Skip to main content

Szwajcaria staje się bardzo droga – również dla Szwajcarów.

Autor: |
Szwajcarskie testy nart i snowboardu w Saas-Fee Allalin 2016 11 20 (foto: PPR/Manuel Lopez)
Szwajcarskie testy nart i snowboardu w Saas-Fee Allalin 2016 11 20 (foto: PPR/Manuel Lopez)

Narciarstwo i ogólnie sporty zimowe ponownie stają się elitarne. Ocieplenie klimatu i braki śniegu w niżej położonych ośrodkach narciarskich wraz z inflacją po pandemii COVID-19 spowodowały gwałtowny wzrost cen w szwajcarskich ośrodkach narciarskich.

Szwajcarski Bank Cler opublikował niedawno raport, z którego wprost wynika, że tegoroczna zima będzie dla Szwajcarów bardzo droga. Koszt tygodniowego pobytu w szwajcarskich górach wzrośnie średnio aż o 24% w stosunku do roku 2022 (który jest przyjmowany w Szwajcarii jako referencyjny po pandemii).

Dla turystów ze stery EURO, ten wzrost może być jeszcze bardziej bolesny ze względu na umocnienie pozycji franka szwajcarskiego w stosunku do EURO.

 Każdy, kto planuje wybrać się na stok w Szwajcarii, może to potwierdzić. Według badania przeprowadzonego przez Cler Bank, cena tygodniowego uprawiania sportów zimowych w Szwajcarii będzie prawdopodobnie o 24% wyższa niż w 2022 r., w szczycie sezonu tej zimy.

Głównym powodem wzrostu są galopujące ceny zakwaterowania, prognozy BAK Economics mówią o wzroście kosztów zakwaterowania w okresie 10-17 lutego 2024 w stosunku do analogicznego okresu w 2022 aż o 41%

Biorąc pod uwagę wzrost cen zakwaterowania, niewielki, bo 1% wzrost kosztu wypożyczenia sprzętu, wzrost cen karnetów i przyjmując poniższe założenie:

  • Dla pary przyjęto zakwaterowanie w **** hotelu
  • Dla studentów współdzielony apartament wakacyjny
  • Dla rodziny z dziećmi szkółkę narciarską dla dwójki dzieci

instytut przewiduje, że:

  • Dla rodziny z 2 dzieci koszt tygodniowego pobytu wzrośnie o 33%
  • Dla studentów o 22%
  • Dla Pary o 15%

Wzrost cen nie jest równomierny, najmniej ceny wzrosną w małych ośrodkach, a najbardziej podrożeje tygodniowy pobyt w Saas Fee, gdzie pobyt dla rodziny z dwójką dzieci będzie kosztował 8 470 franków szwajcarskich (9 000 euro)

"Obecne wzrosty cen w szwajcarskim sektorze turystycznym nie odzwierciedlają jedynie rosnących kosztów, ale są również wskaźnikiem silnego popytu" - wyjaśniają autorzy badania. W listopadzie, kiedy porównali oferty w celu śledzenia trendów kosztowych od 2022 r., najtańsze zakwaterowanie było już w pełni zarezerwowane.

Na podstawie: 

https://www.lechotouristique.com/article/ski-en-suisse-les-prix-des-vacances-senvolent

Szwajcarskie testy nart i snowboardu w Saas-Fee Allalin 2016 11 20 (foto: PPR/Manuel Lopez) Szwajcarskie testy nart i snowboardu w Saas-Fee Allalin 2016 11 20 (foto: PPR/Manuel Lopez)