Skip to main content

Test Sporten AHV. 06 racing edition.

Autor: |
AHV06
AHV06

Testowanie z wiązaniami Fischer FX 13 i dodatkową płytą Tyrolia Spped Plate 13mm łączne podniesienie podeszwy buta 50mm nad śnieg (zgodne z parametrami FIS)

Sporten AHV. 06

Testowana długość: 165cm
Geometria 116/65/101
Promień skrętu 12,6m

Zastosowane technologie:
Titanal, Woodcore, Sintered Base

Proponowany sprzęt: dowolny

Testowanie z wiązaniami Fische FX 13 i dodatkową płytą Tyrolia Spped Plate 13mm łączne podniesienie podeszwy buta 50mm nad śnieg (zgodne z parametrami FIS)

Przeznaczenie: slalom

Dedykowane narty komórkowe, to dla wielu narciarzy szczyt marzeń i synonim najbardziej nieokiełznanych i agresywnych "desek". Nie każdy potrafi dać sobie z nimi radę, ale każdy chciałby spróbować chociaż kilku skrętów na sprzęcie, dzięki któremu zawodowi narciarze zarabiają na życie. "Na tapetę" zostały wrzucone komórkowe narty slalomowe czeskiej firmy Sporten. Produkty Sportena nie są zbyt popularne w Polsce (w Czechach zresztą też). Dziwne, zważywszy na znakomity stosunek jakości do ceny.

Dla tych, którzy z drwiną w głosie powiedzą "Co??? Czeskie???", ważna może okazać się wiadomość, że ich ukochane Volkle zostały wyprodukowane w fabryce Sportena. Tak więc co do jakości nie można mieć obaw, skoro Volkl, czyli symbol najwyższej jakości powierzył Czechom produkcję nart firmowanych własnym logo. W Sportenach czeska pozostaje niestety estetyka. Wygląd AHV. 06 można skojarzyć z "czeskim metalem" - krótko z przodu, długo z tyłu i wąsy na przedzie. Co prawda o gustach się nie dyskutuje, ale jednoznaczna opinia o,  delikatnie mówiąc, niezbyt gustownej szacie graficznej, wygłoszona przez kilka niezależnych osób ma chyba swoją wymowę.

Na szczęście narty komórkowe nie muszą być ładne. Tutaj liczą się przede wszystkim własności trakcyjne. Testowana para to narty zachowujące parametry FIS dla mężczyzn czyli długość 165cm. Najbardziej pożądane w tym modelu jest stosowanie zawodniczych płyt podwyższających firmy Vist. Testowane narty zaopatrzone były w płytę Tyrolia Speed Plate 13mm i rentalowe wiązania Fischer FX 13, co dało podwyższenie około 50mm. Sporteny oferowane są jako "gołe" co pozwala na dowolny dobór pozostałych części zestawu.
Technologicznie AHV. 06 mają budowę typową dla większości nart komórkowych. Dominuje pełna surowość konstrukcyjna i technologiczna. Nie ma tu wymyślnych nowinek stosowanych w nartach "cywilnych". Całość konstrukcji ukierunkowana jest na maksymalne wykorzystanie sprężystości i energii.

Od zawsze wiadomo, że najlepsze właściwości nadaje nartom rdzeń drewniany. Taki właśnie rdzeń zastosowano w AHV. 06. Rdzeń został dodatkowo wzmocniony warstwą stopu o nazwie Titanal, charakteryzującym się sporą sztywnością i sprężystością.
Krawędzie wykonano z hartowanej stali o twardości o twardości 48 HRC, czyli w obecnych czasach standard. Krawędzie są fabrycznie ostrzone z zachowaniem kąta bocznego 3 stopnie (lub jak kto woli 87 stopni). Całości dopełnia ślizg Sintered Base z założoną strukturą skośną.

 Jak widać konstrukcja Sportenów ukierunkowana jest na stworzenie nart z którymi trzeba będzie nieźle powalczyć. Próby na sucho nie zaskakują. Narty twarde zarówno poprzecznie jak i wzdłużnie. Rozkład flexu jest równomierny.


Czas przejść do zasadniczej części testu. Warto wspomnieć, że testowanie odbywało się w większości na twardym, zlodowaciałym stoku lodowca Molltaller. Warunki więc dokładnie takie, do jakich narty tego typu są projektowane.
Pierwsze próby delikatnych skrętów kończą się niestety fiaskiem. Narty klasycznie "nie trzymają". Jazda relaksacyjna całkowicie odpada. Ale to przecież narty komórkowe, więc nie ma o czym mówić. Kiedy jednak poczują szybkość i zostaną mocno dociśnięte, trzymają się zmrożonego "betonu", jak brzytwy i wystrzeliwują z wirażu w wiraż. Nie tolerują jednak ani na moment braku koncentracji i nieodpowiedniego obciążenia. W takim przypadku, wystarcza ułamek sekundy i lądujemy na biodrze. W ostrym, krótkim skręcie slalomowym sprawdzają się znakomicie. Ich krawędzie uwielbiają krótki, ale intensywny kontakt ze stokiem. W takich przypadkach trzeba tylko uważać, żeby nie zostać wykatapultowanym poza trasę. Geometria AHV. 06 (116/65/101) przy promieniu 12,6m nie stawia ich w gronie najbardziej radykalnych nart slalomowych. Kształt i promień skrętu stanowią wypadkową pomiędzy stabilnością i skrętnością. Dość wąska piętka nie pomoże w dokręcaniu łuku. Cała siła tkwi z przodu i taka technika jest najbardziej skuteczna. Tyle na temat jazdy w warunkach bezpośredniego przeznaczenia AHV. 06. Pora spróbować łuków o średnim promieniu i funcarvingu. W przypadku Sportenów nie ma problemu z fun tunningiem i można dowolnie dobierać wysokość podniesienia, gdyż nie ma żadnego wymuszenia jeżeli chodzi o wiązania. Testowane narty miały FIS-owską, 50mm elewację (jak na fun nie jest to zbyt wiele). Bezwysiłkowy funcarving jest jednak dość trudny do wykonania na tych nartach. Krawędzie, żeby utrzymać się czysto w dłuższym łuku potrzebują sporej prędkości i mocnego docisku. Właśnie na obciążaniu nart należy się skupić co utrudnia mocno możliwości maksymalnego położenia się na śniegu. Kilka przejazdów na krótkich tyczkach (z braku bojek) wyjaśniają jaki rodzaj funcarvingu najlepiej sprawdza się na Sportenach.

Slalom funcarvingowy to jest dyscyplina, w której AHV. 06 sprawują się równie dobrze jak w slalomie klasycznym, a do tego nie potrzebują aż takie koncentracji a dobrze obciążone znakomicie zachowują się pomiędzy bojami, wykazując dużą szybkość w przechodzeniu z krawędzi na krawędź. Przy takiej jeździe większe podwyższenie na pewno poprawiło by jeszcze ich zachowanie.
W podsumowaniu można powiedzieć, że Sporten AHV. 06 to narty znakomite do uprawiania sportu i tolerują tylko i wyłącznie sportową jazdę. Narciarze szukający łatwości i lekkości w jeździe muszą poszukać czegoś innego. Natomiast zawodnicy i bardzo sportowo jeżdżący amatorzy, zwłaszcza jeżeli są słusznej budowy będą z nich zadowoleni.

Pozostaje jeszcze cena... Za cenę zakupu AHV. 06 nie kupicie dedykowanych komórkowych slalomówek żadnej innej firmy.
Za te relatywnie nieduże pieniądze dostajecie solidne i agresywne narty o jakości i właściwościach nie gorszych niż konkurencja.

AHV06 AHV06
AHV06 AHV06
AHV06 AHV06