Skip to main content
umpa

W Tatrach Wysokich tej zimy będzie utrzymywanych 50 km tras narciarstwa biegowego

Autor: |
Trasy biegowe w Štrbskom Plese (foto: Región Vysoké Tatry)
Trasy biegowe w Štrbskom Plese (foto: Región Vysoké Tatry)

Tatry Wysokie oferują oprócz możliwości uprawiania narciarstwa zjazdowego także odpowiednie warunki do narciarstwa biegowego. Poniżej przedstawiamy listę tras biegowych z wyszczególnieniem miejscowości, długości i skali trudności. Tatry Wysokie mają ambicję, aby stać się ważnym ośrodkiem narciarstwa biegowego na Słowacji.

Trasy biegowe, które będą utrzymywane w pobliżu Szczyrbskiego Jeziora (Štrbského Plesa)odpowiadają parametrom i kryteriom określonym przez standardy Miedzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS). Oprócz tradycyjnych tras biegowych o długości 5, 4, 3, 2 km (oraz o innych długościach) utworzono także  pętlę sprinterską. Zlokalizowano ją w taki sposób, aby podczas wyścigów zapewnić kibicom maksimum wrażeń. Trzeba jednak będzie dokonać jeszcze korekty jednej z tras. Dzięki niej znacznie polepszą się warunki do organizacji zawodów pucharu świata.

<content>19112</content>

W Starym Smokowcu (Starom Smokovci) ponownie będzie przygotowana trasa prowadząca od źródła wody mineralnej przez dzielnicę Smokowca zwaną Piękny Widok (Pekna Vyhliadka)  i dalej ponad Grand Hotelem Bellevue w Górnym Smokowcu (Hornom Smokovci). W Łomnicy Tatrzańskiej (Tatranskej Lomnici) utrzymywane będą aż trzy trasy: jedna wiodąca przez Kolbisko, Golfową Łąkę (Golfovú lúku) i dalej za Muzeum Tatrzańskiego Parku Narodowego (TANAP-u). Miała by ona docelowo prowadzić aż do miejscowości Matlary (Tatranské Matliare). Kolejna trasa zostanie poprowadzona wdłuż chodnika wiodącego z osiedla łomnickiego do kempingu w Tatrzańskiej Leśnej (Tatranskej Lesnej). Trzecia i ostatnia trasa została wytyczona około zbiornika służącego do naśnieżania i przez tereny narciarskie znane jako Zadné Jamy.

Trasy biegowe w Štrbskom Plese (foto: Región Vysoké Tatry) Trasy biegowe w Štrbskom Plese (foto: Región Vysoké Tatry)