Skip to main content
umpa

Słowacja - od 19 stycznia ważne zmiany dla narciarzy

Autor: |
Jasna (fot. Jan Tekel)
Jasna (fot. Jan Tekel)

Od 19 stycznia Słowacja znosi część ograniczeń dla narciarzy i kusi Polaków niższymi cenami oraz brakiem tłoku.

Jasna/Tatry Wysokie – 14 stycznia 2022 – Kolejne zmiany warunków funkcjonowania branży turystycznej. Od 19 stycznia, zgodnie z nowymi obostrzeniami, z usług ośrodków narciarskich będą mogli korzystać także narciarze, którzy przedłożą ujemny wynik testu na COVID-19, a goście hotelowi będą musieli spełnić wymogi trybu OP+, w którym uprzywilejowani są klienci zaszczepieni z dawką przypominającą. Hotele, parki wodne i ośrodki narciarskie starają się przyciągnąć klientów atrakcyjnymi ofertami. Ponownie zostaną otwarte popularne wśród Polaków aquaparki Tatralandia i Besenova.

Pandemia COVID-19 i zbliżająca się fala wariantu Omikron przyniosły nowe obostrzenia, które zmieniają obecny tryb działania ośrodków narciarskich i hoteli. „Od 19 stycznia usługi hotelowe będą świadczone w trybie OP+, który pozwala zakwaterować się bez konieczności okazywania testu tym osobom, które otrzymały przypominającą dawkę szczepionki. Podczas zameldowania, tak jak to było dotychczas, będą musiały okazać ujemny wynik testu osoby, które posiadają status ozdrowieńca, lub mają dwie dawki szczepionki przeciwko COVID-19. Jednocześnie zostaje zniesiony limit obłożenia hoteli na 75%,“ powiedział Marián Polák, dyrektor operacyjny ośrodka narciarskiego Jasna.

Ważna jest również zmiana warunków funkcjonowania ośrodków narciarskich, które od 19 stycznia będą działały w trybie OTP. „Kolejki linowe będą działać tak samo, jak pozostałe środki transportu publicznego. Nie będzie już ograniczeń co do pojemności, z kolejek linowych będą mogły korzystać osoby zaszczepione, ozdrowieńcy oraz osoby posiadające ważny test na COVID-19. Obowiązkiem będzie korzystanie z maseczki typu FFP2,“dodał Dušan Slavkovský, dyrektor ośrodka Tatry Wysokie.

Nowe zasady pojawiają się poza sezonem, czyli w okresie mniejszego natłoku turystów. „Podczas gdy w najbardziej gorącym okresie na przełomie roku mieliśmy obłożenie hoteli średnio na poziomie 80% z możliwego obłożenia hotelu (75%), obecnie obłożenie hoteli na Liptowie i w Tatrach Wysokich wynosi średnio około 25%,“ powiedział Matej Hulej, kierownik ds. sprzedaży TMR na Słowacji.

Dzięki dynamicznym cenom, okres poza sezonem przekłada się także na niższe ceny karnetów narciarskich. „Obecnie karnety są znacznie tańsze, dlatego staramy się zrobić wszystko, aby uatrakcyjnić także bazę noclegową. Od poniedziałku ruszy sprzedaż atrakcyjnych pakietów noclegowych z karnetami narciarskimi, od wtorku ruszy także specjalna oferta dla hoteli w parkach wodnych, w których do 2 lutego dzieci mają pobyt za darmo. Jeśli dodamy do tego także możliwość skorzystania z wciąż popularnych bonów urlopowych, wówczas ferie zimowe w Jasnej, Tatrach Wysokich i w parkach wodnych można spędzić na naprawdę bardzo atrakcyjnych warunkach,“ podsumował Hulej.

Tryb OTP

 • - osoby w pełni zaszczepione,
 • - osoby z ważnym testem (PCR ważny 72 godziny od pobrania wymazu, test AG 48 godzin),
 • - ozdrowieńcy po przejściu COVID-19 w ciągu ostatnich 90 dni

Tryb OP

 • - osoby w pełni zaszczepione przez okres 9 miesięcy od zakończenia podstawowego schematu szczepienia, ew. od ostatniej dawki przypominającej
 • - ozdrowieńcy po przejściu COVID-19 powyżej 180 dni + jedna dawka szczepionki
 • - ozdrowieńcy po przejściu COVID-19 potwierdzonym testem RT-PCR2 nie starszym niż 90 dni
 • - dzieci poniżej 12 roku życia i 2 miesięcy
 • - osoby, które mają przeciwwskazania czasowe lub stałe na podstawie jednolitego formularza z ważnym testem

Tryb OP+

Osoby, które spełniają warunki trybu OP i jednocześnie:

 • - posiadają ujemny wynik testu (test PCR ważny 72 godziny, test antygenowy 48 godzin)
 • - otrzymali dawkę przypominającą
 • - ewentualnie są w pełni zaszczepieni + posiada zaświadczenie o statusie ozdrowieńca nie starsze niż 180 dni
 • - dzieci 2-12 lat i 2 miesiące z testem
 • - dzieci 12 lat i 2 miesiące -18 lat i 2 miesiące w pełni zaszczepione z testem

Aktualne warunki dotyczące wjazdu na teren Słowacji dla gości z zagranicy znajdują się na stronie internetowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych Republiki Słowackiej

Jasna (fot. Jan Tekel) Jasna (fot. Jan Tekel)