Skip to main content

Val di Sole - słoneczna dolina - informacje o regionie, skipasach...

Autor: |
Poglądowa mapa tras
Poglądowa mapa tras

Val di Sole - Dolina Słońca - tak Włosi mówią o wspaniałym miejscu w Dolomitach, które warto odwiedzić w zimie jak i latem.

Położona w imponującej scenerii masywów górskich między jeziorem Garda, a Południowym Tyrolem. Jeśli do tego dołożyć malownicze alpejskie doliny; niewielkie, wtulone w góry miasteczka: Madonna di Campiglio, Pinzolo, Folgarida, Marilleva, Peio, Tonale-Ponte di Legno, Monte Bondone ze wspaniałymi ośrodkami sportów (nie tylko zimowych) - to łatwiej jest zrozumieć dlaczego nadano temu obszarowi taką nazwę.

Dojazd:

Trasa z Cieszyna do regionu Słonecznej Doliny (Val di Sole) we włoskich Dolomitach zajmuje ok. 14 godzin zupełnie spokojnej jazdy uwzględniając postoje. Do przebycia jest ok. 1100 km trasą z głównym kierunkiem na Brno, Wiedeń, potem na Salzburg, Insbruck, Przełęcz Brener, Bolzano - najszybsza trasa by dotrzeć w region włoskich Dolomitów.

Dygresja: jeśli zdecydujecie się pojechać przez Znojmo, a nie przez Mikulov i dokonacie już zakupów w strefie wolnocłowej (od 1 maja 2004 roku strefa nie ma już strefy wolnocłowej, zakupy w sklepach na przejściach granicznych stały się mniej opłacalne -przypis Redakcja) polecam: przejdźcie przejście graniczne po stronie Austriackiej, zawróćcie w pierwszym dogodnym miejscu by wrócić do Czech na drogę Mikulov - Wiedeń . Kontynuując tę trasę będziecie mniej narażeni na namierzenie przez Austriacka Policję laserowym skanerem z odległości 1km (bez szans obrony), droga mniej kręta i szybsza.

Za przełęczą Brener, jadąc autostradą Bolzano - Trento (A22) trzeba pilnować właściwego zjazdu, bo następny jest za 40km. Zjeżdża się zjazdem w S.Michele. Na pierwszym skrzyżowaniu za bramkami kierujcie się na Cles, Male, Tonale, bo innych drogowskazów nie wypatrzycie. Przed Wami ok. 60km krętej drogi zanim dojedziecie do pierwszych regionów, które mogą was interesować.

Dla tych, którzy chcą dojechać do Folgaridy lub Madonny di Campiglio - pilnujcie skrętu w lewo w miejscowości Dimaro. Potem ok. 10 km pod górę kręta stromą drogą.

Do Marillevy 900 i 1400 musicie skręcić w Mezzanie ( ok. 40km od S.Michele). Nie szukajcie po drodze informacji czy dobrze jedziecie, gdyż jest tylko jedna źle widoczna. Na końcu malowniczej Mezzany skręt w lewo, macie ok. 2km zanim dotrzecie do Marillevy 900. Do Marillevy1400 jeszcze 10 km ostro pod górę cały czas tę samą drogą.

Do Passo Tonale dalej prosto za Mazzaną ok. 20km � przed Wami 170 zakrętów. Uwaga: koniecznie zabierajcie łańcuchy, bo bez nich czasem może być kłopot.

Opłaty za przejazd:
- winietki na autostrady Austria min. 8Euro, Czechy min. 150Koron
- przejazd przez Przełęcz Brener - 8Euro
- przejazd autostradami włoskimi do zjazdu w S.Michele - 8Euro
- paliwo nieco tańsze jest w Austrii niż we Włoszech.
(ceny z kwietnia 2004) 

Ośrodki narciarskie Val di Sole zapewniają nam 140 różnego rodzaju wyciągów, 340 km tras narciarskich w tym 230 sztucznie naśnieżanych.

Można być całkowicie spokojnym o to, że tak długo oczekiwany urlop spędzimy zjeżdżając po bajecznie przygotowanych stokach. Za przygotowanie zjazdów odpowiadają naprawdę odpowiedzialni ludzie wyposażeni w znaczną ilość bardzo nowoczesnych ratraków. Zastanawiałem się nad tym ile ich muszą mieć by w ciągu nocy przygotować tak dużą ilość tras, różnie nachylonych i ukształtowanych. Daje to do myślenia wszystkim tym, którzy wiedzą o co chodzi w dobrym przygotowaniu trasy. Z całą pewnością następnego ranka po nocy pracy tych ludzi i maszyn my narciarze i snowboardziści mamy do dyspozycji coś co budzi uśmiech na twarzach, co powoduje że silniej dociskamy klamry i sznurówki w butach, poprawiamy okulary i �� potem jest tylko pęd wiatru, migotanie śniegu, chrobot desek i nart.

Wyciągi.
Wszystkie wyciągi w Val di Sole są podobno najnowszej generacji, jak twierdzą Włosi, ale trafniejsze jest stwierdzenie, że wszystkie są nowe, a niektóre są szczególnie luksusowe z pasami rozbiegowymi, z osłonami przeciw śniegowymi, miękkimi siedziskami, z regulowaną szybkością najazdu lub kabinowe. Niektóre z nich pędzą na dwutysięczniki, z taką prędkością że nie zdążycie odsapnąć po zjeździe. Do wszystkich Włosi dokładają uśmiech, uprzejmą obsługę i niewyczerpalną wyrozumiałość dla dzieci.

Podam bardzo ogólne rozłożenie wyciągów w niektórych ośrodkach by można było sobie wyobrazić lub wybrać ten, który najbardziej by nam odpowiadał przed podjęciem decyzji o wykupieniu wczasów.
1. Madonna di Campiglio - ponad 20 głównych wyciągów,
2. Piniolo - 7,
3. Folgarida i Marilleva - 32,
4. Peio - 6,
5. Tonale-Ponte di Legno - 28,
6. Monte Bondone - 9

Madonna di Campiglio i Folgarida - Marilleva należą do największych i najpiękniejszych ośrodków z bogactwem tras narciarskich o zróżnicowanym stopniu trudności, z licznymi miejscami widokowymi na panoramę gór. Warto zwrócić uwagę, że im starszy wyciąg tym wolniej się porusza. Dochodzi do takich rozbieżności, że 2km kabinka20 w Marillevie1400 jedzie, o wiele krócej niż 1,2km długości krzesło18. Kabinka jest nowa, a krzesło sporo starsze. Mówię o tym, gdyż czasami nastawiamy się na bicie różnych rekordów � kto więcej przejedzie, kto więcej zobaczy itd., a czas ucieka.

Skipasy można nabyć we wszystkich miejscach, które umożliwiają nam wjazd do regionów narciarskich np. przy dolnej stacji gondolki w Madonnie , przy dolnej stacji gondolki w Marillevie900, przy dolnej stacji gondolki w Marillevie1400 w pobliskich miasteczkach "noclegowniach" np. w Male na rynku, w Tonale koło wyciągów. Wymagane jest zdjęcie do skipasów wielodniowych, gdyż są imienne. Jeśli ktoś jest bardzo ciekawy jak zarejestrował go system wydawania skipasów to może się obejrzeć na monitorach kontrolnych podczas przechodzenia przez bramki (jest wyświetlane zdjęcie przechodzącej osoby). Jeśli nie macie zdjęć to skanują te z paszportów, jeśli nie macie paszportów to w niektórych miejscach np. Marilleva900, Folgarida1300 stoją aparaty do "zrobienia" zdjęcia. Nie ma kłopotu. Nie polecam zamieniania się na skipasy ze swoim 5-cio letnim dzieckiem bo może dojść do kłopotliwych wyjaśnień, obsługa jest czuła na tym punkcie.

Skipasy od jedno do cztero dniowych nie wymagają zdjęć.

Nie jest już nowością, ale jest to bardzo miłe, że nie jesteśmy zmuszani do kłopotliwego przykładania skipasów do czytników, czy nie daj Bóg wtykania ich w "zalezione" lodem i śniegiem szczeliny (przytyk do niektórych Polskich ośrodków). Nowoczesny system KEY CARD wykrywa skipas z odległości 20-30 cm powodując naprawdę niekłopotliwe przejście przez bramki kontrolne. Należy go tylko umieścić po lewej stronie w kieszeniach na wysokości tułowia. Moja 3,5 letnia córka nie miała kłopotów z przekraczaniem bramek. Oprócz czułych czytników kart magnetycznych na pochwałę zasługują też mechanizmy bramek, które obracają się łatwo, ustawiają precyzyjnie, nie blokują się. Jednym słowem są doskonale przegotowane. Jest pewna niedogodność, na którą należy zwrócić uwagę przy podchodzeniu do bramek - jeśli nie przejdziemy przez nią we właściwym momencie to się zablokuje. Bramka sygnalizuje możliwość przejścia sygnałem dźwiękowym, zapaleniem się zielonej lampki i lekkim obrotem metalowych łap, które przepuszczają, ale można tego nie zauważyć będąc pochłoniętym ożywioną rozmową ( najlepsze miejsce do gadania :) ) i po kilku sekundach bramka się zablokuje bez względu na to czy przejdziemy czy nie. Widziałem to sam kilka razy. Jeśli tak się stanie to należy odczekać kilka minut, aż system uzna, że zdążyliśmy już zjechać z góry, a nie że pożyczyliśmy komuś swój skipas. Jak temu zapobiec? Nie zbliżać się do bramek za bardzo jeśli po drugiej stronie nie ma gdzie stanąć (a to się czasem zdarza jeśli przejdzie zbyt szybko za wielu narciarzy) i skupić się nieco na tym co się robi. Taka odrobina uwagi zaoszczędzi niepotrzebnego zamieszania.

Można kupić różne rodzaje skipasów:
W zależności od wieku narciarza/snowboardera:
1. do 8-go roku życia bezpłatnie,
2. powyżej 8 do 15lat i powyżej 65 - grupa juniorzy i seniorzy ok. 20% zniżki,
3. pozostali traktowani są jako dorośli

W zależności od pory jeżdżenia
1. przed południem od 8.30 do 12.30
2. popołudniowy od 11.30
3. popołudniowy od 13.30
4. całodniowy
5. wielodniowe
6. sezonowe
7. roczne

W zależności od miejsca szusowania
1.SUPER SKIRAMA DOLOMITI Adamello-Brenta - obowiązuje w Madonna di Campiglio, Pinzolo, Folgarida, Marilleva, Peio, Passo-Tonale, Monte Bondone, Lavarone, Paganella. Czas obowiązywania - na wszystkie dni na które zostanie wykupiony, przez cały dzień.
2.SKIRAMA DOLOMITI Adamello-Brenta - obowiązuje w jednym z podanych ośrodków narciarskich: Madonna di Campiglio, Pinzolo, Folgarida-Marilleva, Peio, Passo-Tonale, Monte Bondone, Lavarone, Paganella. Czas obowiązywania - na wszystkie dni na które zostanie wykupiony, przez cały dzień oraz dodatkowo 1 dzień w dowolnym innym ośrodku z podanych
3.SKI PASS - obowiązuje wyłącznie w jednym z podanych ośrodków narciarskich: Madonna di Campiglio, Pinzolo, Folgarida-Marilleva, Peio, Passo-Tonale, Monte Bondone, Lavarone, Paganella. Czas obowiązywania - na wszystkie dni na które zostanie wykupiony, przez cały dzień w innym ośrodku z podanych.

Ceny skipasów.
W zależności od miejscowości (ośrodka narciarskiego) ceny są różne. Podam kilka przykładowych cen EURO, w szczycie sezonu, dla osoby dorosłej, dla skipasa ważnego w jednym tylko ośrodku
1. Peio: dopołudniowy 19, jednodniowy 22, 6-cio dniowy 97
2. Folgarida-Marilleva: dopołudniowy 22, jednodniowy 27, 6-cio dniowy 130
3. Tonale: dopołudniowy (nie wiem ile), jednodniowy 27.50, 6-cio dniowy 135
4. Cena 6-cio dniowego skipasu SUPER SKIRAMA DOLOMITI Adamello-Brenta 177Euro. Kaucja zwrotna za skipas 5Euro.

Analizowałem sobie jak to jest z tymi skipasami, ostatecznie wychodzi i tak na to samo: jeśli zamierzacie pozjeżdżać w kliku miejscach to polecam SUPER SKIRAMA DOLOMITI, jeśli zamierzałby ktoś ograniczyć się tylko do jednego ośrodka to ma szeroki wybór.

Poza głównym sezonem, w okolicach końca marca i kwietnia, gdy temperatury są dodatnie, śnieg może się topić nawet na 2000 metrów. Da się bezpiecznie jeździć tylko do południa, potem jest znacznie ciężej. Nawet doświadczeni narciarze czy snowboardziści zaliczają paskudne upadki w grząskich śniegowych brejach i wysokich muldach. Jeśli mogę coś polecić to w tym okresie od 8.30 do 12.30 pojeździć ile się da, to są jak by nie było 4 godziny. Potem opalanko w 30-35 stopniowym słonku, wino, pełne lenistwo.

Promocje dla turystów oferowane przez Val di Sole w sezonie 2003/2004. (podaję dane dotyczące sezonu 2003/2004 - podobne promocje są co roku zmieniają się jedynie terminy i ceny).
1. Gratis dzieci do lat 8.
2. 2. TYGODNIE FREE-SKI - 6 dni darmowych zjazdów na nartach, od 13 do 21 grudnia i od 27 marca do 04 kwietnia 2004. Cena pobytu w hotelu lub apartamencie, z którym podpisano umowę obejmuje 6-dniowy karnet narciarski SUPERSKIRAMA DOLOMITI, czyli oszczędza się 157Euro za skipas pozasezonowy.
3. SETTIMANE EFFERVESCENTI - pakiety oszczędnościowe. Od 06 do 14grudnia 2004 i od 20 do 28marca 2004 Cena pobytu w hotelu lub apartamencie, z którym podpisano umowę obejmuje 6-dniowy karnet narciarski FOLGARIDA-MARILLEVA, czyli oszczędza się 119Euro za skipas pozasezonowy.
4. LADIES DAY - panie zjeżdżają gratis dniach 12 i 13 grudnia 2003

Dygresja:
Nie znalazłem tego w żadnych oficjalnych materiałach, ale do mojego apartamentu na 8 osób otrzymałem jeden karnet upoważniający do zapisania dziecka do szkółki narciarskiej i wypożyczenia sprzętu

O możliwościach zakwaterowania i dojazdu do tras narciarskich.

Na obszarze Val di Sole, który żyje z turystyki (informacja od mieszkańców ) można znaleźć zakwaterowanie w bardzo licznych hotelach , apartamentowcach i kwaterach prywatnych. Wszystkie są dobrze przygotowane, oferują pełne zaplecze dla przybywających gości. Hotele są z reguły trzygwiazdkowe, cena za noc ok.45Euro. Co ciekawe, obsługa hoteli twierdzi, że nasze polskie biura podróży potrafią wynegocjować od tych cen bardzo znaczne upusty, ale nie wiem za ile oferują pokoje dla nas. Hotel, w którym mieszkałem oferował śniadanie od 7.45 ( do przyjęcia ) i obiado-kolację od 19.30 (żołądek może już częściowo przyrosnąć do krzyża). Wybór dań na śniadanie jak i obiadokolację był naprawdę wspaniały, dania o typowo włoskim charakterze i smaku.
Ilość oferowanych miejsc noclegowych jest bardzo duża, nawet w pełni sezonu nie ma problemu ze znalezieniem wolnego pokoju na 3-4 osoby. Informacji o wolnych pokojach należy szukać w agencjach zajmujących się wynajmem lub w punktach informacyjnych.
Każdy hotel dysponuje własnym busikiem dowożącym gości hotelowych do wybranych ośrodków, można dogadać się co do godziny wyjazdu spod hotelu by nie połykać śniadania w biegu, w spokoju napić się porannej kawy. Busiki dowożą też narciarzy z powrotem do hotelu.
Dla gości, którzy mieszkają w apartamentowcach, prywatnych kwaterach itp. do dyspozycji są bezpłatne ski-busy, które rozwożą narciarzy po okolicznych ośrodkach narciarskich. Trzeba doczytać się dokąd jedzie dany ski-bus by dojechać tam gdzie się chce, gdyż busik nie objeżdża wszystkich ośrodków. Dla tych którzy chcą pojechać własnym samochodem przygotowano bezpłatne parkingi w okolicach dolnych stacji gondolek, ale ilość miejsc parkingowych jest niewielka, więc trzeba jeździć stosunkowo wcześnie.

Ośrodki całosezonowe.

Oprócz oferty zimowej Val di Sole posiada też szeroką ofertę na lato. Turyści zjeżdżają się by pojeździć na rowerach, pospacerować po górach. Treking jest coraz bardziej popularną dyscypliną sportu lub może raczej formą spędzania czasu Jeśli kogoś interesuje niezakłócona cisza, spokój, źródła termalne, niedźwiedzie biegające po górach, niezwykłe widoki to powinien szukać odpowiedniego dla siebie miejsca z omawianymi w tym artykule ośrodkami sportów lub nieco większymi miejscowościami. Możemy też być pewni, że będą działały koleje gondolowe , których dolne stacje znajdują się w miastach i które wciągną nas w miejsca, gdzie można cieszyć oko rozległą panoramą gór i dolin, gdzie można znaleźć restauracje, noclegi, leżaki. Mogę polecić przepięknie położony Hotel Marileva1400. Znajdziecie go w Internecie. W hotelu: duży basen dostępny dla gości hotelowych (bezpłatnie), sauna przy basenie (bezpłatnie), hydromasaże przy basenie (bezpłatnie), solarium (całkiem zbędne w lecie w tym zakątku Ziemi), masaże, knajpka, sklepy, pokój zabaw dla malutkich dzieci, kino itd. All-in-one

Narty i snowboarding lecie
Jeśli ktoś jest prawdziwym fanem narciarstwa to powinien zabrać ze sobą sprzęt także w okresie letnim. Tonale oferuje możliwość pozjeżdżania na nartach na GHIACCIAO PRESENA 2730 mnpm.

Poglądowa mapa tras Poglądowa mapa tras
Poglądowa mapa tras Poglądowa mapa tras
Poglądowa mapa tras Poglądowa mapa tras
Folgarida Folgarida
Folgarida Folgarida
Folgarida Folgarida
Marillewa 1400 Marillewa 1400
Marillewa 1400 Marillewa 1400
Marillewa 1400 Marillewa 1400