Skip to main content
Newsy z Słowacji

W Smokowieckim Siodełku ożyją bryły lodu

Hrebienok zaprasza miłośników niecodziennej sztuki na niezwykłe widowisko, czyli TATRY ICE MASTER. W trakcie zawodów najlepsi rzeźbiarze lodowi z całego świata będą walczyć o tę prestiżową nagrodę

snowsherpa
TATRY ICE MASTER (foto: TMR a.s./Marek Hajkovsky)
TATRY ICE MASTER (foto: TMR a.s./Marek Hajkovsky)

Stary Smokowiec w słowackich Tatrach Wysokich na kilka dni zamieni się w ogromną świątynię lodu. W ostatni weekend stycznia, czyli od 29 do 31 stycznia 2016 r. w Hrebienku odbędą się bowiem TATRY ICE MASTER, czyli czwarte nieoficjalne mistrzostwa świata w rzeźbieniu w lodzie. Impreza sukcesywnie zdobywa rozgłos na całym świecie i z roku na rok coraz więcej rzeźbiarskich mistrzów zgłasza w niej swój akces.

W tegorocznej edycji w Smokowieckim Siodełku najlepsze zawodowe ekipy z 12 krajów (Rosja, Finlandia, Irak, Węgry, Singapur, Turcja, Czechy, Holandia, Kanada, Słowacja, USA i Polska) zmierzą się ze sobą w tej wyjątkowej artystycznej dyscyplinie, wydobywając z lodu najpiękniejsze kształty. Polskę reprezentować będą Bartosz Chylewski oraz Stanisław Nowodworski, absolwenci ASP w Gdańsku. Bartosz Chylewski to dyplomowany metaloplastyk, który brał udział w międzynarodowych festiwalach, konkursach i plenerach rzeźbiarskich. Z kolei Stanisław Nowodworski jest artystą wszechstronnym, tworzącym z takich materiałów jak drewno, metal, śnieg czy lód. Zajmuje się także kowalstwem i wyrobem biżuterii, a także gra na afrykańskich instrumentach, łącząc w swej twórczości zamiłowanie do muzyki z rzeźbą.

<content>19112</content>

Przez trzy dni trwania TATRY ICE MASTER, od godziny 8.30 do 16.30, wszystkie drużyny będą wykonywać rzeźby lodowe na zadany temat, a od godziny 17.00 rozpoczynają się prezentacje zespołów i wybieranie najlepszych rzeźb danego dnia. W tym roku artyści zmierzą się swoimi wizjami zaczerpniętymi ze świata fauny i pokażą ciekawostki z krajów, z których pochodzą. Jeden z tematów będzie całkowicie dowolny, więc z pewnością wiele rzeźb zaskoczy widzów swą oryginalnością i oczywiście krystalicznym pięknemzapewnia Lenka Matasovska, przedstawicielka administracji regionu Wysokie Tatry w Popradzie.

Na gości czeka również bogaty program towarzyszący w postaci koncertów czy niezwykłych pokazów wizualnych ognia i lodu.

W każdym dniu po części „produkcyjnej”, czyli po zakończeniu zawodów, będą odbywać się koncerty  zespołów muzycznych. W piątek zagra kapela Fragile ze swoim charakterystycznym numetalowym brzmieniem, w sobotę posłuchamy muzyki etnicznej, a w niedzielę dźwięków zespołu BOY BAND oraz POLEMIC. Całą imprezę poprowadzi znany słowacki artysta i komik, Andrei Bican. A na gości czeka losowanie atrakcyjnych nagród – opowiada Juraj Chovaňák, dyrektor marketingu Tatry Mountain Resorts. – Oczywiście w trakcie zawodów, jak i po ich zakończeniu, na narciarzy i snowboardzistów czeka 19 kilometrów tras zjazdowych, a także 2,5-kilometrowa trasa saneczkarska oraz świetna kuchnia okraszona pięknymi tatrzańskimi widokami– dodaje.



    Zobacz również

    Trasy narciarskie znikają z map google

    Z map google zniknęły wyciągi i trasy narciarskie

    Narty.pl / PB

    Region wakacyjny Pyhrn-Priel - ukryty zimowy raj w Górnej Austrii

    mat. prasowe / narty.pl /PB
    Paradice music concerti di ghiaccio / fot. MARIOTTI MAURO PONTEDILEGNO-TONALE

    Zaproszenie na Parad-ice Music Festival w Trentino

    mat. prasowe / Narty.pl /PB
    Alpbach ośrodek narciarski w Tyrolu / fot. TV

    Zimowa magia w Alpbachtal: rozpoczęcie sezonu narciarskiego 2024

    mat. prasowe / Narty.pl
    Zieleniec początek grudnia 2024 roku / fot. mat. prasowe

    Zielniec rozpoczyna sezon zimowy.

    mat. prasowe / Piotr Burda
    Kasprowy wchodzi do Tatry Super Ski - podpisanie umowy / fot. mat. prasowe

    Kasprowy Wierch wzmacnia ofertę skipassu Tatry Super Ski

    mat. prasowe / Narty.pl / PB