azoty). Nieco mniej śniegu, ale całkiem dobre warunki można znaleźć w Tyliczu i Rytrze.

W Beskidzie Niskim pojeździć można na Magurze Małastowskiej (20-40 cm śniegu, działa krzesełko), ale warunki określić trzeba jako średnie. Natomiast, a w położonych dalej na wschód stacji Kiczera Puławy (40-50 cm śniegu) działają wszystkie trasy (ponad 3,5 km). Dobre warunki znajdziemy także w Chyrowej (do 50 cm śniegu). Natomiast w Bieszczadach pojeździć można w Ustrzykach Dolnych – otwarte są trasy zarówno na Gromadzyniu jak i na Laworcie (40-70 cm śniegu), a także w Weremieniu koło Leska, Arłamowie i Przemyślu.

W Beskidzie Wyspowym i Gorcach dobre warunki panują na Śnieżnicy w Kasinie Wielkiej – pokrywa śniegowa sięga 100 cm. Dobre warunki są w stacji Łysa Góra w Limanowej - czynne są dwie trasy, śniegu leży do 70 cm. W Laskowej działa kolejka krzesełkowa i wyciąg Stokfisz, a na trasach leży podobna warstwa śniegu. Zima powróciła do stacji w Myślenicach - czynna jest trasa wzdłuż kolei 4-osobowej, jak i stok dla dzieci i początkujących narciarzy, a warunki są zaskakująco dobre.

<content>19112</content>

Poprawiły się też po ostatnich opadach nieco warunki w zachodniej partii Beskidów, ale nadal otwartych jest niewiele tras. W Beskidzie Żywieckim pojeździć można w Korbielowie. Dla ruchu narciarskiego udostępniona jest Kolej Linowa "Baba" z Kamiennej do Soliska – niewiele jak na tak dużą stację. W Zawoi na Mosornym Groniu działa kolej linowa – otwarta jest główna trasa i stok dla dzieci. Całkiem niezłe warunki znajdziemy w Zwardoniu na Rachowcu – na stokach leży do 40 cm śniegu.

W Beskidzie Małym pojeździć można w Międzybrodziu Żywieckim na Górze Żar. Na stoku leży do 50 cm śniegu – czynna jest kolej linowo-szynowa i orczyk pod szczytem. Czynny jest tez ośrodek w Rzykach na Czarnym Groniu – także tutaj na trasach leży do 50 cm śniegu, a łączna długość otwartych tras przekracza półtora kilometra.

W Beskidzie Śląskim najlepsze warunki są w Wiśle – w sumie otwartych jest tu ponad 11 km tras (czyli połowa z ok. 22 km wszystkich). Można jeździć na Stożku (20-40 cm śniegu – czynna jest trasa czerwona oraz niebieska, chociaż na nie warunki są raczej trudne) i na Soszowie (30-60 cm śniegu, 2,5 km otwartych tras). Działają też wyciągi na Cieńkowie, w Nowej Osadzie pracuje kolejka krzesełkowa i orczyk. W Ustroniu działa kolejka linowa na Czantorię - otwarta jest czerwona trasa i wyciąg Solisko, pojeździć można też na Palenicy w Jaszowcu.

W ośrodku Czyrna-Solisko w Szczyrku czynne są wyciągi i trasy w rejonie Soliska i Hali Pośredniej, natomiast od soboty otwarty będzie wyciąg nr XII wraz z trasą nr 7 z Hali Skrzyczeńskiej do Suchego. Pokrywa śniegowa na trasach wynosi 30-60 cm, warunki narciarskie dobre. Na Skrzycznem można jeździć w górnej części ośrodka - na trasach leży 20-65 cm śniegu, a warunki określane są jako dobre – działa tras FIS-owska i przez Grzebień do Jaworzyny. Pracują wyciągi w stacja WęgierSki w Brennej, gdzie leży do 50 cm śniegu. W Istebnej można natomiast pojeździć na Złotym Groniu, czynna jest także kolej linowa w ośrodku Zagroń – pokrywa śniegowa przekracza tu miejscami 50 cm.

Poprawiły się także warunki w Sudetach. Pojeździmy w Zieleńcu - leży tu do 70 cm śniegu. Czynne są wyciągi - Bartuś, Diament, Gryglówka, Mieszko, Nartorama i Interpol. Najwięcej tras otwartych jest w Czarnej Górze, gdzie działają trzy kolejki linowe i 5 wyciągów – łączna długość otwartych tras dochodzi do 6 km. Na Szrenicy czynna jest tylko nartostrada Puchatek, a warunki można określić jako dostateczne. W kompleksie Śnieżki działają Liczykrupa i Euro – na trasach leży do 50 cm śniegu. Poszusować można też w Białym Jarze. Działa mikrostacja na Łysej Górze -grubość pokrywy śnieżnej wynosi tu średnio 30 cm. Otwarta jest także kolejka gondolowa w Świeradowie-Zdroju i 2,5-km długości trasa prowadząca wzdłuż niej.

Z innych części Polski warto wspomnieć o Wyżynie Lubelskiej i Roztoczu, gdzie warunki śniegowe są bardzo dobre. Pojeździć możemy tutaj w Parchatce, Rąblowie i Sułowie, gdzie pokrywa śniegu sięga 60 cm, a także w Chrzanowie i Jacni (nawet do 100 cm śniegu)

Opens internal link in current windowSprawdź warunki na Słowacji
Opens internal link in current windowSprawdź warunki w Czechach

Stozek Wisła (źródło: stozek.narty.pl) Stozek Wisła (źródło: stozek.narty.pl)
Kotelnica (źródło: bialkatatrzanska.pl) Kotelnica (źródło: bialkatatrzanska.pl)
Zieleniec (źródło: zieleniec.pl) Zieleniec (źródło: zieleniec.pl)