Skip to main content

Święta na stoku w Czechach

fot. Czech Tourism
fot. Czech Tourism

Pierwszy mróz, śnieg za oknem, zastanawiasz się gdzie wyskoczyć na wypad?
Sprawdź koniecznie, co oferują Czechy i sprawdź gdzie w Święta można będzie bezpiecznie poszusować i poznać ciekawe zwyczaje naszego południowego sąsiada.

#ZimoweVademecum

 

Choć Czesi to jedno z najbardziej zlaicyzowanych społeczeństw w Europie, Święta Bożego Narodzenia są tam obchodzone przez wielu mieszkańców tego państwa. Ba, nawet Wigilia jest tam dniem wolnym od pracy, przez co nasi południowi sąsiedzi świętują i wypoczywają przez bite trzy dni! Jak wyglądają świąteczne zwyczaje w Czechach i gdzie spędzić tam aktywnie ferie?

Tradycje świąteczne w Czechach

Choć Wigilia w Czechach w wielu aspektach przypomina polską odpowiedniczkę, to wyróżnia ją... kilka przesądów. Bohaterem jednego z nich jest złote prosiątko, które według rodziców mają zobaczyć dzieci, jeśli będą przestrzegały ścisłego postu aż do wieczora. Inny zwyczaj dotyczy kładzenia łusek karpia pod talerze, aby nadchodzący rok przyniósł domownikom bogactwo.

Czesi nie tylko zasiadają do wieczerzy wigilijnej, gdy na niebie pojawi się pierwsza gwiazdka, ale także przestrzegają zasady, że w jej trakcie nie wolno odchodzić od stołu. Taka tradycja wynika z przekonania, że biesiadnik, który wstanie przed zakończeniem posiłku, może... nie dożyć następnych świąt. Z kolei prezenty pod choinkę przynosi nie św. Mikołaj, a... Jezusek.

Ciąg dalszy pod galerią
fot. Czech Tourism fot. Czech Tourism

Do zwyczajów zahaczających o wróżby wigilijne należy krojenie jabłek. Znaczenie ma kształt pośrodku przekrojonych połówek. Jeśli przypomina on gwiazdkę, Czesi wierzą, że zachowają zdrowie przez cały rok. Gorzej, jeśli dostrzegą w nim krzyżyk. Ten symbol jest bowiem traktowany jako zwiastun choroby, a więc nadchodzący rok powinien budzić niepokój.

Co z daniami? Na stole wigilijnym obowiązkowo muszą znaleźć się smażony karp, zupa rybna i sałatka ziemniaczana. Wśród deserów królują tradycyjne ciasteczka tzw. cukroví, które przygotowuje się już pod koniec listopada, a następnie przechowuje w pudełeczkach aż do świąt. Pieczone są też kruche rogaliki waniliowe i inne malutkie ciasteczka o rozmaitych kształtach.

Jak wygląda świętowanie poza domem? Czesi przepadają za zwiedzaniem oryginalnych szopek betlejemskich. Kraj ten szczyci się bowiem bogatą tradycją wykonywania tych dekoracji z kryształów, pierników, drewna czy słomy. Największa na świecie ruchoma szopka ludowa Krýzovy jesličky z 1400 figurkami znajduje się w mieście Jindřichův Hradec.

W Czechach popularnością cieszą się też jarmarki adwentowe. Część z nich otwiera się już pod koniec listopada i trwa aż do początku stycznia. Odbywają się one nie tylko w miastach, ale także na zamkach i w pałacach. Największy organizowany jest w Pradze. Tłumnie odwiedzane są też jarmarki świąteczne w np. zabytkowym Písek, Czeskim Krumlow czy Ołomuńcu.

Święta na stoku w czeskich Karkonoszach

Coraz częściej turyści, w tym ci z Polski, decydują się spędzić Święta Bożego Narodzenia aktywnie. W przypadku zimowego wyjazdu do Czech ta aktywność sprowadza się do białego szaleństwa, czyli jazdy na nartach po stokach, z których na cały świat słynie kraj nad Wełtawą. Czechy to kraj górzysty, więc narciarze mogą dosłownie przebierać w ośrodkach narciarskich.

W sezonie zimowym najczęściej wyszukiwanym regionem w Czechach są Karkonosze, najwyższy masyw górski tego kraju, z królującą nad innymi szczytami Śnieżką (1603,3 m n.p.m.) zaliczaną do Korony Europy. Rejon ten oferuje rozbudowaną bazę noclegową i przede wszystkim doskonałe warunki narciarskie od grudnia aż do kwietnia w pięknych okolicznościach przyrody.

W czeskich Karkonoszach świetną ofertę ma do zaproponowania narciarzom Snowhill. Jest to kompleks czterech ośrodków narciarskich, do którego należą: Mariánky, Herlíkovice, Šachty i Kamenec. Z ich infrastruktury i atrakcji pozwala korzystać wspólny dla wszystkich skipass (karta identyfikacyjna i karnet w jednym), który można bez problemu zakupić online.

 

W ofercie ośrodków Snowhill znajdują się 20 km tras zjazdowych, 3 kolejki linowe, 10 wyciągów narciarskich, 4 parki narciarskie dla dzieci, szkółki jazdy na nartach oraz bezpłatny parking i darmowy dostęp do bezprzewodowej sieci Wi-Fi. Karkonoskie ośrodki narciarskie wchodzące w skład tego kompleksu mają też określoną grupę docelową.

Na miano raju dla narciarzy, którzy lubią aktywnie wypoczywać w uzdrowiskowych klimatach, zapracował sobie ośrodek Mariánky. Leżący na obrzeżach miastach Mariańskie Łaźnie kompleks to w telegraficznym skrócie trasy zjazdowe o długości 1,6 km, kolejka gondolowa, trasa do nauki dla początkujących narciarzy, park dla dzieci, szkółka narciarska i wieczorne jazdy.

Optymalne (dla początkujących i dla zaawansowanych narciarzy) warunki do szusowania zapewnia ośrodek Herlíkovice w miejscowości Vrchlabí. Na amatorów sportów zimowych czekają naśnieżone i ratrakowane trasy zjazdowe o różnych poziomach trudności oraz komfortowe kolejki linowe i wyciągi. Młodsi mogą zajrzeć do parku narciarskiego i snowparku.

Należący do kompleksu Snowhill ośrodek narciarski Šachty w czeskich Karkonoszach stwarza idealne warunki dla rodzin z dziećmi. Resort narciarski położony jest w miejscowości Vysoké nad Jizero. Początkującym młodym adeptom narciarstwa dedykowany jest park Petruškovy vrchy z ruchomym dywanem, wyciągiem, karuzelą i bajkowym slalomem. Dzieci, które już opanowały jazdę na nartach, mogą natomiast spróbować swych umiejętności w parku Větrov.

Przed narciarzami celującymi w łagodne stoki swoje podwoje otwiera Kamenec. Położony w miejscowości Jabloncu nad Jizerou ośrodek proponuje mniej doświadczonym narciarzom trasy zjazdowe o długości ponad 1 km i szerokości do aż 80 m. Postępy w nauce szusowania można sprawdzić na trasie slalomowej z możliwością odmierzania czasu zjazdu ze stoku.

Dolní Morava

Kolejnym przystankiem w naszej wirtualnej podróży jest resort zimowy działający w Kraju pardubickim, a zachwycający siedmioma stokami narciarskimi o różnych stopniach trudności. W tym sezonie możemy liczyć tam na dziesięć dodatkowych kilometrów tras, włączając w to cztery nowe zjazdy mamucie.

 

Wszystko do dzięki połączeniu malowniczo położonych nartostrad (to m. in. Slamník, Sněžník A i B oraz Vyhlídkova), przeznaczonych zarówno dla osób, które dopiero rozpoczynają przygodę ze sportami zimowymi, jak i wytrawnych znawców tematu (ci drudzy mogą wyjechać na jedne z najbardziej stromych tras czarnych w tym kraju).

W tym roku miłośnikom białego szaleństwa oddane zostaną nowe – dodajmy: bardzo malownicze – stoki zjazdowe o łącznej długości ponad sześciu kilometrów (mowa tutaj o połączeniu Slamníka, Vyhlídkovej, Velký'ego Slona i Ondráša, a także trasie wiodącej przez Slamník, Vyhlídkovą oraz górną trasę łącznikową i kończącą się czerwonej trasie Kamila).

Kolejnymi nowościami są możliwość wieczornego szusowania na trasie Kamila, wzdłuż której zainstalowanych zostanie szesnaście latarni LED, a także nowe armatki śnieżne na wysięgnikach i lance śnieżne TechnoAlpin. Wciąż odczuwasz niedobór adrenaliny? Skorzystaj ze snow- i fun traili, trasy crossowej oraz snowparku.

Zasady wjazdu do Czech w związku z COVID-19

Przed wjazdem do Czech obywatele polscy muszą wypełnić Formularz Przyjazdowy. Podstawą do przekroczenia granicy jest Unijny Certyfikat COVID-19 informujący o statusie zaszczepionego lub ozdrowieńca.

Szczegółowe informacje
Kolejki i wyciągi:

  • Obowiązuje certyfikat potwierdzający szczepienie lub przebycie Covid  – certyfikaty nie obowiązują dzieci do 12 lat. Od 13 – 18 lat i osoby, które są w trakcie szczepienia mogą okazać ważny test PCR.
  • Przedłożenie/Kontrola przy sprzedaży skipassów w kasie i przez internet
  • Wybiórcza kontrola na terenie kolejek linowych i wyciągów,
  • Ochrana dróg oddechowych (maseczka FFP2, nanomaseczka) w pomieszczeniach i zamkniętych kabinach
  • Odstęp 1,5 metra w pomieszczeniach i zamkniętych kabinach

Zakwaterowanie, wyżywienie, apres ski

  • Te same reguły, które obowiązują na terenie całych Czech, szczególnie:
  • Okazanie bezinfekcyjności i certyfikatu osoby zaszczepionej lub ozdrowieńca
  • Ochrona dróg oddechowych
  • Odstęp 1,5 metra 

Szkółki narciarskie, wypożyczalnie

  • Te same reguły, które obowiązują na terenie całych Czech, szczególnie
  • Ochrona dróg oddechowych  
  • Odstęp 1,5 metra

Więcej informacji:  

Oficjalne, rządowe informacje dotyczące sytuacji pandemicznej: kliknij